5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu łazienki
Kluczem do pomyślnego projektowania łazienek jest przygotowanie i to niezależnie od tego, czy urządzamy ją po raz pierwszy, czy też robimy gruntowny remont. Zanim zdecydujemy się kupić armaturę musimy znać typ systemu wodnego, ułożenie rur, grubość podłogi i ścian.
Specjaliści z topsanit.pl doradzą nam, jakich popularnych błędów należy unikać.
1. Brak pomysłu na projekt
Przy projektowaniu nowej łazienki łatwo jest pominąć dokładne wymagania i sposób korzystania z tej przestrzeni. Przed podjęciem więc jakiejkolwiek decyzji należy zadać sobie pytania: jak łazienka ma wyglądać i jak chcemy się w niej czuć, ile osób będzie z niej korzystać i jak często? Jeśli mamy do dyspozycji jedną łazienkę na kilka osób, to warto skorzystać z takich rozwiązań jak np. nieprzeźroczyste parawany nawannowe. Już dzięki takiemu niewielkiemu dodatkowi z łazienki będą mogły komfortowo korzystać dwie osoby jednocześnie.
2. Nieprawidłowe pomiary
Zanim wybierzemy nowe produkty, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć przestrzeń i sprawdzić swoje pomiary, ponieważ ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy w momencie remontu, jest dostawa armatury tylko w celu stwierdzenia, że wanna lub toaleta nie pasuje. Jeśli masz małą łazienkę, wybierz kompaktowe rozwiązania i refleksyjne wykończenie, aby zmaksymalizować przestrzeń. Zasada ta dotyczy także większych przestrzeni – zły pomiar może sprawić to, że wanny narożne zablokują dojście do okna lub drzwi
3. Wybór tylko jednego wykończenia
Chrom i mat może być bardzo popularnym wyborem wykończenia jeśli chodzi o projekt łazienki, ale nie jest on jedynym. Warto rozważyć miedź, złoto, biały, czarny lub odważne, jaskrawe odcienie. Miedź dodaje elegancki akcent do tradycyjnej łazienki, a złoto jest idealne do stworzenia luksusowego wyglądu. Z kolei czerń i neonowe kolory świetnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych i młodzieżowych wnętrz.
4. Brak miejsc do przechowywania
Projektując łazienkę skupiamy się przede wszystkim na armaturze, kolorach, wykończeniu. Bardzo często zapominamy o tym, że pomieszczenie to wymaga sporo miejsca na przechowywanie przeróżnych, często osobistych, rzeczy. Trzymanie swoich przyborów kosmetycznych na widoku jest nie tylko nieestetyczne, ale również niehigieniczne. Na szczęście nawet w niewielkich łazienkach bezproblemowo można zagospodarować przechowywanie. Z pomocą przychodzą tu najczęściej szafki podumywalkowe, które mogą być wąskie lub głębokie, dzięki czemu pasują one do każdej przestrzeni.
5. Brak akcesoriów
Jest tak wiele rzeczy do rozważenia przy projektowaniu nowej łazienki, że elementy dekoracyjne schodzą na najdalszy plan. Należy pamiętać o tym, że szykowny zestaw dopasowanych akcesoriów i detali, takich jak świece, wazony i naczynia, doda łazience finalnego stylu. To małe szczegóły, które mogą złączyć wszystko w całość.
artykuł zewnętrzny
W sytuacji ulokowania łazienki w środku budynku otoczonej innymi pomieszczeniami ogrzewanymi grzejnik łazienkowy potrzebuje podnieść jej temperaturę tylko o 4 stopnie i może być znacznie mniejszej mocy. Ponad to ciepło emitowane ze ścian łazienki przenika do otaczających pomieszczeń które w sumie będą wymagały o tyle samo mniej zainstalowanej mocy grzewczej, ile zainstalowaliśmy w łazience.
Są oczywiście sytuacje szczególne. Na przykład urodziły nam się dziewczynki w domu. Wtedy ulokowanie łazienki przy ścianie zewnętrznej z dużym oknem (szczególnie od ulicy) bezpośrednio przy kabinie prysznicowej jak na zdjęciu prezentowanym przez autorkę artykułu, jest jak najbardziej celowe, bo panny podrosną i trzeba będzie na nie znaleźć amatora do ożenku. To oczywiście drożej kosztuje podczas eksploatacji budynku (jakieś 80 lat), ale coś za coś.