5 sposobów na wyciszenie ścian w domu - zobacz, jak wygłuszyć ściany
Izolacja akustyczna to często bardzo ważny element aranżacji pomieszczeń. Wyciszenie ścian w domu jest niezbędne, jeśli mieszka się w budownictwie wielorodzinnym czy w dość głośnej okolicy. Czym wyciszyć niechciane dźwięki od sąsiada lub jak przeprowadzić wyciszanie pomieszczeń muzycznych? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wytłumić dźwięki przy pomocy płyt g-k i paneli ściennych?
Wygłuszenie ścian płytą gipsowo-kartonową
Wykorzystanie płyty gipsowo-kartonowej do stłumienia niechcianych dźwięków to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie. Płyta ta może z powodzeniem pełnić funkcję ściany działowej czy tradycyjnego tynku. Jej właściwości wpływają na poprawę akustycznie pomieszczeń, dzięki czemu płyta gipsowo-kartonowa będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale także pozytywnie służyć.
Najważniejszym elementem płyty g-k pod względem akustycznym jest wełna mineralna, która wypełnia przestrzeń między konstrukcjami. Wełna szklana czy skalna to materiały, które pozwolą wytłumić dźwięki zza ścian wewnętrznych. Z drugiej jednak strony pokój wyposażony w płyty g-k w niczym nie będzie się odznaczał od tradycyjnie wykończonych ścian wewnętrznych.
Wyciszenie ścian w domu przy pomocy płyty gipsowo-kartonowej przebiega w bardzo prosty sposób. Aby jednak cała konstrukcja izolowała akustycznie, powinna być wykonana starannie. Poziom wygłuszenia ścian przy użyciu płyty g-k zależy od ilości warstw wełny mineralnej umieszczonej wewnątrz. Wszelkie przegrody na konstrukcji czy miejsca łączenia należy okleić dodatkowo taśmą tłumiącą. Cena wyciszenia pokoju w taki sposób nie jest wysoka.
Wyciszenie ścian w domu przy użyciu paneli akustycznych
Kolejnym sposobem na wygłuszenie ścian jest zastosowanie paneli ściennych akustycznych. Charakteryzują się one wyższą ceną, ale są bardzo skutecznym rozwiązaniem. Panele akustyczne potrafią w dużym stopniu wyciszyć dźwięki dochodzące od sąsiada. Istotą działania paneli ściennych jest pianka, która wypełnia ich wnętrze. Charakteryzuje się ona wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku w ścianach wewnętrznych.
Panele akustyczne mogą być również ciekawą dekoracją pomieszczenia, ponieważ wyglądają bardzo estetycznie. Ich montaż przeprowadzony może być w dowolnym miejscu w pokoju. Mogą one wytłumić dochodzące dźwięki od sąsiadów w większym lub mniejszym stopniu zależnie od liczby ułożonych paneli na ścianie. Panele akustyczne dostępne są w różnych rozmiarach oraz rodzajach. Przykładowa cena to 85 zł za panel akustyczny hybrydowy PN1 SonixSound o wymiarach 50 x 50 cm.
Czym wyciszyć pokój? Maty wygłuszające
Wykorzystanie mat wygłuszających znajduje swoje zastosowanie na różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzi się w branży motoryzacyjnej, samolotowej czy do wyciszania pomieszczeń muzycznych. Maty wygłuszające można również z powodzeniem wykorzystać, aby wytłumić dźwięki w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym. Warto jednak zastosować wtedy odpowiedni model, który jest przeznaczony do wygłuszania ścian.
Mata butylowa wygłuszająca jest odpowiednia dla stłumienia dźwięków dochodzących zza ścian wewnętrznych. Jest ona wykonana z gumy butylowej, jak sama jej nazwa wskazuje. Zawiera w sobie aluminium, które odpowiada za izolację akustyczną. Bardzo ważną jej zaletą jest wysoka odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. Zarówno montaż, jak i użytkowanie maty butylowej jest proste i bezproblemowe. Przykładowa cena maty wygłuszającej do pomieszczeń to od 40 – 80 zł za m2. Wszystko zależy od wybranego producenta oraz koloru. Sprawdź także ten artykuł o matach wygłuszających do domu.
Jak wytłumić dźwięki przy pomocy korka i tapety akustycznej?
Korek akustyczny – skuteczne wyciszanie pomieszczeń
To, czym wyciszyć pokój, zależy od zasobów pieniężnych oraz oczekiwań klienta. Dobrą opcją będzie zastosowanie korka akustycznego, który w przeciwieństwie do korka technicznego zdecydowanie lepiej izoluje. Jest to głównie konglomerat korkowy. Korek akustyczny zawiera w sobie duże przestrzenie powietrzne. Poza tym w jego skład wchodzą małe ziarenka o grubości do 3 mm oraz specjalne dodatki. Jego zaletą jest tłumienie wszelkich dźwięków oraz drgań czy wibracji.
Korek akustyczny znajduje swoje zastosowanie jako materiał poprawiający akustykę pokoi. Jest on także wykorzystywany na wyciszanie pomieszczeń muzycznych. Poziom tłumionych dźwięków zależny jest od grubości korka. Dużą zaletą tego izolatora jest jego wysoka wytrzymałość na upływający czas. Aplikacja korka akustycznego przebiega przy użyciu specjalnego kleju, ale cały proces montażu nie sprawia znacznych trudności. Średnia cena to około 50-60 zł/m2.
Tapeta akustyczna – wyciszająca okładzina ścienna
Ostatnim przykładem materiału wykorzystywanego do tłumienia dźwięków w pomieszczeniu jest tapeta akustyczna. Jak już sama nazwa wskazuje, jest to pewnego rodzaju okleina ścienna, która poza jej główną rolą, może pełnić także funkcję dekoracyjną. Często spotkać można także specjalne tapety akustyczne przeznaczone do samodzielnego malowania i dekorowania. Z drugiej jednak strony tapeta jest odporna na mycie, więc będzie trwała przez lata. Jedynym minusem może być wysoka cena. Kalkulację kosztów wykonuje się indywidualnie.
Tapeta akustyczna to specjalny rodzaj tapety, która pochłania dźwięki. Poza izolacją akustyczną pełni również funkcję izolacji termicznej, dzięki czemu jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem dla pomieszczeń. Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwoli dobrać odpowiedni model do danej przestrzeni. Podobnie jak w przypadku paneli akustycznych, tapetę tą można rozłożyć na całej ścianie lub tylko w wybranym miejscu.