5 sposobów na poprawę wydajności produkcji elementów metalowych
Wydajność jest podstawą sukcesu każdej firmy. Nie ma znaczenia, czy jest ona zorientowana na wytwarzanie, czy na usługi, lepsza efektywność zawsze zapewnia szeroki zakres korzyści, w tym pomaga obniżyć koszty i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. W produkcji elementów metalowych jest to niezwykle ważne i przyczynia się do zwiększonych wyników finansowych. Jak zatem poprawić wydajność w firmie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zniwelowanie marnotrawstwa materiałów
Odpady są szerokim pojęciem i mogą odnosić się do materiałów, energii, roboczogodzin lub przestrzeni. Jednym z największych i najdroższych rodzajów odrzutów są te, które powstają w czasie produkcji elementów metalowych (zobacz na Sabner.pl). Istnieje kilka sposobów, by nie generować ich tak dużo.
Po pierwsze trzeba dobrać odpowiednie procesy do konkretnej produkcji. Np. toczenie CNC świetnie sprawdza się przy tworzeniu większych partii tych samych, nieskomplikowanych elementów i zapewnia przy tym niewielką ilość odpadów. Równie ważny jest właściwy dobór materiałów i umiejętność ich ponownego wykorzystania. Drugi ważny aspekt wiąże się z wyborem wykonawcy obróbki skrawaniem. Profesjonalny zakład jest w stanie zapewnić takie zaplecze technologiczne, dzięki któremu zużycie produktów będzie na minimalnym poziomie. Warto jest więc poszukać firm, które pracują z nowoczesnymi maszynami, tak jak ma to miejsce w Sabner.
Szkolenia pracowników
Należy wspierać swoich pracowników, szkoląc ich w zakresie wielu procesów. W ten sposób będą oni w stanie pomagać sobie nawzajem w rozwiązywaniu problemów i działać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Co więcej, jeśli wszyscy w firmie dobrze rozumieją cały proces produkcji elementów metalowych od początku do końca, to są bardziej świadomi tego, jak pracować wydajniej.
Rutynowe kontrole i plany
Nie można ocenić wydajności firmy, jeśli nie tworzy się danych, na których można bazować. Stworzenie listy wydatków, które dotyczą wszystkich, nawet tych z pozoru błahych aspektów produkcji elementów metalowych, jest najważniejszym krokiem. Koszty materiałów są oczywiste, jednak trzeba też pamiętać o uwzględnieniu roboczogodzin, zużycia sprzętu i energii. Dzięki temu można zauważyć miejsca, w których traci się najwięcej pieniędzy lub czasu.
Organizacja i planowanie to z kolei zadania, które po wprowadzeniu w życie okażą się niebywale potężnym narzędziem. Powinny one dotyczyć przede wszystkim finansów, jednak niekiedy tak niewielkie zmiany, jak odpowiednie ułożenie narzędzi czy rozstawienie mebli na hali produkcyjnej może wpływać na wydajność pracowników.
Standaryzacja procesów
Produkcja elementów metalowych nie pozostawia wiele miejsca na indywidualne podejście do procesów. Sprawdzone i efektywne sposoby pracy są tym, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Nawet najprostsze czynności powinny zostać znormalizowane, aby zmaksymalizować wydajność. Dzięki temu każdy pracownik będzie wiedział, jakie są jego zadania i jak należy wykonać je poprawnie.
Konserwacja maszyn
Konserwacja zapobiegawcza to praktyka, dzięki której można ograniczyć wydatki o spektakularną kwotę w skali roku. Kupienie nowej maszyny to koszt rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Regularne kontrole i prace naprawcze stanowią zaledwie niewielki ułamek tej ceny. Dodatkowo sprawny sprzęt nie powoduje przestojów i ogranicza ryzyko stworzenia wadliwych elementów metalowych.
artykuł sopnsorowany