5 pytań, które musisz sobie zadać kupując kondensacyjny kocioł gazowy
Kondensacyjny kocioł gazowy to stosunkowo nowe rozwiązanie, które znalazło już duże grono zadowolonych użytkowników. Swoją popularność zawdzięcza m.in. legendarnej sprawności, która sięga nawet 107% i pozwala nie tylko efektywnie ogrzać dom, ale także wodę użytkową. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w zakresie rozwiązań grzewczych, zakup odpowiedniego kotła kondensacyjnego może być wyzwaniem. Nie taki jednak kocioł straszny jak go malują!
Kotły gazowe mają wiele zalet. W przeciwieństwie do kotłów stałopalnych są bezobsługowe, nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają składowania opału, wyrzucania popiołu czy zasypywania kotła. To doskonałe źródło ciepła, ale żeby spełniło nasze oczekiwania, przed zakupem musimy odpowiedzieć sobie na 5 pytań.
Kocioł kondensacyjny czy konwencjonalny?
Różnica między kotłami polega na występowaniu zjawiska kondensacji. Jego zasadą jest skraplanie schłodzonej do określonej temperatury pary wodnej zawartej w spalinach, która umożliwia następnie wykorzystanie tzw. ciepła utajonego. Podczas gdy kocioł kondensacyjny dzięki temu wykorzystuje całą energię spalanego paliwa, zwykły kocioł traci ją bezpowrotnie wraz z parą wodną ulatującą ze spalinami.
Kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
Kotły kondensacyjne dzielimy na jedno i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne ogrzewają dom. Podgrzewanie wody użytkowej jest opcjonalne i odbywa się za pomocą osobnego zbiornika. Wydajność ogrzewania CWU zależy od jego pojemności. Kotły gazowe dwufunkcyjne ogrzewają zarówno dom, jak i wodę użytkową. Nie trzeba zatem podłączać do instalacji dodatkowego zbiornika.
Jaka moc kotła?
Przy zakupie kotła kondensacyjnego przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Za mała nie wystarczy na ogrzanie całego domu i do podgrzania wody. Za duża skutkować będzie nadmiernym zużyciem gazu, a więc większymi rachunkami.
Jak zamontować kocioł?
Kotły kondensacyjne można kupić w wersji stojącej lub wiszącej. Przed zakupem musimy określić, która będzie wygodniejsza w naszym domu. Dobrym pomysłem jest instalacja kotła we wnęce lub szafce zbudowanej do tego celu.
Markowy czy tani?
A raczej: markowy, więc tani! Im wyższej jakości urządzenie, tym jego moc oraz wydajność - a więc i oszczędności - są większe. Dłuższa jest także gwarancja. Jeden z liderów na rynku - firma Defro - oferuje aż 5-letnią gwarancję. Kotły tego producenta posiadają najwyższej klasy podzespoły - m.in. wymiennik kotła ze stali nierdzewnej i palnik z innowacyjną technologią spalania BLU JET - które gwarantują długą żywotność urządzenia.
Na zakupie kotła nie warto oszczędzać, bo to inwestycja na lata. Markowy kocioł kondensacyjny zwróci nam zainwestowane środki poprzez mniejsze zużycie gazu i idące za tym długofalowe oszczędności.
Oszczędności spotęguje dodatkowo możliwość dostosowania pracy kotła do warunków zewnętrznych. Odpowiednio zaprogramowany samodzielnie dostosowuje moc, aby utrzymać zadaną przez użytkownika temperaturę. W ten sposób urządzenie zawsze pracuje optymalnie i ekonomicznie.
Decydując się na kocioł marki Defro otrzymujemy także wsparcie przy doborze i zakupie kotła oraz profesjonalną obsługę posprzedażową.
Materiał informacyjny