5 najczęstszych chorób ogórków i ich zwalczanie krok po kroku
Ogórki to rośliny powszechnie uprawiane w przydomowych ogródkach, na plantacjach, w szklarniach, cieplarniach oraz tunelach foliowych. Chociaż ich uprawa jest nieskomplikowana, to często ulegają one różnym chorobom. Które z nich najczęściej zagrażają ogórkom i jak sobie z nimi radzić?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mączniak rzekomy dyniowatych
Pod koniec czerwca lub w lipcu, gdy pogoda jest ciepła, ogórki mogą ulec porażeniu mączniakiem rzekomym. Jest to choroba powodująca największe straty w ilości i jakości plonu. Wywołuje ją grzyb Pseudoperonospora cubensis. Pierwsze objawy choroby to żółtawo - oliwkowe plamy na wierzchniej stronie liścia. Są one ograniczone nerwami z wierzchu liścia i kształtem przypominają wielokąty. Można zapoznać się ze zdjęciami dostępnymi w sieci, obrazującymi tę zarazę ogórków gruntowych. Od spodu miejsca te pokryte są szarym lub fioletowym nalotem. Stopniowo plamy pokrywają coraz większą powierzchnię liścia, przebarwiają się na brązowo, a następnie zasychają. W sprzyjających, wilgotnych warunkach choroba może doprowadzić do zamarcia roślin już w ciągu kilku dni. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać chorobie i zastosować środki powstrzymujące rozwój grzybów, gdy tylko zaobserwujemy żółknięcie liści.
Chcąc uniknąć choroby ogórków gruntowych i w rosnących w szklarni długich ogórków, można stosować zabiegi niechemiczne, takie jak ściółkowanie i regularne odchwaszczanie, co sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin. Zaraza ogórków gruntowych częściej występuje w uprawach zachwaszczonych. Uprawa ogórków szklarniowych również nie jest od niej wolna. Zapobiegawczo stosuje się zmianowanie upraw i dezynfekcję narzędzi ogrodniczych. Korzystnie działają opryski ekologiczne z wyciągów skrzypu, czosnku, czy gnojówki z pokrzywy. W szklarni lub pod folią niezbędne jest wietrzenie, by rośliny szybko przesychały po podlewaniu. Można stosować zapobiegawczo środki chemiczne o działaniu kontaktowym np. Miedzian Extra 350 S.C., czy Flowbrix 380 SC. Gdy uprawa ogórków szklarniowych lub gruntowych pomimo zapobiegania zostanie zaatakowana przez mączniaka rzekomego, należy usuwać porażone pędy. Przemiennie stosuje się środki o działaniu wgłębno – kontaktowym oraz kontaktowo – układowym, np. Acrobat MZ 69 WG i Ekonom MM 72 WP. Należy pryskać co10 dni. Dostępny jest także środek biologiczny Polyversum WP+Protector.
Inne groźne choroby grzybowe
Mączniak prawdziwy ogórka
Mączniak prawdziwy ogórka w przeciwieństwie do poprzednich chorób pojawia się najczęściej w drugiej połowie zbiorów przy ciepłej i suchej aurze. Zarówno w uprawie długich ogórków pod osłonami, jak i w gruncie występuje znacznie rzadziej od poprzednich. Powoduje go grzyb Erysiphe cichoracearum. Jego objawy to białe plamy na liściach ogórków z obu stron. Mączysty nalot obejmuje także ogonki liściowe i pędy. Stopniowo białe plamy na liściach ogórków obejmują całą blaszkę liściową. Kolejnym etapem jest żółknięcie liści i ich zamieranie. Ta zaraza ogórków gruntowych nie atakuje owoców.
Zapobieganie chorobie to przede wszystkim zmianowanie, unikanie zraszania roślin, dezynfekcja narzędzi. Gdy pojawią się białe plamy na liściach ogórków, zalecane jest stosowanie środków do zwalczania mączniaka rzekomego. Uprawy pod folią i w gruncie należy pryskać co 7 dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Oprysk na mączniaka rzekomego działa także profilaktycznie na mączniaka prawdziwego. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Parch dyniowatych
Parch dyniowatych jest kolejną chorobą grzybową wywoływaną przez Cladosporium cucumerinum. Pierwsze objawy choroby ogórków szklarniowych pojawiają się w okresie kwitnienia. Na zawiązkach pojawiają się szaro – oliwkowe plamy, na których widoczny jest kroplisty wyciek. Zawiązki owoców obumierają. Jeżeli wyrastają owoce, to występują na nich plamy z widocznymi wgłębieniami. Mogą być one pokryte nalotem. Prowadzi to do gnicia owoców. Również na liściach mogą pojawić się brązowe plamy.
Choroba ogórków gruntowych i długich ogórków pod folią przenosi się poprzez zakażone nasiona i resztki roślin. Grzyb może przetrwać nawet do trzech lat, dlatego należy kupować nasiona ze sprawdzonych źródeł oraz wybierać odmiany odporne na choroby grzybowe. Warto także obejrzeć w sieci zdjęcia zainfekowanych roślin, by rozpoznać chorobę. Zapobiegawczo zaleca się preparat Scorpion 325 SC. Wszystkie porażone części roślin należy dokładnie usuwać. Przy wystąpieniu pierwszych objawów należy pryskać jak przy mączniaku rzekomym.
Choroby bakteryjne i wirusowe
Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka
To kolejna zaraza ogórków gruntowych, wywoływana przez bakterie Pseudomonas lachrymans. Rzadko dotyczy długich ogórków pod osłonami. Uprawa ogórków szklarniowych jest na nią odporniejsza, lecz może także zostać zaatakowana. Choroba przenosi się przez porażone resztki roślin, deszcz, narzędzia ogrodnicze i owady. Choroba zimuje także w nasionach. Jest powszechnie występująca i atakuje nie tylko dorosłe, ale nawet młode rośliny. Pierwsze objawy choroby ogórków gruntowych i w rosnących w szklarni to żółknięcie liści. Pojawiają się kanciaste, oliwkowo – żółte plamki na listkach siewek. W miejscu plamek od spodu pojawiają się krople śluzowatej cieczy, która przy dużej wilgotności jest mętna, a przy suchej aurze wysycha, a plamy się wykruszają. Objawy te łatwo pomylić z mączniakiem rzekomym, dlatego pomocne będą zdjęcia z sieci. Plamy występują nie tylko na liściach, ale także na owocach.
Choroba powoduje zahamowanie wzrostu roślin, a nawet ich zamieranie. Jest przyczyną dużych strat. Dlatego bardzo istotne jest kupowanie nasion dobrej jakości i stosowanie zmianowania. Podobnie jak przy chorobach grzybowych, konieczne jest usuwanie porażonych roślin. Gdy pojawią się pierwsze objawy bakteryjnej choroby ogórków gruntowych, stosuje się oprysk środkami miedziowymi. Należy pryskać 2 do 3 razy aż do owocowania.
Mozaika ogórka
Mozaika ogórka to choroba wirusowa, wywoływana przez Cucumis mosaic virus, CMV. Przenoszona jest przez kilka gatunków mszyc oraz wraz z sokiem porażonych roślin. Pierwsze objawy zarazy ogórków gruntowych pojawiają się na młodych liściach. Są to charakterystyczne plamki powodujące marszczenie się i zniekształcenie liści. Łatwo zidentyfikować chorobę, a w razie wątpliwości obejrzeć w Internecie zdjęcia zarażonych ogórków. Porażone rośliny przestają rosnąć, znacznie słabiej kwitną i owocują. Na owocach występują guzy, brodawki i żółte plamy. Wirus przenosi się najłatwiej w czasie pielęgnacji roślin. Zwłaszcza uprawa ogórków szklarniowych i pod osłonami łatwo może ulec zarażeniu. Oprócz choroby ogórków szklarniowych może także być przyczyną zarazy ogórków gruntowych.
Profilaktyka mozaiki ogórka to przede wszystkim zwalczanie mszyc i odkażanie narzędzi ogrodniczych. Ogromną rolę odgrywa także zmianowanie i odchwaszczanie. Chwasty, resztki zaatakowanych roślin, kwiaty oraz inne rośliny zapewniają przetrwanie wirusowi. Porażone rośliny należy usuwać a w przypadku choroby ogórków szklarniowych i pod folią, niezbędne jest odkażenie podłoża oraz zwalczanie mączlika szklarniowego, który pełni znaczną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa.
Choroby ogórków szklarniowych i pod osłonami często można uniknąć, dbając o płodozmian i odkażanie narzędzi. Należy szybko reagować na pierwsze żółknięcie liści, czy białe plamy na liściach ogórków. Ważne jest także odpowiednia pielęgnacja roślin i zakup nasion odpornych na choroby grzybowe. Oprysk na mączniaka rzekomego chroni przed większością chorób wywoływanych przez grzyby. Nie należy jednak zapominać także o ochronie przed szkodnikami, które mogą przenosić groźne dla ogórków wirusy.