6 zalet kominów systemowych – przekonaj się, że warto w nie inwestować
Urządzenia grzewcze do prawidłowego działania w większości przypadków potrzebują kominów, które odprowadzają dym oraz spaliny. Jednym z dostępnych rozwiązań są modele systemowe. Tego rodzaju kominy są chętnie wybierane jako alternatywa dla klasycznych przewodów. Poznaj ich najważniejsze zalety i przekonaj się, że są rozwiązaniem także dla Ciebie.
Czym są kominy systemowe?
Kominy systemowe to konstrukcje składające się z gotowych półfabrykatów, które łączy się ze sobą na miejscu. Ich montaż nie jest czasochłonny i nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac. W gotowych zestawach znajduje się wszystko to, co jest potrzebne do stworzenia funkcjonalnego komina. Jest to chętnie wybierane rozwiązanie głównie ze względu na dużą wygodę oraz przystępną cenę.
Najważniejsze zalety kominów systemowych
Poniżej znajdziesz 6 zalet, które sprawiają, że warto wybierać systemowe kominy stalowe wysokiej jakości. Zapoznaj się z każdą z nich i przekonaj, że tego rodzaju konstrukcja idealnie sprawdzi się także w Twoim domu.
Możliwość dopasowania przewodu do sposobu ogrzewania
Kominy systemowe mogą współpracować z różnymi urządzeniami grzewczymi. W ofercie sprawdzonych i zaufanych producentów, takich jak firma MK Żary, znajdziesz modele, które z powodzeniem można podłączyć do:
kotłów na gaz i olej,
kotłów i kominków na drewno i pellet,
kotłów na paliwa stałe,
kotłów na ekogroszek,
kotłów kondensacyjnych.
Co więcej, kominy systemowe nadają się także do systemów wentylacji oraz agregatów. Aby spełniały swoją funkcję, należy dobrać model o odpowiednich parametrach.
Szybki montaż
Kominy systemowe wymagają jedynie połączenia ze sobą gotowych elementów. Cały proces przebiega szybko i sprawnie. W przypadku tego rodzaju urządzeń instalacja jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnych murowanych wariantów.
Możliwość montażu wewnątrz i na zewnątrz budynku
Modele kominów systemowych to wersje przeznaczone do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są więc dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowo powstających budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Wybierając komin systemowy zewnętrzny, należy zwrócić uwagę na to, aby miał on odpowiednią izolację. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że jest narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Bezpieczeństwo
Tego rodzaju kominy są szczelne, a więc nie ma ryzyka, że przedostaną się przez nie szkodliwe substancje, będące ubocznymi skutkami spalania. Przewody powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby spełniały szereg norm związanych z bezpieczeństwem. Pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać wyłącznie kominy z certyfikatami.
Kompaktowe rozmiary
Kominy systemowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne murowane szachty. Dzięki temu znakomicie sprawdzają się także w niewielkich obiektach. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce można wykorzystać w zupełnie inny sposób.
Lekka konstrukcja
Kominy systemowe wykonywane ze stali są lekkie, a więc nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku, a także stropu. Można z powodzeniem zastosować je także w starszych budynkach. Modele zewnętrzne nie wymagają budowania fundamentów. Montuje się je do elewacji za pomocą specjalnych obejm.
Czy kominy systemowe mają jakieś wady?
Jeśli planujesz zakup komina systemowego, to z pewnością zastanawiasz się, czy ma on wady. To rozwiązanie ma pewne mankamenty, które dla jednych mogą być bardziej, a dla innych mniej istotne.
Przede wszystkim przy wyborze przewodu musisz dopasować go odpowiednio do urządzenia grzewczego. Nie ma bowiem uniwersalnego modelu pasującego do każdej instalacji. Jest to związane z tym, że systemy grzewcze mają różne wymagania związane m.in. z odpornością na działanie kondensatu. Przede wszystkim trzeba więc się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie system jedno- czy dwuścienny. Należy także wziąć pod uwagę, czy powinien to być model z uszczelką, czy też bez niej.
Wadą dla niektórych może być także bardziej skomplikowana konstrukcja komina w porównaniu z murowanymi szachtami. W zestawie znajdują się bowiem nie tylko rury, ale także obejmy i inne akcesoria łączeniowe, takie jak np. kolanka czy rozety. W rzeczywistości jednak montaż takich kominów nie jest skomplikowany.
Kiedy warto zastosować kominy systemowe?
O wyborze komina systemowego możesz pomyśleć zarówno wtedy, gdy dopiero planujesz budowę domu, jak i podczas modernizacji istniejącego już budynku. Tego typu przewody mogą bowiem stanowić samodzielne konstrukcje, jak i być umieszczone w gotowych szachtach. Ze względu na właściwości kominów systemowych sprawdzą się nie tylko w nowym, ale i starszym budownictwie. Jeśli w budynku jest ograniczona przestrzeń i chcesz ją wykorzystać w inny sposób niż montaż przewodu, pomyśl o modelu zewnętrznym.
Kominy systemowe to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Przede wszystkim warto wybierać modele wykonane ze stali nierdzewnej – odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Stawiając na produkty od zaufanych i doświadczonych producentów masz pewność, że wybierasz bezpieczne oraz trwałe przewody.