3 rzeczy, o których musisz pamiętać, szukając mieszkania na rynku pierwotnym
Zakup mieszkania to decyzja, która wiąże się z bardzo dużym wydatkiem lub… na lata zwiąże Cię kredytem z bankiem. Dlatego już na etapie poszukiwań lokalu idealnego warto kierować się kilkoma kryteriami, które sprawią, że łatwiej będzie Ci znaleźć mieszkanie marzeń. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania na rynku pierwotnym?
Z tego artykułu dowiesz się:
Własne mieszkanie to spełnienie marzeń wielu inwestorów. Nieruchomości prosto od dewelopera, każdego roku sprzedają się w ilości kilkudziesięciu tysięcy. Pięć lat temu, w 2015 roku, deweloperzy sprzedali ponad 51,9 tysięcy mieszkań, niemal tyle samo wprowadzając na rynek. Tendencja jest cały czas rosnąca, a więc na osoby zainteresowane zakupem lokalu czeka szeroki wybór różnorodnych lokali. Inwestorzy mogą „przebierać” wśród metraży czy standardów wykończenia, a to sprawia, że ci niedoświadczeni, szukający swojego pierwszego mieszkania własnościowego, mogą poczuć się zagubieni. Jakie są trzy rzeczy, o których należy pamiętać podczas poszukiwań mieszkania dla siebie, by nie popełnić błędu?
Możliwości finansowe
Pierwszą rzeczą, jaką musisz sprawdzić jak najszybciej, jest Twoja zdolność kredytowa. Dzięki tej informacji poznasz zakres cenowy, jakim dysponujesz, a tym samym zawęzisz sobie spektrum poszukiwań. Jeśli finansujesz nieruchomość gotówką, zdecyduj ile możesz przeznaczyć na zakup lokalu, a ile na jego wykończenie. W przypadku kredytu hipotecznego pamiętaj, że musisz dysponować odpowiedniej wielkości wkładem własnym. Znajomość zdolności kredytowej lub limitu gotówki sprawi, że część nieruchomości zostanie odrzucona już na wstępnym etapie poszukiwań.
Chcesz wziąć kredyt? Pamiętaj, że zawsze warto zapoznać się z ofertami kilku banków i sprawdzić ich warunki udzielania kredytu. W zależności od konkretnej placówki, mogą się one różnić, dlatego lepiej znać wymagania, zanim będziesz ubiegać się o kredyt. Pozwoli to rozpocząć kolekcjonowanie niezbędnych dokumentów odpowiednio wcześniej. Nie wszystkie banki mogą się również zgodzić na udzielenie finansowania w takiej samej kwocie, dlatego zrób dokładny research, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę i dowiedz się, z usług którego z banków najlepiej będzie skorzystać.
Lokalizacja nieruchomości i okolica
Kiedy ustalisz, jaką kwotą lub zdolnością kredytową dysponujesz, czas na poszukiwanie lokalu w najdogodniejszej dla Ciebie lokalizacji. Analizując mieszkania na sprzedaż w Gdyni (zobacz na eurostyl.com.pl) lub każdym innym miejscu, weź pod uwagę kwestię przemieszczania się, łatwości dojazdu, bliskości najważniejszych punktów usługowych, edukacyjnych, medycznych i handlowych. Wszytko to bezpośrednio wpływa na komfort życia w danym miejscu, dlatego warto wybrać najlepsze możliwe rozwiązania dla siebie i swojej rodziny.
Podczas rozmów z osobą reprezentującą dewelopera koniecznie spytaj o plany zagospodarowania terenu wokół inwestycji. Dopytaj również, jaka będzie droga dojazdowa, czy prowadzone są z zakładem transportu miejskiego rozmowy o planowanych połączeniach komunikacyjnych oraz jak wyglądają projekty zabudowy sąsiednich działek. Pod uwagę weź również bezpieczeństwo w okolicy i najbliższe sąsiedztwo.
Sprawdzony i rzetelny deweloper
Podmiotem sprzedającym mieszkanie na rynku pierwotnym jest zwykle deweloper. To jemu musisz zaufać, kiedy podpisujesz umowę na bardzo wysoką kwotę. Bywa to bardzo trudne, zwłaszcza że czasami inwestycja nawet się nie rozpoczęła i kupujesz mieszkanie „w dziurze w ziemi”. Dlatego tak istotne jest znalezienie firmy, która ma renomę i pozycję na rynku, zrealizowała wcześniej inwestycje podobne do tej, a także ma pozytywne opinie wśród dotychczasowych klientów oraz profesjonalną obsługę. Przedstawiciele transparentnego dewelopera z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, a także wyjaśnią ewentualne nieścisłości. W razie wątpliwości przedstawią również wymagane dokumenty. Solidny deweloper bierze odpowiedzialność za jakość inwestycji, wysokiej klasy materiał, bezpieczeństwo i energooszczędność. Dobrze, kiedy należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
artykuł sponsorowany