Śmietka cebulanka - charakterystyka

Po czym możemy poznać, że doszło do inwazji warzyw cebulowych przez śmietkę cebulankę? Szkodnikiem jest muchówka, której długość ciała osiąga do ok. 7 mm. Jeżeli zauważymy robaki w cebuli, a dokładniej larwy muchówki, to musimy jak najszybciej wprowadzić ekologiczne zwalczanie szkodników cebuli bądź chemiczne opryski. Ich obecność rozpoznamy po uszkodzeniach podziemnych części roślin.

W ciągu całego roku pojawiają się aż dwa pokolenia muchy śmietki. Pierwsze z nich jest najgroźniejsze dla warzyw cebulowych. Jaja składane są już pod koniec kwietnia. Możemy je znaleźć w glebie w pobliżu roślin lub też przy samym podłożu w pobliżu nasady warzyw. Robaki pojawiające się w cebuli, szczypiorze oraz innych warzyw cebulowych przyczyniają się do niewykształcenia korzeni. Natomiast liście zaczynają w widoczny sposób żółknąć i gnić. Śmietka cebulanka składa jaja jeszcze drugi raz w ciągu całego sezonu. Larwy drugiego pokolenia pojawiają się na cebuli oraz szczypiorze na przełomie lipca i sierpnia.

Ochrona cebuli przed śmietką

Wszystkie szkodniki na uprawach warzywnych i nie tylko, takie jak śmietka cebulanka, śmietka ćwiklanka, czy też śmietka kapuściana, występują najczęściej w tych miejscach, w których zasady agrotechniczne zostały mocno naruszone. Ponadto profilaktyczna ochrona cebuli przed śmietką przyczyni się do braku inwazji lub znacznego ograniczenia żerowania owadów. Wszystkie szkodniki cebuli występują, gdy nie zostanie zachowany odpowiedni płodozmian. Przy uprawie cebuli należy zachować 4-letnią przerwę lub nawet 6-letnią, jeżeli występowały szkodniki cebuli.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja uprawy. Ochrona cebuli przed śmietką będzie skuteczniejsza, jeżeli będziemy unikać sąsiedztwa długo kwitnących roślin. Tutaj główną rolę odgrywa odchwaszczanie upraw. Jeżeli doprowadzimy do kwitnienia chwastów, to niestety muchówki będą korzystać z nektaru wydzielanego przez kwiaty niepożądanych roślin. Dodatkowo warto zaplanować wysiew cebuli w pobliżu porów, które zimują na polu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Ekologiczne zwalczanie szkodników cebuli

Nie zawsze ochrona cebuli przed śmietką jest do końca skuteczna. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z uprawą cebuli na bardzo dużą skalę. W takich okolicznościach możemy wdrożyć ekologiczne zwalczanie szkodników cebuli. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie wytępić robaki w cebuli. Oczywiście musimy cały czas być nastawieni na lustracje upraw. Ponieważ brak oczekiwanego efektu powinien skutkować wprowadzeniem bardziej drastycznych metod. Należy wtedy wprowadzić zwalczanie chemiczne.

Do 6 skutecznych sposobów zwalczania śmietki cebulanki zaliczymy:

  • Oprysk z wrotyczu - robaki w cebuli będziemy mogli wypędzić, jeżeli zastosujemy wcześniej przygotowany napar z wrotyczu. W tym celu 300 gramów świeżego ziela namaczamy w 10 litrach zimnej wody i odstawiamy całość na dobę. Następnie całość rozcieńczamy w wodzie w stosunku 1:2. Opryski cebuli i innych warzyw wykonujemy w odstępach tygodniowych. Taki napar sprawdza się, gdy na naszych uprawach żeruje również śmietka kapuściana oraz śmietka ćwiklanka.
  • Napar z bylicy piołun - oprysk wykonujemy identycznie jak w przypadku oprysku z wrotyczu. Jedynie po zalaniu ziela wodą, musimy go gotować jeszcze przez 30 minut. Później przy jego pomocy wykonujemy opryski w celach zapobiegania oraz zwalczania muchówek.
  • Tablice lepowe - jeżeli zwalczanie chemiczne rzeczywiście traktujemy jako ostateczność, to możemy skorzystać z odławiania muchówek przy pomocy specjalnych żółtych tablic lepowych
  • Higiena upraw - po zakończeniu sezonu koniecznie musimy dokładnie przekopać ogródek, dzięki temu usuwamy szkodniki cebuli, które mogą zimować atakując uprawy w kolejnym roku
  • Uprawa marchwi na miejscu cebuli - zamienna uprawa marchwi z cebulą powodują, że robaki w cebuli nie mają żadnego wabika zapachowego, który skłoniłby je do osiedlenia się na naszych warzywach
  • Olejki zapachowe - ich zadaniem również jest zmylenie szkodników, które nie są zwabione prawdziwym zapachem cebuli

Szkodniki cebuli - zwalczanie chemiczne

Niestety w niektórych sytuacjach należy koniecznie sięgnąć po opryski, czyli zwalczanie chemiczne. Zarówno śmietka cebulanka, śmietka kapuściana, a także śmietka ćwiklanka potrafią zniszczyć całe uprawy. Jednocześnie rozmnażając się w błyskawicznym tempie, pozostawiając na zimowanie poczwarki w glebie, przyczyniają się do osłabienia lub nawet zniszczenia upraw w następnym sezonie.

Jeżeli chcemy zwalczyć takie szkodniki jak śmietka ćwiklanka, śmietka kapuścianka, a także śmietka cebulanka, to warto wykonać po widocznej ekspansji muchówki opryski przy użyciu sprawdzonych środków. Do polecanych preparatów zalicza się między innymi Mospilan 20 SP, czy też Kaarate Zeon 050 CS, jak i również Wojownik 050 CS.

ikona podziel się Przekaż dalej