Bezlistwowe łączenie blatów kuchennych laminowanych

Metoda bezlistwowego łączenia blatów jeszcze niedawno nie wydawała się taką oczywistą sprawą. Brak listew maskujących zdecydowanie wpływa bardzo pozytywnie na całą estetykę mebli kuchennych. Czasem jednak pojawiają się wątpliwości, czy takie łączenie blatów kuchennych będzie wpływało pozytywnie na użytkowanie kuchni.

Jedną z obaw może być nieumiejętność prawidłowego połączenia po etapie docinania blatów. Jednak większe zmartwienie sprawia przekonanie, że w przyszłości może być nieszczelne to połączenie, co spowoduje puchnięcie blatu pod wpływem wilgoci. Obecnie na rynku spotkać można dwa rodzaje złączy do blatów, które w połączeniu z klejem poliuretanowym skutecznie zabezpieczają przed przedostaniem się wilgoci do wewnątrz.

Docinanie blatów już na etapie produkcji powinno uwzględniać ich późniejsze bezlistwowe połączenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ można wtedy z łatwością wykonać odpowiedni kształt frezu oraz dodatkowych otworów na spodniej części blatu. Miejsca te będą potrzebne, aby móc zamontować złącza.

Połączenie blatów kuchennych przez silikonowanie

Innym sposobem na łączenie blatów kuchennych z IKEI czy od innego dostawcy jest wykorzystanie silikonu jako substancji uszczelniającej. Silikonowanie posiada dużo zalet, ale ważne jest, aby był to odpowiedni silikon sanitarny. Metoda ta jest potrzebna w przypadku, kiedy blat kuchenny wchodzi pod płytki ceramiczne. W przeciwnym razie korzystniejsza będzie listwa maskująca jako właściwy łącznik.

Przed silikonowaniem należy odpowiednio zabezpieczyć blat najlepiej przy użyciu taśmy malarskiej. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wody z płynem do mycia. Na połączenie wystarczy nałożyć silikon sanitarny, a następnie wygładzić go przy użyciu tejże wody i ściągnąć jego nadmiar. Po zasilikonowaniu można już bez przeszkód ściągnąć zabezpieczenie w postaci taśmy malarskiej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o blatach kuchennych.

impressions
”Image”
Zestaw kuchenny 240 Langen
”Image”
Zestaw kuchenny 200 Aspen
”Image”
Zestaw kuchenny 200 Aspen

Blaty kuchenne – łączenie pod kątem prostym

Przed każdym łączeniem blatów pod kątem prostym należy sprawdzić czy wymiary części się zgadzają oraz czy produkt nie posiada wad fabrycznych. Folia ochronna, która będzie na blacie nie powinna być ściągnięta przed montażem, aby nie doprowadzić do uszkodzeń. Można wykorzystać odpowiedni szablon, aby właściwie połączyć blaty kuchenne pod katem prostym.

Czynność łączenia blatów pod kątem prostym opiera się na złączach śrubowych. Odpowiednio dopasowane i wyfrezowane krawędzie blatów należy ułożyć właściwie i przygotować miejsce pod złącze. Jak już wcześniej zostało wspomniane łączenie pod kątem prostym będzie wykonane z wysoką precyzją, jeśli wykorzysta się do tego celu specjalnie zaprojektowany szablon.

Mężczyzna montujący blat w kuchni, a także łączenie blatów kuchennych i jego rodzaje
Łączenie blatów kuchennych i jego rodzaje, w tym łączenie bezlistwowe

Po zamontowaniu śrub złączeniowym można przejść do uszczelniania miejsca łączenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ chroni przed wilgocią, która w kuchni jest często obecna. Na rynku dostępne są kleje uszczelniające w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do kolorystyki blatu. Klej nakłada się na całej powierzchni połączenia, ale tylko na jednym blacie. Po uszczelnieniu można dokręcić maksymalnie śruby.

Łączenie blatów kuchennych przy pomocy łącznika lub listwy

Łączenie blatów drewnianych może odbywać się również przy pomocy łącznika. Jednak, aby wszystko przebiegło sprawnie, łącznik powinien łączyć ze sobą dwie krawędzie niezaokrąglone. Na samym początku prac należy określić miejsce, gdzie będą znajdować się otwory na wewnętrznej stronie blatu. Otwory powinny mieć szerokość około 35 mm i głębokość podobną do długości łącznika.

Główną czynnością jest wykonanie bruzdy na pręt łącznika. Nadmiar materiału z bruzdy należy wyciągnąć i następnie założyć łącznik. Wszystko można dokręcić płaskim kluczem. Jeśli proces łączenia blatów drewnianych ze sklepu IKEA czy innego producenta były zbyt wymagający, można zawsze na etapie produkcji zażyczyć sobie wykonania gotowych otworów w blacie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny