Kuchnia w bloku – propozycje aranżacji wnętrza

Nowoczesne aranżacje kuchni w małym mieszkaniu pełne są praktycznych pomysłów. Niewielki metraż wnętrza nie zawsze musi być przeszkodą w urządzeniu kuchni. Wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku, które nie są pochowane w szafach mogą zmniejszać optycznie przestrzeń i sprawiać wrażenie ciasnych przestrzeni. Podobnie jest z drzwiami. Projekty kuchni w zamkniętym pomieszczeniu muszą uwzględniać wolne miejsce na otwieranie drzwi. Zabierają one również miejsce, które mogłoby być przeznaczone na zabudowę kuchni. Można skorzystać z zamontowania drzwi przesuwnych lub otworzyć kuchnię na salon. 

Optymalnym rozwiązaniem przy aranżacji kuchni na niewielkim metrażu jest wykorzystanie pojemnych szafek. Nie należy się martwić jednak o to, że wnętrze zostanie znacząco zmniejszone. Meble kuchenne na wymiar, które mają większą przestrzeń, są w stanie pomieścić żywność i sprzęty. Nie ma konieczności pozostawiania ich na blacie i organizowania dodatkowego regału w kuchni, który tylko zajmuje miejsce. Nowoczesne kuchnie pełne są półek wysuwnych w szafkach narożnych czy głębokich szuflad. Pełne wykorzystanie przestrzeni pod blatem jest zaletą nowoczesnych aranżacji kuchni.

Projekty kuchni jednostronnej

Urządzenie kuchni w formie aneksu połączonego z salonem

Projekty kuchni w małych mieszkaniach muszą być oparte na minimalizacji. Jedną z propozycji jest zaaranżowanie aneksu kuchennego w części salonu. Nowoczesne kuchnie mogą z łatwością dopasować się do najnowszych trendów z dziedzinie wystroju wnętrz. Zabudowa kuchni w formie aneksu to możliwość połączenia dwóch przestrzeni w jedną całość.

Aranżacja kuchni jednostronnej opiera się na ustawieniu szafek w szeregu w sposób funkcjonalny. Meble kuchenne na wymiar będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Również sprzęty AGD powinny być w wersji mniejszej niż te występujące w standardowej kuchni. Mowa tutaj głównie o zmywarce, lodówce czy płycie indukcyjnej na dwa stanowiska jedynie.

Nowoczesna kuchnia biało-czarna, a także inne ciekawe projekty kuchni i aranżacja kuchni
Projekty kuchni polecane do wykorzystania oraz aranżacja kuchni krok po kroku

Tworząc aneks kuchenny należy pamiętać, aby zostawić minimum 120 cm wolnej przestrzeni przed szafkami, a dalszą częścią wyposażenia pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne w przypadku wysuwania głębokich szuflad czy chociażby wyciągania gorącego naczynia z piekarnika. Aby zorganizować więcej miejsca na przechowywanie, zabudowa kuchni powinna być do samego sufitu. Takie urządzenie kuchni sprawi, że będzie ona funkcjonalna, a z drugiej strony nie będzie zajmować dużo miejsca.

Inspirację na kuchnię jednostronną w osobnym pomieszczeniu

Podobne rozwiązanie można zastosować również w zamkniętym pomieszczeniu. Aranżacja kuchni na niewielkim metrażu może być także wykonana nowocześnie i praktycznie. Propozycje te sprawdzą się szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie nie zawsze można wyburzyć ścianę dzielącą niewielką kuchnię od salonu. Kuchnia w bloku często jest wyposażona w okno, dlatego choć przestrzeń będzie niewielka, to będzie wystarczający dostęp światła słonecznego.

Jasna i nowoczesna kuchnia minimalistyczna, a także inne ciekawe projekty kuchni i aranżacja kuchni
Jaka modna aranżacja kuchni sprawdzi się we wnętrzu, czyli polecane projekty kuchni

Nowoczesne aranżacje kuchni jednostronnej często zawierają także kawałek blatu roboczego z wolną przestrzenią pod nim. Takie rozwiązanie pozwala na dołożenie krzesła wysokiego i stworzenie namiastki stołu. W takim wypadku również konieczne będzie zamówienie mebli kuchennych na wymiar. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o projektach kuchni.

Produkty przydatne w kuchni - sprawdź!

Nowoczesne kuchnie w różnych kolorach

Wizualne powiększenie salonu z aneksem kuchennym w kolorze białym

Nowoczesna kuchnia oznacza podążanie za najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz. Kuchnie w bloku powinny być w kolorach, które będą je eksponować. Przykładem może być aneks kuchenny w kolorze białym, który będzie optycznie powiększał całe pomieszczenie. Można całość delikatnie ocieplić dodatkiem elementów drewnianych.

Biała kuchnia z ciepłym oświetleniem, a także inne ciekawe projekty kuchni i aranżacja kuchni
Kuchnia krok po kroku, czyli projekty kuchni, aranżacja kuchni i porady dekoratorów

Odwrotny efekt byłby w przypadku zastosowania czarnych czy ciemnoszarych frontów do mebli. Można wtedy uzyskać wrażenie przytłoczenia i ciemnego pomieszczenia. Do białych mebli będzie idealnie pasować każdy rodzaj uchwytów czy klamek. Od złota, po srebro czy kolory żywe. Delikatne dekoracje mogą ożywić przestrzeń. Dodatkowe podświetlenie przy pomocy listwy LED uwidoczni kuchnię, a wieczorami nada wyjątkowego klimatu przestrzeni.

Inspiracje na kuchnię z zabudową narożną w odcieniach kontrastowych

Ostatnią propozycją jest zabudowa narożna z lub bez barkiem śniadaniowym. Taka kuchnia będzie przytulna, a zarazem estetyczna. Barek śniadaniowy będzie pełnił funkcję przedłużenia blatu roboczego oraz będzie tworzył przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków. Ułożenie mebli w literkę U czy L pozwala uzyskać mnóstwo miejsca do przechowywania różnych przedmiotów i sprzętów. Minimalizuje się wtedy konieczność organizowania dla nich miejsca na blacie roboczym.

Nowoczesna mała kuchnia w bloku, a także inne ciekawe projekty kuchni i aranżacja kuchni
Projekty kuchni polecane do wykorzystania oraz aranżacja kuchni krok po kroku

Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy wykorzystanie kontrastowych kolorów, aby wyeksponować przykładowo barek śniadaniowy czy przestrzeń roboczą. Może to był połączenie bieli i czerni lub bieli i szarości. Domieszka bieli będzie pozytywnie wpływać na optycznym odbiór przestrzeni. Takie inspiracje na kuchnie wymagają jednak nieco więcej miejsca niż to, które mogłoby być przeznaczone jedynie na aneks kuchenny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny