Plan i pełna organizacja

Chcąc dokładnie i szybko posprzątać dom, należy przygotować sobie plan działania i uwzględnić w nim zarówno kolejność działań, jak i niezbędnych czynności. Tym sposobem uda się ustalić, od którego pomieszczenia zacząć porządki. Drugim ważnym elementem planu jest wyznaczenie przedmiotów, które są niepotrzebne i powinny trafić do kosza na śmieci. Natomiast pozostałym trzeba znaleźć miejsce. Jedynie tak można będzie utrzymać ład przez dłuższy czas. Choć duże znaczenie mają też nawyki domowników. Ubrania składowane na krześle, rozrzucone zabawki, brudne naczynia pozostawione w pokoju czy zachlapane lustro w łazience to dość powszechny problem. Dlatego należałoby przekonać innych do tego, że w czystym domu żyje się znacznie przyjemniej. Ciekawym pomysłem jest też wspólne sporządzenie listy rzeczy zdatnych do użycia, ale nam zbędnych i oddanie ich potrzebującym lub sprzedanie za symboliczną kwotę.

3 wskazówki, jak w krótkim czasie posprzątać dom
3 wskazówki, jak w krótkim czasie posprzątać dom

Przygotowanie się do porządków

Skuteczne i szybkie sprzątanie nie będzie możliwe bez odpowiednich środków i sprzętów. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest szereg produktów, które doskonale się sprawdzą. Z całą pewnością warto bliżej przyjrzeć się marce Swiffer (sprawdź na: https://www.mediaexpert.pl/lp,swiffer) cechującej się dobrą jakością i gwarantującą świetne efekty. Mając obowiązkowe wyposażenie, można rozpocząć sprzątanie. Zawsze trzeba kierować się zasadą, że najpierw góra, a potem dół, czyli pierwszym krokiem jest walka z kurzem. Jego wycieranie powinno być bardzo dokładne, a żadne urządzenie lub półka nie mogą zostać pominięte. Druga zasada polega na tym, aby porządkować każde pomieszczenie po kolei. Przenoszenie się z jednego pokoju do drugiego jedynie spotęguje bałagan, co zniechęci nas do dalszej pracy. Jeśli kurz został wytarty, to jest to moment na odkurzanie i mycie podłóg. Często popełnianym błędem jest wykonywanie tylko jednej z tych czynności, a tak naprawdę mop lub odkurzacz nie poradzi sobie z wszystkimi zabrudzeniami, chyba że ktoś korzysta z urządzeń wielofunkcyjnych.

3 wskazówki, jak w krótkim czasie posprzątać dom
3 wskazówki, jak w krótkim czasie posprzątać dom

Regularność sprzątania to podstawa

Każdemu z nas marzy się generalne sprzątanie tylko przy ważniejszych okazjach, jak święta, czy rodzinna uroczystość. Co ciekawe, jest to możliwe. Wystarczy, że uda nam się wypracować pewien schemat działania. Przy porządkach nic nie można odkładać na później, ponieważ każda rzecz, która nie znajduje się na swoim miejscu, powoduje nieład. Jeżeli codziennie uda się znaleźć chwilę na zadbanie o wydawałoby się nic nieznaczące szczegóły, to wraz z biegiem czasu szybko okaże się, że nie trzeba poświęcać wielu godzin na porządki. Można ustalić sobie harmonogram prac i każdego dnia sprzątać wybrane pomieszczenie. Do wspólnego działania warto zachęcić też domowników i wyznaczyć dyżury. Kiedy troszczenie się o ład w domu spoczywa wyłącznie na barkach jednej osoby, to bardzo trudno mu sprostać. Natomiast razem można stworzyć dobrze prosperujący mechanizm i cieszyć się czystością każdego dnia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny