Wymiana materaca, gdy na jego powierzchni pojawiają się wgniecenia

Jednym z najbardziej oczywistych znaków, że materac wymaga wymiany, są wgniecenia i wypaczenia na jego powierzchni. W miarę codziennego użytkowania materiały w materacu mogą się ulegać odkształceniom, co prowadzi do utworzenia się zagłębień na powierzchni materaca. Mogą one uniemożliwiać równomierne podparcie ciała podczas snu, a konsekwencją tego jest ból kręgosłupa. Jeśli zauważymy, że na powierzchni naszego materaca pojawiają się wgniecenia, które nie wracają do pierwotnego kształtu, to może to być znak, iż stracił on swoją pierwotną sprężystość. Wówczas warto rozważyć jego wymianę, aby zapewnić sobie zdrowy sen oraz chronić kręgosłup.

Wymiana materaca, gdy śpimy w niewygodnych lub niezdrowych pozycjach

Kolejnym istotnym sygnałem wskazującym na konieczność wymiany materaca jest spanie w niewygodnych lub niezdrowych pozycjach. Dlaczego? Nasz materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i utrzymywać go w naturalnej pozycji podczas snu. Jeśli zauważymy, że często budzimy się w pozycjach, w których odczuwamy dyskomfort lub ból pleców, to może oznaczać tylko jedno – obecny materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia. Przy dłuższym użytkowaniu takiego modelu narażamy się na rozwój wad lub schorzeń kręgosłupa.

Wymiana materaca, gdy pojawia się wzmożone uczucie dyskomfortu podczas snu

Ważnym objawem zużycia obecnego podłoża do spania jest częste odczuwanie wzmożonego dyskomfortu. Tak naprawdę materac, który stracił swoje wsparcie, może powodować nieprzyjemne uczucie nacisku na ciało podczas snu. Prowadzi to do obniżenia jakości snu, częstych przebudzeń i bólów pleców po przebudzeniu. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, to warto rozważyć jak najszybszy zakup nowego materaca. Wysokiej jakości modele znajdziemy w sklepie internetowych Senna Materace.

Wymiana materaca, gdy odczuwamy dyskomfort rano po przebudzeniu

Budzenie się z uczuciem sztywności, bólu pleców lub ogólnego dyskomfortu również świadczy o tym, że materac nie spełnia już swojej roli. Użytkowanie takiego produktu może doprowadzić do nieprawidłowych pozycji ciała i dyskomfortu rano po przebudzeniu. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę podłoża do spania na nowy model, który zapewni odpowiednie podparcie dla ciała.

Wymiana materaca, gdy zwiększa się częstotliwość budzenia się w nocy

Co ciekawe, częste budzenie się w nocy również może być znakiem, iż nasz materac nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia. Wynika to z utraty pierwotnych właściwości, w tym sprężystości, a to prowadzi do nieprawidłowego wsparcia całej sylwetki użytkownika. U wielu osób może przyczynić się to do dolegliwości bólowe, które przerywają wypoczynek. Konsekwencją zwiększonej częstotliwości budzenia się w nocy prowadzi do spadku jakości snu i pogorszenia ogólnego samopoczucia.

Wymiana materaca, gdy odczuwamy sprężyny

Komfortowy materac do spania wyróżnia się gładką powierzchnią oraz niemożnością odczuwania poszczególnych elementów wypełnienia. Sprężynowe podłoża do spania mają to do siebie, że przy ich regularnym użytkowaniu, po kilku latach może dojść do zużycia. Objawem tego jest odczuwanie sprężyn lub charakterystyczny dźwięk skrzypienia. Wówczas jak najszybciej zdecydujmy się na wymianę na nowy model!

Wymiana materaca, gdy pojawia się uczucie zimna lub gorąca w czasie snu

Wysokiej jakości materace, które spełniają swoją funkcję, wyróżniają się prawidłowym obiegiem powietrza wewnątrz wypełnienia. Kwestia ta wpływa na wiele aspektów w tym właściwe oddawanie ciepła. Czynnik ten jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na komfort termiczny w czasie snu. Zużyty produkt niestety może wpływać na zwiększone uczucie zimna lub gorąca z uwagi na brak cyrkulacji powietrza. Może to przekładać się na jakość naszego wypoczynku – zwłaszcza w chłodne lub ciepłe dni.

Wymiana materaca, gdy zwiększa się częstotliwość objawów alergii

Zwiększona częstotliwość objawów alergii, takich jak kichanie, swędzenie oczu czy duszność, może być znakiem, że materac wymaga wymiany. Jak się okazuje, starsze materace mogą gromadzić kurz, roztocza i alergeny, co prowadzi do nasilenia się objawów alergii, zwłaszcza u osób wrażliwych. Jest to najczęściej związane z nieprawidłową cyrkulacją powietrza wewnątrz materaca. Właśnie dlatego warto jak najszybciej wymienić go na nowy materac!

Wymiana materaca, gdy pojawiają się plamy na jego powierzchni

Pojawienie się plam na powierzchni materaca może być znakiem, że materiał materaca absorbuje wilgoć i ciała płynne, co może prowadzić do rozwoju pleśni, roztoczy i bakterii. Plamy te mogą być trudne do usunięcia, co nie tylko prowadzi do nieestetycznego wyglądu materaca, ale także może stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie.

Wymiana materaca, gdy użytkujemy go dłużej, niż siedem lat

Wysokiej jakości materace mają długą gwarancję użytkowania. Stwierdzenie to jest oczywiście prawdą, gdyż wysokiej jakości materiały wykorzystane przy ich produkcji pozytywnie oddziałują na trwałość podłoża do spania. Jednak musimy wiedzieć jedno – spędzamy tam niemalże każdą noc, co oznacza, że gromadzi się w nim pot, martwy naskórek czy kurz. Właśnie dlatego ze względów higienicznych warto go wymienić co 7 lat.

Dbanie o odpowiedni materac to ważny element zapewnienia sobie zdrowego snu oraz zachowania prawidłowej postawy ciała. Jednak ignorowanie znaków wskazujących na konieczność wymiany podłoża do spania może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym dolegliwości kręgosłupa czy bólów pleców.

ikona podziel się Przekaż dalej