5 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących w Archicadzie
Jeśli dopiero zaczynasz zajmować się projektowaniem w Archicadzie, możesz szybko odkryć możliwości oprogramowania, ale też i wiele wyzwań. To zaawansowane oprogramowanie do modelowania informacji o budynku (BIM) może przytłaczać początkujących złożonością funkcji. Poznanie i unikanie typowych błędów pojawiających się w pierwszych etapach nauki może przyspieszyć naukę i poprawić jakość projektów. W artykule przedstawimy pięć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących w Archicadzie i porady, jak ich unikać.
Jakich błędów w Archicadzie powinny wystrzegać się osoby początkujące?
Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z projektowaniem w Archicadzie przechodzi podobną drogę i napotyka wiele trudności, zanim opanuje korzystanie z tego programu. Wiele nawyków wyniesionych z pracy na innych oprogramowaniach, takich jak Autocad, niestety utrudnia projektowanie w środowisku BIM. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przez osoby początkujące w Archicadzie.
Nieprawidłowe korzystanie z plików o rozszerzeniu .dwg
Jednym z najczęstszych błędów przy pracy z plikami w formacie .dwg jest dekompozycja rysunków na linie oraz importowanie ich warstw do oprogramowania. Taka praktyka prowadzi do chaosu - dochodzi do pomieszania warstw z Archicada z tymi, które importowaliśmy z pliku dwq.
Podstawą efektywnej pracy w BIM jest zachowanie porządku w strukturze naszego projektu. Rozbijając pliki .dwg w Archicadzie, bardzo utrudniamy sobie pracę. Znacznie bardziej profesjonalnym podejściem jest załączenie pliku .dwg jako zewnętrznego rysunku. W ten sposób możemy zarządzać jego warstwami (włączać i wyłączać) z poziomu ustawień bez importowania do programu.
Niezrozumienie czym różni się mapa projektu od mapy widoków
Wykorzystanie narzędzi takich jak mapa widoków, arkusze jest niezbędne dla efektywnej pracy w Archicadzie. Pozwala to na automatyzację wielu procesów. Umożliwia koncentrację na rozwijaniu koncepcji projektowej, zamiast na czasochłonnej pracy na obróbce rysunków. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie korzystać z mapy widoków, teczki arkuszy i zestawu publikacji to przejrzyj ofertę kursów online z Archicad na cgwisdom.pl.
Nieznajomość narzędzia Detal do rysowania detali w Archicadzie
Powszechnym błędem jest przekonanie, że oprogramowania wykorzystujące technologię BIM są niedokładne i trudno jest w nich tworzyć szczegółowe rysunki. Archicad oferuje specjalistyczne narzędzie „Detal”, które służy do precyzyjnego rysowania detali. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą wyselekcjonować konkretną część projektu i przenieść ją do obszaru roboczego, gdzie jest ona transformowana w zdefiniowane linie oraz wypełnienia. Pozwala to na dodawanie do rysunku elementów niezwiązanych bezpośrednio z modelem.
Rysowanie elementów budynku w 2D
Rozpoczynając działalność w środowisku Archicad, z pewnością napotkasz wyzwania związane z modelowaniem przestrzennym. Może pojawić się moment, w którym skomplikowane elementy, takie jak schody czy dach, staną się źródłem niepewności co do metod ich realizacji. Istnieje pokusa, aby zredukować problem do rysunku elementu na płasko. W ten sposób tylko dodasz sobie pracy.
Tworząc na płasko schody, musimy wstawić je ręcznie na wszystkich rzutach i narysować ręcznie ich przekrój. Ta metoda, choć może wydawać się skrótem, w rzeczywistości może znacząco wydłużyć czas pracy. W kursie online dla początkujących Archicad 25 od podstaw dowiesz się jak wymodelować dany element, aby nie dokładać sobie pracy.
Usuwanie przypadkowych elementów
W zaawansowanych systemach projektowania, opartych na modelach cyfrowych, eliminacja pojedynczego komponentu, powoduje jego usunięcie we wszystkich rysunkach.
Aby ukryć określone elementy w wybranym widoku, bez wpływu na inne rysunki wystarczy:
- stworzyć nową kombinację warstw,
- skorzystać z opcji reprezentacji modelu,
- wykorzystać narzędzie etapów przebudowy.
Optymalizacja procesów projektowych w Archicad
Zastosowanie poniższych zasad podczas projektowania BIM i pracy w programie Archicad pomoże osiągnąć cel, jakim jest zrealizowanie projektu i wykorzystanie pełnego potencjału oprogramowania BIM.
Pojedyncze źródła informacji
Jedną z ważnych zasad, na których opiera się efektywna praca w Archicadzie, jest koncepcja pojedynczego źródła informacji. Zasada ta podkreśla, że każdą informację w projekcie należy wprowadzić jednorazowo. Pozwala to na dynamiczne aktualizacje wszystkich ujęć i minimalizuje ryzyko rozbieżności w projekcie. Według tej zasady zmiana rozmiar drzwi wejściowych w modelu 3D wywoła automatyczną zmianę geometrii lub właściwości zarówno na rzucie, w przekroju, jak i w zestawieniu.
Ujednolicone standardy nazewnictwa
Wprowadzane do modelu informacje powinny być łatwe do interpretacji, dlatego warto zadbać o ujednolicone nazewnictwo, numerację rysunków i kodyfikację. Warto do tego celu skorzystać z narzędzia ,,Ulubione” w Archicadzie - umożliwia ono zapisywanie elementów najczęściej stosowanych w uporządkowanej strukturze folderów.
Zmniejszona ilość elementów w projekcie
Mniej znaczy więcej - to zasada, która sprawdzi się zarówno dla osób początkujących w Archicad, jak i bardziej doświadczonych. Zmniejszenie ilości elementów w projekcie dotyczy geometrii i organizacji pliku. Przekłada się to na łatwiejsze zarządzanie modelem i zwiększa elastyczność jego modyfikacji. Ograniczenie liczby używanych atrybutów, takich jak warstwy czy materiały budowlane, jest zalecane, aby unikać niepotrzebnego spowolnienia procesu decyzyjnego w fazie projektowania.