Styl industrialny

W Polsce moda na styl industrialny rozpoczęła się w latach 90-tych, a stare fabryki, niczym te zza oceanu, zaczęły przekształcać się w biura, sale weselne i mieszkania.

Chcąc wprowadzić odrobinę tego charakterystycznego i wyjątkowego stylu do swojego wnętrza, przybliżmy go i obalmy kilka mitów, które wynikają z nieznajomości zasad lub genezy powstawania tego trendu.

Czy styl industrialny nadaje się tylko do wielkich pomieszczeń?

Styl industrialny inspirowany jest dużymi, opuszczonymi fabrykami, obfitującymi w przestronne okna i strzeliste sufity. Wnętrza wyposażone były w kolumny, ceglane ściany, okna połaciowe i antresole, które podkreślały wysokość i obszerność wnętrza. O ile styl loftowy faktycznie opiera się ogromnych przestrzeniach i przypomina raczej aranżacje otwartych salonów lub strychu, o tyle obecnie doskonale sprawdzi się w kameralnych, niewielkich sypialniach czy kuchniach. Niewielkie akcenty i symboliczne dodatki mogą stanowić za doskonały podkład i tło dla pozostałych dekoracji. Nawet niewielka kuchnia wyposażona w ceglaną ścianę i aluminiowe rury osadzone przy suficie mogą nawiązywać do amerykańskiego pierwowzoru, a przy tym nie przytłoczą niewielkiej, przytulnej przestrzeni.

Na jakich materiałach opiera się styl industrialny?

Styl industrialny często utożsamiany jest z surowymi materiałami. Za pewien symbol przyjęła się ściana z czerwonej cegły, aluminiowe rury kanalizacyjne, metalowe wykończenia, czarne, ciężkie lampy sufitowe. Obecnie w stylu industrialnym króluje drewno, beton, inserta i metal. Co ciekawe, występować one mogą zarówno w formie płytek, podłogi, jak i dekoracji czy niewielkich dekoracji. Prawdziwym hitem okazują się być wielkoformatowe płytki o fakturze betonu i stalowa bateria kuchenna HANSHROHE, która bazuje na prostej formie.

Wiele takich dodatków, w tym wspomniane baterie kuchenne hansgrohe znajdziesz w sklepie In360.

Czy kuchnia w stylu industrialnym kosztuje dużo?

Jest to niezwykle trudne pytanie, na które jeszcze trudniej jest jednoznacznie odpowiedzieć. Cena industrialnej kuchni uzależniona jest od zarówno użytych materiałów, jak i firmy czy ekipy wykończeniowej. Jeśli zdecydujemy się na pełną stylistykę z pomocą projektanta, cena wynieść może nawet 150 zł za m2. Gdy wybierzemy tańszą opcję, bazującą na niewielkich dodatkach, własnej robociźnie i elementach, które nawiązują do fabryk czy wnętrz loftowych, możemy uzyskać stylizowane wnętrze już w zakresie kilkuset złotych.

W jaki sposób więc stworzyć kuchnię industrialną niewielkim nakładem pracy i kosztów?

  • Po pierwsze – pomaluj wystające rury miedzianą lub srebrną farbą. Nie ukrywaj ich pod szafkami i stwórz z nich podstawowy i widoczny punkt wnętrza.
  • Po drugie – zaopatrz się w złotą lub miedzianą baterię, która przypominać będzie te, znalezione na strychu lub w gabinecie nowojorskich malarzy.
  • Po trzecie – wyłóż ścianę cegłą lub użyj fototapety, która będzie imitować naturalny mur.
  • Po czwarte – użyj starych, czarnych i ciężkich lamp na łańcuchu lub wybierz proste, surowe żarówki bez klosza.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny