4 najlepsze sposoby na wygłuszanie ścian w domu i mieszkaniu
Niechciane dźwięki od sąsiada czy muzyka oraz hałas dochodzący zza ścian to powody, dla których przeprowadza się wyciszenie ścian w domu czy w mieszkaniu. Służą do tego panele akustyczne, mata wygłuszająca czy nawet płyta gipsowo-kartonowa. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wygłuszanie ścian w bloku przy pomocy maty i paneli wygłuszających
Wygłuszanie akustyczne a panele wygłuszające
Jednym z produktów, które można położyć na ścianę, aby wytłumić dźwięki, są specjalne panele. Osiągnięty poziom izolacji akustycznej w mieszkaniu jest zadowalający. Możliwość wyciszenia ścian w domu czy w bloku, to już nie luksus, a konieczność. Specjalne płyty i panele wygłuszające są proste w montażu, co ułatwia ich wybór. Zbudowane są ze specjalnej pianki, która wypełnia ich wnętrze i posiada właściwości akustyczne z uwagi na możliwość pochłaniania dźwięków.
Płyty czy panele ścienne akustyczne są produktem funkcjonalnym. Ich zadaniem jest nie tylko wygłuszanie ścian, ale również poprawa estetyki wnętrza. Panel czy płyta akustyczna dostępna jest w różnych kolorach, a niekiedy także i wzorach. Izolacja akustyczna przy pomocy paneli może być wykonana tylko na jednej ścianie lub nawet na jej części. Wszystko to w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta. Nie zawsze potrzebne jest wygłuszanie ścian w całym mieszkaniu. Cena paneli akustycznych zależy od ich rozmiaru oraz rodzaju.
Izolacja akustyczna – wykorzystanie mat wygłuszających
Mata akustyczna wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu, nie tylko po to, aby wytłumić niechciane dźwięki w bloku czy w mieszkaniach. Wyciszenie ścian w domu to tylko jedna z zalet maty akustycznej. Zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, muzycznym czy w branży samolotowej z powodzeniem można wykorzystać matę do wygłuszania akustycznego.
Mata wygłuszająca ściany w blokach czy w domach jest zbudowana w inny sposób niż przykładowo mata do samochodu. Warto mieć to na uwadze planując jej zakup. Sama mata akustyczna wyprodukowana jest z gumy butylowej. Dzięki temu można się również spotkać z nazwaniem jej mata butylową. Guma butylowa zawiera w sobie aluminium, które odpowiada za wygłuszanie akustyczne.
Wyciszenie ścian w domu za pomocą maty wygłuszającej jest łatwe w wykonaniu. Jeśli chodzi o koszt takiej inwestycji, to uśredniając jest to koszt około 50 zł za m2. Oczywiście można zakupić matę akustyczną w niższej lub wyższej cenie również. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na wyciszenie ścian w domu.
Okleiny ścienne a płyta gipsowo-kartonowa – czym wytłumić ściany?
Tapeta czy korek akustyczny – proste sposoby na wyciszenie ścian
Na rynku dostępne są różne okładziny i okleiny ścienne, których zadaniem jest wytłumienie dźwięków. Z biegiem lat rozwiązania poddawane były ulepszeniom, jak choćby w przypadku korka akustycznego. Dzisiejszy korek akustyczny zbudowany jest w inny sposób niż tradycyjny korek techniczny. Zawiera w sobie dużo małych pęcherzyków powietrza i niewielkiej wielkości ziarenka. Konglomerat korkowy dopełniony specjalnymi dodatkami pełni idealną izolację akustyczną. Korek akustyczny potrafi wytłumić dźwięki różnego rodzaju zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Korek akustyczny podobnie jak tapeta akustyczna jest trwałym produktem, co pozwala na zastosowanie go nawet w wymagających pomieszczeniach. Do montażu korka akustycznego potrzeba tylko specjalnego kleju i zdolności manualnych osoby wykonującej tą czynność.
Podobnie wygląda sprawa z tapetami akustycznymi. One w odróżnieniu od korka akustycznego mogą także pełnić z powodzeniem funkcję dekoracyjną. Tapeta akustyczna to okleina ścienna, której zadaniem jest wyciszenie ścian w domu czy w mieszkaniu. Dostępne w sklepach tapety są z motywami dekoracyjnymi lub z możliwością samodzielnego ich pomalowania. Tapeta akustyczna charakteryzuje się wysoką trwałością, jak i odpornością na mycie. Można ją ułożyć na ścianach w praktycznie każdym pomieszczeniu.
Tapeta akustyczna, podobnie jak wspomniane wyżej panele ścienne, może być położona na całej ścianie lub tylko na wybranej jej części. Wszystko zależne jest od tego, które miejsce lub pomieszczenie wymaga wyciszenia. Z uwagi na walory dekoracyjne czy estetyczne tapeta może być kolorystycznie dopasowana do reszty wystroju pomieszczenia. W ofercie producentów zauważyć można szeroki wybór kolorów czy wzorów.
Wykorzystanie płyty gipsowo-kartonowej do wytłumienia dźwięków
Ostatnim omawianym sposobem na wytłumienie ścian w domu czy w mieszkaniu będzie wykorzystanie tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych. Jest to prosty i nie zawsze oczywisty sposób na wyciszenie pomieszczenia. Płyta gipsowo-kartonowa z założenia montowana jest w celu stworzenia ścianki działowej lub innej zabudowanej konstrukcji. Może ona również poprawiać izolację akustyczną pomieszczenia z uwagi na jej budowę.
Płyta gipsowo-kartonowa zbudowana jest głównie z wełny mineralnej. Jest to materiał, który wypełniając konstrukcję płyty z powodzeniem pochłania wszelkie dźwięki. Zarówno wełna skalna, jak i wełna szklana posiada takie właściwości. Plusem płyty gipsowo-kartonowej jest to, że ściana wykonana z niej nie będzie znacząco odróżniała się od innych ścian w mieszkaniu. A dodatkowo będzie pełniła też rolę izolacji akustycznej.
Montaż płyty gipsowo-kartonowej nie jest skomplikowaną czynnością. Warto jednak, aby całość wykonał doświadczony fachowiec lub profesjonalna ekipa. Należy przypilnować, aby wszelkie miejsca łączeń płyt czy konstrukcji z podłogą były dodatkowo oklejone taśmą wyciszającą. Koszt takiej inwestycji to cena całej konstrukcji tradycyjnej płyty gipsowo-kartonowej i dodatkowo elementów, które będzie uszczelniały całą izolację akustyczną.