Koszty utrzymania mieszkania

1. Potrzebujesz więcej gotówki niż wynosi wkład własny

Wkład własny, potrzebny do kredytu hipotecznego, wynosi od 10 do 20% wartości nieruchomości. Przyjmując, że chcesz kupić mieszkanie za 300 000 zł i zdecydujesz się (i masz taką szansę) na wniesienie najniższego, 10% wkładu własnego, potrzebujesz 30 000 zł. To jednak nie koniec wydatków.

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to między innymi:

  • opłata notarialna,
  • prowizja dla pośrednika nieruchomości.

Szacuje się, że opłaty te zwykle wynoszą około 3-4% wartości mieszkania. W omawianym przypadku, dla lokalu o wartości 300 000 zł, wyniosą one 9 000-12 000 zł.

Jeżeli planujesz kupno mieszkania na rynku wtórnym, powinieneś przygotować się na nieco większe wydatki. Do wspomnianych wcześniej opłat notarialnych i prowizji dla agenta nieruchomości będziesz musiał doliczyć podatek PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych), którego wysokość wynosi 2% wartości nieruchomości. Całkowita wysokość opłat dodatkowych dla mieszkania za 300 000 zł wyniesie więc 15 000-18 000 zł (co odpowiada 5-6% wartości nieruchomości).

2. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Nie pomyl zadatku z zaliczką

Zarówno zadatek, jak i zaliczka to określenia, których używa się w stosunku do kwoty pieniędzy, którą przekazujesz deweloperowi lub właścicielowi mieszkania podczas podpisywania umowy przedwstępnej. Na tym jednak podobieństwa między nimi się kończą.

Zaliczka to kwota, którą w całości odzyskasz, w przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia umowy kupna – niezależnie od tego, z czyjej winy umowa nie została podpisana.

W przypadku, gdy opłacony został zadatek i do sprzedaży nieruchomości nie dojdzie z winy dewelopera lub właściciela mieszkania – otrzymasz jego zwrot w podwójnej wysokości. Jeżeli jednak transakcja nie odbędzie się z Twojej winy, sprzedający zatrzyma opłacony przez Ciebie zadatek.

Koszty utrzymania mieszkania

3. Zwróć uwagę na koszty utrzymania

Kalkulując comiesięczne koszty mieszkania, nie skupiaj się wyłącznie na racie kredytu hipotecznego. Oprócz niej będziesz musiał regularnie ponosić także inne wydatki – czynsz administracyjny, opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości czy opłaty za użytkowanie wieczyste.

Koszty utrzymania nieruchomości mogą znacznie się różnić – w Warszawie średnia wysokość czynszu administracyjnego, czyli m.in. opłat na utrzymanie nieruchomości wspólnej, wynagrodzenia dla administracji i składki na fundusz remontowy, wynoszą od 6 do nawet 10 zł za m2.

Zakładając, że zdecydujesz się na kupno mieszkania o powierzchni 50 m2, Twoje comiesięczne koszty mogą wynieść od 300 do 500 zł. Doliczając do tego opłaty za media i podatki, miesięczny koszt utrzymania może zbliżać się nawet do 1000 zł.

Więcej informacji na temat kosztów utrzymania mieszkania możesz poznać tutaj

4. Koszty zakupu mieszkania – każdą cenę możesz negocjować

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kupno mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym, zawsze możesz negocjować jego cenę. Deweloperzy, ustalając wartość lokali, prawie zawsze uwzględniają w niej pewien margines – warto z tego skorzystać i negocjować cenę. Przyjmuje się, że do największych upustów deweloperzy są skłonni na początkowym etapie inwestycji (nazywanym powszechnie etapem tzw. dziury w ziemi), kiedy muszą w krótkim czasie podpisać umowy sprzedaży określonej liczby mieszkań w celu uwiarygodnienia projektu przed inwestorem.

Koszty utrzymania mieszkania

5. Pamiętaj, że rata kredytu może wzrosnąć

O tym, że wysokość comiesięcznych rat kredytu hipotecznego może się zmieniać, w ostatnich latach przekonali się przede wszystkim ci, którzy zdecydowali się na kredyty w obcych walutach. Wysokość rat może jednak rosnąć także w przypadku kredytów zaciąganych w złotówkach. Wynika to ze zmian stóp procentowych.

Od kilku lat stopy procentowe utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie – w tym roku stopa referencyjna wynosi 1,5%. Dla porównania, w roku 2012 wartość ta wynosiła 4%; w roku 2008 – 6%.

Jak zwiększyć może się miesięczna rata, kiedy stopy procentowe zaczną wzrastać? Przy 30-letnim kredycie na 300 000 zł, wzrost stóp procentowych o 0,25% oznacza ratę wyższą o 45 zł. Wzrost o 1% to rata większa o 190 zł.

Decydując się na zakup wymarzonego mieszkania, warto przygotować się na wszystkie ewentualności i nie dać złapać się w finansową pułapkę. Dzięki temu zakup własnych czterech kątów przebiegnie bez zbędnego stresu i nieprzyjemnych niespodzianek.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny