podwieszana toaleta

Wykonaj dokładny pomiar łazienki

Podwieszana miska sedesowa ma wiele zalet: prezentuje się bardzo elegancko i ułatwia utrzymanie czystości. Przed jej zamontowaniem należy wykonać dokładny pomiar miejsca, jakie możemy przeznaczyć na nią i upewnić się, że będzie ono wystarczające do zainstalowania podwieszanej toalety. Zazwyczaj muszla podwieszana ma około 40 centymetrów szerokości i 55 długości, czyli nieco więcej niż wersja kompaktowa. Dodatkowo musimy liczyć się z koniecznością umieszczenia za muszlą obudowanego stelaża, który zależnie od wybranej wersji, może zająć nawet około 30 centymetrów przestrzeni. Poza wymiarami samej muszli należy także doliczyć około 20 centymetrów wolnej przestrzeni po obu stronach toalety, czyli miejsce niezbędne do komfortowego korzystania z WC.

Wybierz odpowiedni stelaż

Stelaż podtynkowy to element niezbędny do zamontowania podwieszanej toalety. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy stelaży: do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Stelaż do zabudowy masywnej jest zabudowywany cegłami, z kolei do zabudowy lekkiej: płytami kartonowo gipsowymi o grubości około 18 mm. Wykorzystanie dobrej jakości, wodoodpornych płyt pozwoli na szybszy montaż i sprawi, że ewentualny remont stanie się prostszy do wykonania, ponieważ nie będzie wymagał skuwania murowanej ścianki. Warto wybrać kompletną konstrukcję umożliwiającą montaż podwieszanej toalety, zestawy podtynkowe dedykowane do swoich umywalek oferuje m.in. firma KOŁO (zobacz stronę firmy KOŁO).

Zadecyduj o wysokości obudowy

Zależnie od naszych preferencji, obudowa stelaża podtynkowego może sięgać aż do sufitu lub kończyć się kilkanaście centymetrów nad ubikacją. Zabudowa na całej wysokości to  z pewnością stylowe i eleganckie rozwiązanie, dzięki któremu zachowujemy jednolitą ścianę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na niższą obudowę stelaża, to możemy zyskać praktyczną półkę, na której możemy ustawić akcesoria takie jak odświeżacz powietrza, dekoracje i inne drobiazgi.  Warto przemyśleć tę kwestię jeszcze przed przystąpieniem do montażu toalety podwieszanej, ponieważ będzie ona miała istotny wpływ na planowanie prac i ilość potrzebnych materiałów, w szczególności płyt kartonowo-gipsowych.

Jak widać, montaż toalety podwieszanej nie jest skomplikowany, jednak należy pamiętać o kilku czynnościach, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu, dopasowanego do naszych potrzeb.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 63,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny