6 branż z największą liczbą ofert pracy
Poznaj obszary, w których znajduje się najwięcej zawodów deficytowych. Kto nie będzie miał w nadchodzącym roku 2023 problemów ze znalezieniem zatrudnienia?
Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko ulega zmianom pod wpływem różnorodnych czynników. W ciągu ostatnich 2 lat zetknęliśmy się z wieloma i to bardzo istotnymi. Po absolutnie szalonym czasie pandemii tuż za naszą granicą wybuchła wojna, a do kraju napłynęła fala imigrantów. Chwilę potem musieliśmy się zmierzyć ze znaczącą inflacją. Jak te wydarzenia odbiły się na polskim rynku pracy? Wbrew prognozom sytuacja jest całkiem dobra. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego liczba zarejestrowanych bezrobotnych w 2022 roku z każdym miesiącem malała i na koniec października osiągnęła rekordowo niski poziom w ciągu ostatnich 30 lat.
1. Branża budowlana
Wyraźnie dał się zaobserwować wzrost zainteresowania usługami budowlanymi i wykończeniowymi. Wiele miejsc pracy znaleźli specjaliści z zakresu budowy dróg, ale również kierownicy budowy, inżynierowie, murarze, ślusarze, betoniarze, zbrojarze, dekarze, cieśle, stolarze, blacharze, malarze, elektrycy, hydraulicy, operatorzy maszyn do robót ziemnych i inni fachowcy niezbędni przy budowach domów jednorodzinnych oraz większych inwestycji prywatnych, a także publicznych. Zapotrzebowanie to dotyczy wszystkich regionów Polski.
2. Branża TSL
Nawet w obliczu kryzysu pandemicznego, firmy transportowe radziły sobie stosunkowo dobrze. Wiele zależało od rodzaju klientów, których obsługiwały. Byli bowiem tacy, którzy znacząco zmniejszyli swoje zapotrzebowanie, ale też i tacy, którym ten czas przyniósł potężny rozwój. Obecnie nie brakuje pracy dla kierowców, logistyków i spedytorów. Kierowcy zawodowi kat. C+E nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Ci solidni mogą wybrać sobie przewoźnika oraz preferowany system pracy. Bardzo deficytowym zawodem są także od lat kierowcy autobusów.
3. Branża IT
Informatycy, graficy, programiści to specjaliści, którzy bardzo często pojawiają się w ogłoszeniach o pracę. Rozwój technologiczny, wszechobecna cyfryzacja, sprzedaż oraz marketing internetowy obligują wiele branż do korzystania z usług informatyków. Najwięcej ofert pracy pojawia się na stanowisko programisty. Co ważne, obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na pracowników branży IT i jednocześnie wyraźnie rośnie oferowane im wynagrodzenie.
4. Branża medyczno - opiekuńcza
Poza wyspecjalizowanymi lekarzami, pielęgniarkami i położnymi, brakuje w Polsce wykwalifikowanych fizjoterapeutów, masażystów i ratowników medycznych. Wiele ofert pracy pojawia się dla opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych.
Nie brak też propozycji zatrudnienia dla psychologów i psychoterapeutów. To lekarze, u których wizyty przestają być tematem tabu. Polacy coraz odważniej zgłaszają się do nich po pomoc. Szczególnie w placówkach publicznych, ale też i prywatnych rośnie zapotrzebowanie na psychologów oraz psychiatrów dzieci i młodzieży.
5. Branża HoReCa
Panuje w kraju duży niedobór na profesjonalnych restauratorów, kucharzy. Pomimo trudności wynikających z pandemii branża HoReCa (Hotel, Restaurant, Cafè) świetnie dziś funkcjonuje. Wiele restauracji rozszerzyło swoją działalność o catering z uwagi na zwiększenie zainteresowania Polaków jedzeniem na wynos. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy oferujące dietę pudełkową, która pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku, a jednocześnie zadbać o formę. Jak możemy wyczytać w Poradniku Restauratora, w nadchodzącym roku 2023 aż 22% firm z branży HoReCa planuje zwiększyć zatrudnienie.
6. Branża finansowa
Stale brakuje na rynku pracy wykwalifikowanych księgowych, pracowników ds. rachunkowości, doradców finansowych, podatkowych, audytorów, bankierów, ubezpieczycieli. Firmy potrzebują samodzielnych księgowych, ale również warto zwrócić uwagę, że w Polsce otwierają się kolejne korporacje outsourcingowe, które prowadzą usługi z zakresu księgowości, raportowania, analiz oraz przygotowywania prognoz finansowych itp. Szczególny deficyt kandydatów na wolne miejsca pracy odczuwają firmy poszukujące wyspecjalizowanych w branży managerów oraz pracowników na stanowiska kierownicze.
Jaka będzie sytuacja na rynku pracy w 2023 roku?
Prognozy rynku pracy na rok 2023 zapowiadają minimalne zwiększenie bezrobocia, ale przypomnijmy, że końcówka roku 2022 osiągnęła rekordowo niski wynik od 32 lat. Liczba osób zarejestrowanych w PUP może się lekko zwiększyć i niestety musimy się liczyć z obniżeniem zadowolenia z płac w obliczu inflacji i sytuacji gospodarczej kraju. Choć w jednych branżach jest większa konkurencja wśród kandydatów na wakaty, niż w innych, nadchodzący rok raczej nie przysporzy nikomu trudności w znalezieniu zatrudnienia. Może jednak wymagać przebranżowienia się lub wykwalifikowania.
Jeśli rozważasz poszukiwania pracy w jednym z wyżej wymienionych obszarów, pamiętaj, że nawet gdy są to tzw. zawody deficytowe, musisz na początek stworzyć profesjonalne CV na www.cv-maker.pl. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i warto podejść do rekrutacji w sposób odpowiedzialny. Wyślij w zgłoszeniu dokument, który będzie Twoją najlepszą wizytówką. Zadbaj o swoje kompetencje, rozważ poszerzenie ich o dodatkowe kursy lub szkolenia. Na pewno dodadzą Ci kilka punktów i pokażą jako osobę ambitną, która stale się uczy.
artykuł sponsorowany