Jak urządzić skalniaki ogrodowe?

Skalniaki ogrodowe – pomysł na aranżacje ogrodu

Skalniaki przed domem to niewątpliwa ozdoba całego otoczenia. Połączenie zieleni z kamieniami to namiastka górskiego krajobrazu. Skalniaki w ogrodzie nie są skomplikowane do stworzenia, a potrzebnych jest jedynie kilka dodatków. Warto urządzić choćby mały skalniaczek, który będzie delikatnie ozdabiać przestrzeń wokół domu. W Internecie można znaleźć przykładowe projekty oraz zdjęcia gotowych aranżacji.

Skalniaki koło domu składają się głównie z kamienia, niewielkiej ilości żwiru czy ziemi oraz charakterystycznych dla takiego krajobrazu roślin. Projekty skalniaków ogrodowych uwzględniają także takie dodatki jak opony, oczko wodne czy inne konstrukcje. Kształt skalniaków koło domu powinien być o rysach nieregularnych, co pozwoli jeszcze dokładniej odwzorować górski klimat.

Skalniaki ogrodowe może zaprojektować i zbudować każdy. Wystarczy jedynie podstawowa wiedza na temat roślin czy ziemi, którą można znaleźć w wielu ogólnodostępnych źródłach. W kolejnym akapicie zostaną wyszczególnione najpopularniejsze rośliny do skalniaka i przykłady aranżacji ogrodowych.

Jakie rośliny wybrać do skalniaków koło domu?

W skalniaku z kamienia najlepiej sprawdzi się głównie roślinność wysokogórska. Dobrą alternatywą będą także wszelkiego rodzaju sukulenty czy tradycyjne polskie rośliny jak tulipany czy narcyzy. Jednym z najpopularniejszych gatunków w skalniakach koło domu jest bergenia sercolistna. Nie jest to wymagająca roślina pod względem dostępu do promieni słonecznych. Wypuszcza ona gęstą sieć pnączy i liści, które mogą być dodatkowo zaopatrzone w fioletowe kwiaty.

Kolejną propozycją jest dąbrówka rozłogowa. Jej charakterystyczną cechą są liście o różnych kolorach, które zależą od aktualnego poziomu nasłonecznienia. Najmniej wymagającą, a zarazem najwytrwalszą rośliną jest rozchodnik. Ozdabia on skalniaki koło domu praktycznie przez cały rok.

Sprawdź polecane nawozy w atrakcyjnych cenach!


Warto, aby wybrana roślinność nie była wymagająca w zakresie nawodnienia, nasłonecznienie czy nawozów. Odpowiednio skomponowany skalniak powinien się dobrze prezentować przez cały sezon. Niektóre z roślin są w stanie przetrwać nawet miesiące zimowe. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Skalniaki przed domem – najciekawsze projekty

Pomysły aranżacji skalniaków w ogrodzie

Jednym z projektów jest skalniak w formie ścieżki w ogrodzie. Aby go urządzić, należy stworzyć kamienną ścieżkę, która będzie prowadzić przykładowo z altany do domu. Po bokach mogą być delikatne wzniesienia, które będą obłożone wybraną roślinnością. Można także zasadzić niewielkich rozmiarów drzewka czy kwiaty, które będą delikatnie zacieniać przestrzeń. 

Skalniaki przed domem często projektowane są na nasypie z ziemi. Pozwala to uwidocznić całą kompozycję w ogrodzie. Wyniesienie terenu może być zabezpieczone kamieniami u dołu lub wybiórczo nimi obłożone. Rośliny i niewielkie krzewy mogą być również losowo posadzone w pobliżu kamieni. Całość tworzy nieregularną kompozycję, choć z drugiej strony w pełni przemyślaną.

Piękny skalniak z kwiatami w ogrodzie oraz skalniaki przed domem, skalniaki koło domu
Ciekawe i pomysłowe skalniaki przed domem i skalniaki koło domu, czyli inspiracje

Patrząc na zdjęcia gotowych projektów widać również często wybierana opcję skalniaka na murku czy na skarpie. Wystarczy niewielki murek służący do podpierania skarpy, który może być zbudowany z łupków czy kamieni łamanych. Można obsadzić go roślinnością, zwłaszcza taką, która będzie wypuszczała pnącza. Na samej skarpie można stworzyć tzw. tarasy. Ułożyć kilka mniejszych murków nachylonych w kierunku skarpy i pomiędzy nimi posadzić wybrane rośliny. Takie skalniaki przed domem sprawdzą się zwłaszcza na działce z widocznym obniżeniem terenu.

Mały skalniaczek – ciekawe alternatywy

W przypadku posiadania niewystarczającego miejsca na tradycyjny skalniak ogrodowy można zastanowić się nad małym skalniaczkiem. Na wielu zdjęciach gotowych aranżacji widać przykłady kompozycji przy schodach czy koło tarasu. Będzie to idealny element dekoracyjny, który przyozdobi każde wejście do domu. Podobnie może być przy schodach prowadzących do ogrodu. Dookoła nich warto położyć kamienie polne, posadzić rośliny i niewielkie krzaczki. Pozwoli to stworzyć ciekawy klimat górski nawet w miejskiej przestrzeni.

Taras to miejsce, które jest często odwiedzane przez domowników. Warto również zadbać o przestrzeń wokół niego, aby była przyjazna dla każdego. Zwykle wystarczy niewielka kompozycja, która w połączeniu z konstrukcją tarasu będzie idealnie współgrać. Taki mały skalniaczek może być stworzony z dużej donicy, w której zostaną posadzone rośliny nie wymagające zbytniej pielęgnacji. Można także koło tarasu stworzyć niewielki kopiec, który będzie bazą dla kamieni o nieregularnych kształtach i pnącej się roślinności czy sukulentów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny