Adaptacja poddasza - koszt, porady, aranżacje, sprawdzone pomysły!

Adaptacja poddasza w domku jednorodzinnym zawsze jest dużym wyzwaniem. Koszt adaptacji i ocieplenia poddasza mieszkalnego zależy od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, rozmiarów oraz naszych indywidualnych preferencji. Na poddaszu równie dobrze można stworzyć dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy zwykły schowek. Do wykonania orientacyjnego kosztorysu niezbędne będzie dokładne określenie wymiarów całego pomieszczenia. Załóżmy, że całkowita powierzchnia naszego poddasza to 60 m2, a wysokość skosów to 1 do 2, 2 metra.

Przypominamy, że koszty adaptacji dla poszczególnych rodzajów pomieszczeń najłatwiej obliczysz z pomocą Kalkulatorów Budowlanych, natomiast szukając ofert od sprawdzonych firm budowlanych koniecznie wypełnij ten formularz. Otrzymasz na jego podstawie oferty od kilku fachowych firm i sam wybierzesz najkorzystniejszą.

Adaptacja poddasza w starym domu w świetle prawa budowlanego

Przed rozpoczęciem remontu strychu warto zaznajomić się z aktualnymi wymogami prawa budowlanego. Pamiętajmy, że adaptacja strychu na poddasze użytkowe wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń (do załatwienia w Starostwie Powiatowym). Otrzymanie takiego pozwolenia jest stosunkowo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak w niektórych wypadkach konieczne będzie dopełnienie większej liczby formalności. Warto pamiętać, że pozwolenie na budowę musimy załatwić w sytuacji, gdy:

  • Podczas remontu poddasza wprowadzamy zmiany wyglądu domu (nowe otwory okienne w ścianach nośnych, schody zewnętrzne itd.)
  • Doprowadzamy na poddasze instalacje gazową
  • Podczas remontu wykonujemy modyfikację konstrukcji budynku – np. wzmocnienie stropu lub modernizację więźby dachowej

Koszt adaptacji strychu krok po kroku

Pierwszym etapem prac przy adaptacji poddasza jest zbadanie wytrzymałości stropu. Musimy pamiętać, że przekształcenie poddasza na powierzchnie użytkową zawsze wiąże się z większym obciążeniem konstrukcji.

Większość stropów teriva i żelbetonowych z powodzeniem wytrzyma większe obciążenie. Zawsze należy jednak zweryfikować to założenie z opisem projektu i rzeczywistym stanem konstrukcji domu. W przypadku stropu drewnianego najczęściej będzie konieczne zamontowanie dodatkowych wzmocnień.

Załóżmy, że nasz strop został wykonany z żelbetonu, nie wymaga wzmocnień, jednak jego powierzchnia nie jest dostatecznie równa. W takiej sytuacji konieczne będzie wykonanie wylewki samopoziomującej. Średni koszt wykonania 1 m2 wylewki to około 33 zł (zaprawa + robocizna). Zatem w naszym wypadku, kompletna wylewka samopoziomująca będzie kosztowała około 1.980 zł.

Jeżeli dach jest nieocieplony, niezbędne będzie jego odpowiednie zaizolowanie. Więcej informacji na temat kosztów ocieplenia poddasza znajdziecie tu.

Adaptacja poddasza a montaż nowych okien

Koszt remontu poddasza musi uwzględniać wymianę okien. Warto zainwestować w nowe okna i w nowy właz dachowy. Nowoczesne konstrukcje okienne odznaczają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Na poddaszu o powierzchni 60 m2 powinny się znaleźć przynajmniej 4 okna dachowe, 2 zwykłe okna ścienne oraz 1 wyłaz dachowy. Taka ilość otworów okiennych zapewnia optymalne oświetlenie całej powierzchni poddasza.

Najbardziej funkcjonalnymi oknami dachowymi są modele uchylno-obrotowe. Okna tego typu efektywnie doświetlają pomieszczenia, są bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. Połączenie funkcji obrotu i uchylania znacznie podnosi komfort użytkowy całego okna. Za dobre jakościowo okno uchylno-obrotowe z kołnierzem (o rozmiarach 780x1400 mm) zapłacimy ok. 1.000-1.200 zł wraz z montażem. Z kolei tanie okno ścienne o rozmiarze 2.100x1.500 mm (powierzchnia 3 m2) będzie kosztowało ok. 800 zł + około 150 zł za montaż. Za analogiczne okna z nieco wyższej półki cenowej trzeba zapłacić około 2.500 zł z montażem. W sumie więc za dwa tanie okna o powierzchni 6 m2 zapłacimy około 2.000 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym ze zmianą stolarki okiennej jest wymiana włazu dachowego. Dobry jakościowo właz wyprodukowany przez renomowaną firmę FAKRO kosztuje od 300 do 500 zł (cena obejmuje także montaż).

Podsumowując, całkowity koszt wymiany stolarki okiennej na naszym poddaszu wynosi około 6.800 zł.

Nowe ściany działowe na strychu

Adaptacja poddasza użytkowego często wiąże się z koniecznością budowy ścianek działowych. Umożliwi to zagosporadowanie strychu na kilka osobnych pomieszczeń. W tym wypadku zaleca się zastosowanie konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki niewielkiej masie takiej ściany nasz strop nie będzie nadmiernie obciążony. Co prawda, możemy się też zdecydować na murowane ściany działowe. Musimy jednak pamiętać, że budowa cięższych ścian działowych wymusza ich usytuowane w określonych miejscach (bezpośrednio nad ścianami działowymi usytuowanymi na niższych kondygnacjach).

Do wykonania trzech niezależnych pomieszczeń konieczne będzie stworzenie przynajmniej trzech ścian działowych. Aby obliczyć ich rozmiar musimy wymierzyć ich długość, a także wysokość skosów. Przyjmijmy, że w naszym przypadku konieczne będzie wykonanie 60 m2 ściany działowej. Koszt tego przedsięwzięcia jest prosty do obliczenia. Wykonanie dobrej jakościowo ścianki działowej z betonu komórkowego H+H 12 (robocizna plus materiały), to wydatek 63 zł/m2. Zatem w naszym wypadku będzie to koszt rzędu 3.800 zł.

Obliczając orientacyjne koszty wykonania nowych ścian działowych, musimy pamiętać o zakupie i wstawieniu nowych drzwi wewnętrznych. Dobre jakościowo drzwi (z ościeżnicą) kosztują około 450 zł. Do kosztów sumarycznych dochodzi także cena montażu - 180 zł/szt. Zatem wstawienie trzech sztuk drzwi podniesie nasz koszt remontu poddasza o 1.890 zł.

Tak przygotowane ściany działowe należy otynkować, a następnie położyć na nich gładź gipsową. Będzie to znacząca pozycja w naszym zestawieniu kosztów adaptacji poddasza. Za zaprawę tynkarską oraz gipsową potrzebną do wykończenia 120 m2 ścian działowych (każdą ścianę działową trzeba wykończyć z dwóch stron) zapłacimy około 1.300 zł. Dodatkowo w nasz budżet remontu poddasza uderzą także koszty robocizny - za tynkowanie trzeba będzie zapłacić ponad trzy, za za położenie gładzi gipsowej ponad trzy tysiące złotych. W sumie więc wykończenie naszych ścian będzie kosztowało prawie 6.500 zł.

Koszty wzniesienia ścian działowych możesz też obliczyć na kalkulatorze kosztów budowy.

Podłoga na poddaszu użytkowym - najlepsze panele!

Następnym etapem remontu poddasza jest wyłożenie nowych podłóg. Najtańszym, a zarazem najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie lekkich paneli podłogowych. Łączny koszt zakupu średniej jakości paneli, listew oraz podkładów, to wydatek rzędu 38 zł/m2. Cena robocizny nie jest zbyt duża i wynosi około 18 zł/m2.

Rozmiar podłogi na naszym poddaszu to 60 m2. Zatem przybliżony koszt wyłożenia podłogi panelami podłogowymi podniesie koszt adaptacji poddasza mieszkalnego o 3.500 zł.

Szczegółowo koszty remontu podłogi możesz obliczyć na przykład na kalkulatorze kosztów remontu salonu.

Malowanie ścian na zaadaptowanym strychu

Przyjmijmy, że ściany i skosy na naszym poddaszu wymagają trzykrotnego pokrycia farbą - dwukrotnego gruntowania oraz malowania na gotowo farbą w kolorze. Przed dokonaniem obliczeń musimy określić całkowitą, łączną powierzchnię ścian, skosów oraz sufitu. Przyjmijmy, iż w naszym przypadku wynosi ona 200 m2, w tym 150 m2 ścian do pokrycia farbą kolorową i 50 m2 sufitów do pokrycia białą emalią.

Pierwszą czynnością powinno być zagruntowanie wszystkich powierzchni na strychu. Najczęściej gruntuje się poprzez malowanie powierzchni zwykłą białą farbą niskiej jakości. Koszt takiej farby to około 4 zł/litr. Wydajność takiej farby to około 12 m2/litr, dlatego do dwukrotnego malowania będziemy potrzebować około 33 litry farby (koszt 133 zł).

Kolejnym wydatkiem będzie zakup farby powierzchniowej. Litr dobrej jakości farby emulsji w kolorze to około 15 zł/litr. Wydajność takich farb wynosi około 10 m2/litr. Przy wcześniejszym dobrym gruntowaniu jedna warstwa farby kolorowej bardzo dobrze pokryją ściany na poddaszu. Będziemy potrzebować więc około 12,5 litra farby, co podniesie koszt adaptacji poddasza o kolejne 200 zł. Koszt zakupu białej emulsji do finalnego malowania sufitu wyniesie kolejne 30 zł.

Wynagrodzenie malarza za podwójne gruntowanie i pojedyncze malowanie "na czysto" to około 10 zł/m2. Tak więc koszt robocizny wyniesie około 2.000 zł.

Podsumowując, łączny koszt malowania podczas adaptacji poddasza wyniesie 2.250 zł.

Szczegółowe koszty malowania obliczysz na przykład na kalkulatorze kosztów wykończenia sypialni.

A więc ile kosztuje adaptacja poddasza?

Trudno jest jednoznacznie oszacować koszt remontu poddasza w domu jednorodzinnym. Ogromny wpływ na cenę takiej inwestycji ma zakres prac, na który się zdecydujemy.W przedstawionym kosztorysie uwzględniliśmy przekształcenie strychu na poddasze użytkowe o powierzchni 60 m2. Wykonaliśmy tam posadzki, wznieśliśmy ściany działowe, które następnie otynkowaliśmy, wstawiliśmy nowe okna (sztuk 6), wykończyliśmy podłogi panelami, pomalowaliśmy ściany i wstawiliśmy drzwi wewnętrzne. Łączny koszt remontu poddasza wyniósł nas prawie 27.000 zł.

Oczywiście ograniczając zakres prac lub modyfikując materiały możemy ten koszt obniżyć. Na przykład ściany z płyt karton-gips zmniejszyłyby koszty budowy ścian i zlikwidowały potrzebę tynkowania. To obniżyłoby koszt adaptacji strychu o dobre 6-7 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że przez cienkie ściany z płyt karton-gips słychać będzie każdy hałas w sąsiednim pokoju, a wytrzymałość takich ścian na uszkodzenia mechaniczne będzie dużo niższa.

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem adaptacji poddasza porównać oferty przynajmniej od kilku sprawdzonych firm budowlanych. Ceny potrafią się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie wielu ofert jest wypełnienie tego formularza. Na jego podstawie otrzymasz oferty od przynajmniej kilku firm i sam zdecydujesz, z którą będziesz chciał współpracować.

Adaptacja poddasza, czyli domy z poddaszem do adaptacji

Nieużytkowe, zagracone pomieszczenie na strychu w starym domu to skarbnica nie tylko pamiątek domowników, ale przede wszystkim ogromne możliwości adaptacyjne. Domy z poddaszem do adaptacji to nierzadko ratunek dla kilkupokoleniowych rodzin, które decydują się na mieszkanie pod jednym dachem. Należy jednak pamiętać, że adaptacja poddasza może się wiązać z jego przebudową. Wówczas przy takiej ingerencji obowiązują zasady, jak przy budowie domu. Niezbędne jest zatem zgłoszenie zamiaru, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, oraz pozyskanie projektu przebudowy. Zgłoszenia wymagają wszelkie czynności związanie z ingerencją w konstrukcję budynku.

Czasami w domach z poddaszem do adaptacji wystarczy sam remont poddasza. Czy tak będzie, zależy jednak od wysokości pomieszczenia. Przyjmuje się, że do adaptacji poddasza niezbędna jest wysokość co najmniej 190 cm, zapewniająca użytkownikom komfort przemieszczania. Aby ustawić meble, wystarczy już nawet wysokość 120 cm. Jeśli w domu dopiero planowana jest budowa poddasza, warto zwrócić uwagę na rodzaj dachu. Najlepszy będzie niezbyt stromy, raczej prosty dach dwuspadowy. Pozwala zminimalizować skosy, ale wszystko jest oczywiście kwestią gustu. Dla niektórych skosy będą stanowiły ciekawy sposób na to, jak zaadaptować poddasze na mieszkanie.

Zarówno przebudowa, jak i budowa poddasza wiąże się z niemałym kosztem, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy przestrzeń, jaką już dysponujemy, nie będzie zadowalająca i czy nie wystarczy zwykły remont poddasza.

Jak zaadaptować poddasze na mieszkanie krok po kroku?

Remont poddasza powinien zacząć się od podjęcia decyzji co do tego, czy pozostaje stara konstrukcja dachu. Należy ocenić stan dachu i w razie konieczności przeprowadzić stosowne pace remontowe.

Kolejny krok to docieplenie. Współczynnik przenikania ciepła (U), zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien wynosić minimum 0,2. Oznacza to, że ocieplenie powinno mieć co najmniej 20 cm grubości. Odpowiedni do tego materiał to wełna układana w dwóch warstwach.

Kolejny etap, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak krok po kroku zaadaptować poddasze na mieszkanie, to ewentualne postawienie ścianek działowych, jeśli przewiduje to projekt i taki jest nasz pomysł na aranżację. Są to łatwe w montażu płyty gipsowo-kartonowe. Skoro już o suchej zabudowie mowa, godnym rozważenia jest także pomysł zastosowania na poddaszu sufitu podwieszanego, jeśli pozwala na to wysokość pomieszczeń.

Przemyślenia wymaga także kwestia ogrzewania i ewentualnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, jeśli zagospodarowanie poddasza przewiduje łazienkę i toaletę. Do popularnych rozwiązań nie tylko na poddaszu, ale ogólnie w budynkach mieszkalnych zalicza się ogrzewanie podłogowe. Wydaje się ono idealne ze względu na ograniczenie powierzchni użytkowej strychu i ewentualne problemy z zamontowaniem grzejników.

Adaptacja strychu jest już prawie gotowa, pozostaje jedynie zagospodarowanie przestrzeni wedle uznania. Popularne pomysły na adaptację strychu to wykonanie sypialni lub pokoju dziecka na poddaszu.