System rynien Galeco

Krok 1: Przygotowanie

Do montażu rynny kwadratowej należy przygotować się tak, jak do założenia innych, tradycyjnych rynien. Przed zakupem systemu rynnowego należy wymierzyć, ile i jakich elementów będziemy potrzebować. Konieczne jest także obliczenie tzw. Efektywnej Powierzchni Dachu. Elementy długie należy docinać brzeszczotem lub nożycami do blachy. Nie wolno stosować elektronarzędzi, które mogą uszkodzić powłokę ochronną stali. W pierwszej kolejności montuje się haki, a dopiero po ułożeniu pokrycia dachowego zakłada się rynny. Powinny one wystawać poza krawędź połaci dachu przynajmniej połową swojej średnicy, by skutecznie odbierać spływającą deszczówkę.

Na tym etapie bardzo pomocny jest Kalkulator Systemów Rynnowych Galeco – aplikacja, która sama wylicza EPD oraz ilość potrzebnych materiałów.

Krok 2: Montaż haków rynnowych

Najpierw należy ustalić miejsca odpływów, następnie zamontować skrajne haki rynnowe, a potem pozostałe haki pośrednie. Odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 60 cm. Dalej trzeba wyznaczyć, gdzie wypadnie miejsce łączenia dwóch odcinków rynny i tam zamocować łącznik z uszczelką. Ten element należy dobić o ok. 1-2 mm niżej od haków, by zrekompensować grubość uszczelki. Łącznik dylatacyjny powinien znajdować się w maksymalnej odległości 15 cm od sąsiednich haków.

Pamiętajmy, aby przed założeniem rynny posmarować uszczelkę środkiem poślizgowym.

Krok 3: Montaż pasa rynnowego

Na początku na skrajnych odcinkach rynny zamontujmy zaślepki. W tym celu na wewnętrzną stronę zaślepki należy nanieść klej uszczelniający, następnie przewiercić i skręcić wkrętem tylną krawędź zaślepki z tylnym wywinięciem rynny. Od wewnątrz miejsce montażu trzeba zabezpieczyć klejem uszczelniającym. Rynny kwadratowe Galeco montuje się bardzo prosto – wciskając je w haki rynnowe. Dokładne dopasowanie tych dwóch elementów sprawia, że cały system jest stabilny i trwały. W miejscu łączenia dwóch odcinków należy zostawić od 5 do 10 mm luzu, by rynny mogły swobodnie się kurczyć i rozszerzać. Na samym końcu należy dogiąć listki montażowe, w które są wyposażone haki doczołowe.

Krok 4: Montaż pionu spustowego

Rurę spustową przytwierdza się do ściany za pomocą dybli, do których przykręca się kostki obejm, a do nich mocuje się obejmy. Odległość między sąsiednimi dyblami nie powinna wynosić więcej niż 1,8 m. Rurę spustową z rynną łączy się za pomocą mufy. W przypadku domów z okapem dachu trzeba wykonać konstrukcję z dwóch kolanek i odcinka rury spustowej. Rury spustowe wkłada się do obejm i mocno dokręca. Dalej rurę doprowadza się do osadnika uniwersalnego, który następnie łączy się z kanalizacją.

Krok 5: Zakładanie maskownicy

Ostatnim elementem systemu Galeco STAL2 jest maskownica podsufitkowa, czyli specjalnie wyprofilowany pas blachy estetycznie kamuflujący poziom rynnowy. Maskownicę zatrzaskuje się w zamkach haków doczołowych na całej długości ciągu rynnowego. Kolejny odcinek maskownicy wystarczy wsunąć w poprzedni, co ułatwia zastosowanie przez producenta tzw. "listków zakładkowych" (brak konieczności przycinania rogów). Maskownicę da się łatwo i szybko zdemontować, np. do wykonania prac konserwacyjnych, po czym można ją ponownie wcisnąć w zamki. Na sam koniec prac istnieje także możliwość montażu paneli podbitki dachowej Galeco DECOR, dzięki specjalnemu profilowi dolnej krawędzi maskownicy, który zastępuje listwę montażową typu J.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 66,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny