Co to jest fotowoltaika?

Podczas poszukiwania alternatywnych źródeł energii do domu na pewno nie raz natrafiłeś na artykuły o fotowoltaice. Co to jest? To system wykorzystujący w swojej pracy specjalne ogniwa krzemowe, które przekształcają energię słoneczną w prąd zmienny. Z jego pomocą można zasilić każdy domowy sprzęt, w tym piekarniki elektryczne, płyty indukcyjne czy telewizory.

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej dostawców modułów fotowoltaicznych oraz sprzedawców zielonej energii. W trakcie przeglądania ofert warto zwrócić uwagę m.in. na sposób rozliczenia za pozyskany prąd elektryczny.

Przykładowo, w Orange Energia pomniejszysz swój rachunek o wartość wytworzonych jednostek, którą przekażesz do sieci elektroenergetycznej. Dzięki modelowi rozliczeń Orange Energia Net-billing 1:1 nie przepłacisz za zużywany prąd, a całość inwestycji zwróci się po kilku latach użytkowania założonej instalacji.

Sprawdź więcej informacji o fotowoltaice w Orange Energia, postaw na niższe rachunki oraz zadbaj o dobro planety już dziś: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika?

Przed założeniem instalacji warto dowiedzieć się, jak działa fotowoltaika – jej pracę można podzielić na następujące etapy:

  1. Promienie słoneczne padają na ogniwa – połączone w moduły inicjują zjawisko fotowoltaiczne, w którym energia przetwarzana jest w ładunek elektryczny;
  2. Wytworzony ładunek przekształcany jest w prąd – za sprawą wbudowanych inwerterów (nazywanych też falownikami) stałe napięcie i częstotliwość przeobrażają się w parametry prądu zmiennego.

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych i ich montaż zależy od wielu czynników, w tym od stopnia nasłonecznienia terenu czy dostępnej przestrzeni. Dla posiadaczy rozległego terenu polecane są instalacje umieszczane na gruncie. Ich zaletą jest łatwe serwisowanie i czyszczenie, jednak w porównaniu do popularnych instalacji na dachu, są o wiele bardziej narażone na zniszczenie lub kradzież.

Właściciele nieruchomości chcący zadbać o estetykę terenu wokół domu powinni zdecydować się na fotowoltaikę montowaną na dachu. W przeciwieństwie do paneli gruntowych nie zajmuje ona miejsca na działce, jest o wiele mniej widoczna i tańsza – na powierzchniach o odpowiednim nachyleniu nie wymaga stosowania dodatkowych rusztowań.

Zalety fotowoltaiki

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Za zastosowaniem instalacji przemawia jej kilka istotnych zalet:

1. Panele fotowoltaiczne pozwalają na gromadzenie oszczędności

Panele fotowoltaiczne są sposobem na częściowe uniezależnienie się od dostawcy energii, a także przeciwdziałanie coraz to bardziej dotkliwym podwyżek prądu. Co więcej, dzięki ofercie Orange Energia Net-billing 1:1 otrzymujesz gwarancję stałych niskich opłat miesięcznych przez cały okres trwania umowy, czyli aż przez 4 lata.Dzięki temu w Twoim portfelu znajdzie się więcej środków, które odłożysz lub przeznaczysz np. na dalszą termomodernizację domu.

2. Fotowoltaika to zielona energia dla Twojego domu

Kolejną zaletą fotowoltaiki jest jej działanie – w swojej pracy wykorzystuje promieniowanie słoneczne, które jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Podczas wytwarzania prądu zmiennego nie wymaga stosowania wody, a także nie wytwarza zanieczyszczeń do atmosfery. W porównaniu do pionowych turbin wiatrowych panele działają bezgłośnie i są praktycznie bezawaryjne.

3. Fotowoltaika jest niezawodna i szybka w montażu

Niezależnie od tego, czy wybierzesz fotowoltaikę Orange Energia, czy postawisz na innego sprzedawcę energii, możesz mieć pewność, że zastosowana instalacja będzie służyć Twojej nieruchomości przez kilkadziesiąt lat. Montaż modułów nie trwa długo (od 2 do 3 dni), są one praktycznie niezauważalne i gwarantują domownikom brak przerw w dostawie prądu.

Fotowoltaika to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale też częściowe uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej. Choć montaż paneli wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym, to przeprowadzona termomodernizacja zwraca się już po kilku latach użytkowania. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną dla swojego domu, nie zwlekaj i postaw na ekologiczną energię elektryczną!

artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły