Domy z bali – najważniejsze za i przeciw

Dlaczego warto budować domy z bali?

Drewno jest ekologicznym materiałem budowlanym, które przynosi wiele praktycznych atutów. Jedną z nich okazuje się korzystny mikroklimat panujący we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Warto pamiętać, że drewno posiada zdolność do regulacji poziomu wilgotności, dlatego domy z bali uchodzą za najzdrowsze do zamieszkania.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjny design. Domy góralskie przechodzą obecnie swój renesans i stają się coraz to popularniejsze. W ofertach architektów bez trudu odnajdziemy ciekawe projekty łączące atrakcyjny design oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu dom z bali może być nie tylko estetyczny, ale i bardzo komfortowy w zamieszkaniu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domach drewnianych.

Omawiając zalety drewnianych domów góralskich warto wspomnieć także o czasie inwestycji. Tradycyjna góralska chata z bali powstanie w zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia inwestycji. Takiej możliwości nie dają nam budynki realizowane w tradycyjnej technologii murowanej. W ich przypadku budowa trwa zazwyczaj około dwóch lat. Rok pierwszy poświęcamy na budowę konstrukcji nośnej, a drugi na wykończenie wnętrz.

Dom z bali to także pewne niedogodności

Decydując się na dom góralski warto pamiętać także o pewnych niedogodnościach. Budynki z bali nie są najtańszą inwestycją budowlaną. Wysokie koszty wiążą się z koniecznością zakupu najlepszej jakości materiałów. Bale muszą być odpowiednio wysuszone, w przeciwnym wypadku zaczną pękać i tracić swój estetyczny wygląd. Szacuje się, że budowa domu z bali jest jedynie nieznacznie tańsza niż budowa domów w technologii murowanej.

Pewną niedogodnością okazuje się też niewielka liczba wykwalifikowanych wykonawców. Co prawda z roku na rok przybywa firm, które zajmują się budową domów drewnianych. Jednak na doświadczoną ekipę trzeba czasem poczekać nawet kilka miesięcy. W praktyce okazuje się, że nie każdy wykonawca zna zasady technologii budowlanej. Dlatego warto poszukiwać jedynie sprawdzonych, doświadczonych firm, które specjalizują się w realizacji tego typu inwestycji. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domach z bali.

Mały domek z bali w sam raz na lato, a także domy z bali w stylu góralskim - TOP 5 najlepszych projektów
5 pięknych projektów domów w stylu góralskim

Propozycja 1 – niewielki domek z bali

Wielu inwestorów szuka niewielkich domów, przeznaczonych do zamieszkiwania przez dwie do czterech osób. Niewielki domek góralski posiada niewątpliwy urok, a jego budowa nie powinna wygenerować zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych. Naszym przykładem jest niewielki budynek z poddaszem użytkowym.

Jedną z najbardziej efektownych elementów kubatury jest wielospadowy dach. To właśnie on nadaje odpowiedniego charakteru całemu budynkowi. W pokryciu dachowym znalazło się też miejsce na lukarny, które zwiększają powierzchnię użytkową na górnej kondygnacji. Lukarna wpłynie także na zwiększenie poziomu doświetlenia pomieszczeń, dlatego warto w nią zainwestować. A może zainteresuje cię także artykuł z cenami domów z bali?

Zaprezentowany przez nas budynek posiada też przestronny taras. Możemy ogrodzić go balami, co poprawi stylistykę budynku i nada mu odpowiedniego, góralskiego charakteru. Taras nie jest w całości zadaszony, dlatego możemy ustawić na nim dodatkowy parasol, a pod nim wygodne meble ogrodowe. Umożliwi to komfortowy wypoczynek na łonie natury.

Oglądając pierwszą propozycję domu góralskiego, zwróćmy szczególną uwagę na okna. To właśnie one dopełniają charakter kubatury i sprawiają, że budynek prezentuje się bardzo elegancko. Odpowiednie dopasowanie drzwi wejściowych oraz drzwi balkonowych stanowi dopełnienie całości.

Dom górlaski pokryty gontem, a także domki góralskie i projekty domów w stylu góralskim
5 pięknych projektów domów w stylu góralskim

Propozycja 2 – pomysł na ekonomiczny dom w stylu góralskim

Nasza druga propozycja została skierowana do grupy inwestorów, którzy poszukują tanich w budowie projektów domów. Pamiętajmy, że najtańsza w realizacji inwestycja posiada prostą bryłę budynku oraz dwuspadowy dach. Dodatkowe balkony, tarasy i większa ilość skosów dachowych zwiększają koszty całego przedsięwzięcia. Tymczasem budynek o prostej kubaturze może być równie estetyczny oraz funkcjonalny.

Jak widać na naszym przykładzie, dom posiada zwykły, dwuspadowy dach. Górna kondygnacja została zaadaptowana na poddasze użytkowe, co zwiększa powierzchnię użytkową budynku. Góralskiego klimatu dodają dodatkowe zadaszenia, ulokowane od frontowej strony budynku. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o pasywnych domach z drewna.

Zaprezentowany przez nas dom w stylu góralskim posiada też niewielki balkon, który dodatkowo zwiększa poziom estetyki. Całości dopełniają stylowe okna oraz drzwi, które akcentują góralską stylistykę aranżacyjną.

Jak widać, budowa domu góralskiego wcale nie musi wiązać się z koniecznością budowy drogich lukarn czy projektowaniem wymyślnych kształtów budynku. Zachowanie zasad minimalizmu niejednokrotnie okazuje się kluczem do uzyskania sukcesu i budowy niedrogiego domu mieszkalnego.

Drewniany dom góralski w trakcie budowy, a także 5 najpiękniejszych projektów domów w stylu góralskim krok po kroku
5 pięknych projektów domów w stylu góralskim

Propozycja 3 – dom dla bardziej wymagających

Dysponując większym budżetem inwestycyjnym możemy pozwolić sobie na budowę bardziej wymyślnych domów w stylu góralskim. Bez trudu odnajdziemy wiele unikalnych projektów, które zaspokoją nasze oczekiwania estetyczne. Dobrym przykładem będzie zaprezentowany budynek o bardziej nietypowych kształtach. A może zainteresuje cię także artykuł z cenami domów kanadyjskich?

Nasza propozycja numer trzy to dom góralski o większej powierzchni użytkowej. Górna kondygnacja stanowi poddasze użytkowe. Została wzbogacona o dodatkowe lukarny oraz niewielki balkon, który dopełnia charakteru kompozycji.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Na szczególną uwagę zasługuje frontowa strona budynku. Przed drzwiami wejściowymi znajdują się niewielkie kolumny, które podtrzymują dodatkowe zadaszenie. Bezpośrednio nad nim ulokowane zadaszenie główne, co nadaje bardzo ciekawego efektu wizualnego. Część ścian od strony frontowej została silnie przeszklona. Jest to duży atut, który doświetla dolną i górną kondygnacje, jednocześnie sprawiając, że dom nabiera wrażenia lekkości.

Całości dopełniają efektowne, łukowe okna, które dobrze komponują się z góralskim stylem aranżacyjnym. Całość budynku sprawia wrażenie spójności i dobrze wkomponuje się w niemal każde otoczenie. Z pewnością będzie to rozwiązanie dopasowane do szerokiej grupy inwestorów.

Romantyczny dom góralski w starodawnym stylu, a także TOP 5 pięknych projektów domów góralskich z drewna
5 pięknych projektów domów w stylu góralskim

Propozycja 4 – romantyczny dom dla dwojga

Domy w stylu góralskim często bazują na zachowaniu zasad minimalizmu. Prosta konstrukcja, wykonana z bali wielokrotnie łączy się z nieskomplikowanym kształtem więźby dachowej. Całość dopełniają drewniane okna, drzwi i niewielkie tarasy. Tak jest również w przypadku naszej czwartej propozycji, czyli romantycznego domu dla dwojga.

Budynek nawiązuje do tradycyjnego budownictwa góralskiego. Wykonany z drewnianych bali posiada prostą, kwadratową kubaturę, wzbogaconą o niewielki wiatrołap. Nasza propozycja posiada wyłącznie jedną kondygnacje użytkową, co zmniejsza koszty inwestycji, a jednocześnie ogranicza powierzchnię mieszkalną. Dlatego tego rodzaju niewielki domek może być dobrym rozwiązaniem dla dwóch osób.

Dolna kondygnacja budynku została wyposażona w stylowe, drewniane okna. Takie same wzory znajdziemy bezpośrednio przy wejściu, co nadaje wrażenia spójności. Zaprezentowany przez nas dom w stylu góralskim świetnie wpisuje się w zasady minimalizmu. Jego niewielka powierzchnia oraz prosta kubatura z pewnością zmniejszą koszty budowy.

Duży dom góralski na tle panoramy gór, a także TOP 5 domów góralskich - najlepsze projekty na domy z drewna
5 pięknych projektów domów w stylu góralskim

Propozycja 5 – dom góralski z podwójnym stanowiskiem garażowym

Budując dom w stylu góralskim nie musimy rezygnować z garażu wpisanego w bryłę budynku. Dobrym przykładem będzie tu nasza propozycja numer pięć. Dolna kondygnacja budynku została tu zagospodarowana na dwustanowiskowy garaż. Boki wykończono murkiem kamiennym, który zwiększa spójność z naturą i podkreśla góralski charakter rozwiązania.

Pierwsza kondygnacja mieszkalna została nieco podwyższona. Do wejścia dostaniemy się przez schody i niewielki, wystający poza obrys budynku taras. Górna kondygnacja budynku została przeznaczona na poddasze użytkowe. Dzięki temu zwiększono przestrzeń nadającą się do zamieszkania. Sprawdź także artykuł z najlepszymi projektami domów drewnianych.

Ciekawostką okazuje się prosty, dwuspadowy dach, który nie generuje zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych, a jednocześnie stanowi eleganckie dopełnienie całości. Od strony frontowej górnej kondygnacji znajdziemy cztery stylowe okna, które skutecznie doświetlą część poddasza użytkowego. Z boku zaprojektowano szeroką lukarnę. Jest to praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo doświetla poddasze, a jednocześnie zwiększa jego powierzchnię i eliminuje ilość skosów na poddaszu.

Zaprezentowana przez nas propozycja łączy w sobie nowoczesne rozwiązania, tradycyjny wygląd oraz wysoki komfort użytkowy. Dzięki prostej kubaturze nie wygeneruje nadmiernie wysokich kosztów inwestycyjnych. Jednocześnie będzie dobrym rozwiązaniem dla kilkuosobowej rodziny.

ikona podziel się Przekaż dalej