7 rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie okna
Okna to wbrew pozorom skomplikowane produkty. Składają się z wielu elementów, które mają wpływ na ich użytkowanie. To sprawia, że przy zakupie należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Które z nich są najważniejsze?
1. Cena
Dla wielu kupujących cena to najważniejsze kryterium. Należy jednak pamiętać, że produkt w najniższej cenie to najczęściej wersja podstawowa bez dodatkowych funkcji, czy wyposażenia. W przypadku wyjątkowo tanich okien warto zwrócić także uwagę na ich jakość. Czy wszystkie elementy wyglądają i zachowują się właściwie? Czy rama nie jest zniekształcona lub przebarwiona?
Niestety, nie wszystkie wady są widoczne, np.: te związane z komorami. Tego typu wady również wpływają na funkcjonalność okna. Sprawdź zatem dokładnie sprawdzić, co wchodzi w zakres ceny, oraz czy okno pochodzi od renomowanego producenta. Przed zakupem warto także sprawdzić cennik okien PCV.
2. Materiał
Obecnie okna wykonuje się z trzech rodzajów materiałów:
- PCV
- drewno
- aluminium
Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości i stosowany jest w innych rodzajach budynków. PCV to współcześnie najpopularniejszy materiał na okna — najczęściej występuje w kolorze białym. Okna PCV można spotkać zarówno w blokach, jak i prywatnych domach lub budynkach firmowych. To materiał, który wykazuje się bardzo dobrą izolacją. W łatwy sposób można tego typu okna przystosować do własnych potrzeb. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na https://www.porownajokna.pl/okna-pcv
Okna drewniane wykazują nieco gorszą izolację, ale wciąż są popularne. Szczególnie sprawdzają się w miejscach, w których postawiono na tradycyjne wzornictwo. Najczęściej okna z drewna spotkać można w domach przypominających dworki. Używa się ich także w restaurowanych zabytkach. Informacje o tym, gdzie jeszcze są popularne, możesz znaleźć na https://www.porownajokna.pl/okna-drewniane
Okna aluminiowe są najmniej popularne. Ich cena jest zwykle wyższa i pasują one tylko do niektórych budynków. Najczęściej montuje się je w budynkach firmowych oraz domach w nowoczesnym stylu. Ich zaletą jest lekkość i wytrzymałość, przez co najlepiej sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.
3. Wygląd
Wygląd to jedna z najważniejszych cech, na jakie zwracają uwagę kupujący okna. W sprzedaży znajdują się skrzydła okienne niemal w dowolnych kolorach i kształtach. W przypadku drewna kolor zależy od naturalnego koloru materiału bądź użytego lakieru. W przypadku okien PCV i aluminiowych paleta barw jest niemal nieograniczona. Dzięki folii okna tego typu mogą przybrać niemal dowolny kolor. Najpopularniejsze przypominają drewno. Występują jednak okna w jednolitym kolorze, który łatwo dopasować do koloru elewacji.
4. Zabezpieczenia
Okna dostępne w sprzedaży posiadają dwa rodzaje zabezpieczeń. Część z nich to zabezpieczenia przed włamaniem. Należą do nich przede wszystkim folia antywłamaniowa. Naklejana na zewnętrzną szybę uniemożliwia jej zbicie. Producenci stosują także specjalne rygle i rolki. Dzięki temu, przy próbie podważenia skrzydła, zamki zaciskają się jeszcze mocniej.
Drugi rodzaj zabezpieczeń dba o bezpieczeństwo dzieci. To także folia, ale naklejana na szyby od wewnętrznej strony. W tego rodzaju oknach producenci montują także specjalny rodzaj klamek:
- klamki na kluczyk
- klamki z przyciskiem
Dopiero po zwolnieniu blokady można otworzyć okno.
5. Współczynnik przenikania ciepła
Jest to niezwykle ważny parametr. Mówi o tym, jak bardzo okno jest szczelne i jak dużo ciepła jest zatrzymywane wewnątrz. Współczynnik ten oznaczany jest jako U. Im jest on niższy, tym okno jest „cieplejsze”. Wedle norm okna nie mogą mieć współczynnik U wyższy niż 1,1. Okna energooszczędne mogą mieć ten wskaźnik nawet na poziomie 0,5U.
Co ma wpływ na tego współczynnika? Kluczowa jest tu rama z odpowiednią ilością komór. Im jest ich więcej, tym współczynnik jest niższy. Główna komora powinna być także wypełniona warstwą izolacyjną. Kolejnym ważnym czynnikiem są też szyby. W najcieplejszych oknach stosuje się pakiety 3- lub nawet 4-szybowe. Tymczasem standardowo w oknach stosowane są dwie szyby. Dodatkowo montuje się także ciepłą ramkę dystansową oddzielającą kolejne szyby.
Warto zapytać sprzedawcy, czy proponuje ciepły montaż. W takim przypadku okno montowane jest nie w otworze okiennym, a w warstwie ocieplenia budynku. To sprawia, że okno ma znacznie lepszą izolację i zapewnia więcej ciepła wewnątrz.
6. Koszty użytkowania
Kupujący bardzo często zwracają uwagę na cenę zakupu, nie licząc już się z kosztami użytkowania okna. Dotyczy to przede wszystkim kosztów konserwacji. Okna plastikowe i aluminiowe nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, poza zwykłym myciem. Okna drewniane wymagają jednak okresowych przeglądów, a także malowania co 5 lat. Zwiększa to zatem dodatkowe koszty.
7. Czas realizacji
Po dopięciu całej transakcji należy zapytać sprzedawcę o termin realizacji. Większość okien, zwłaszcza z nietypowymi parametrami jest wykonywana na zamówienie. Należy zatem poczekać, aż producent wykona właściwe okna i dostarczy je na miejsce montażu. Terminy są bardzo zróżnicowane, w zależności od producenta i sprzedawcy. Zwykle wynosi on 7-14 dni. Warto jednak sprawdzić opinie, ponieważ w niektórych przypadkach terminy się bezpodstawnie przesuwają lub montażyści kilkakrotnie je przekładają.
Przed zakupem okien warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także parametry techniczne i komfort użytkowania. Warto pamiętać, że okno musi posłużyć przez kilka dekad. Nie powinno zatem mieć żadnych wad ani tym bardziej szybko się zużywać, czy tracić na jakości. By upewnić się, że wykonujesz najlepszego wyboru, porównaj kilka ofert.
Źródło: https://www.porownajokna.pl/
artykuł sponsorowany