AGD – jak wybrać najlepszy sprzęt do kuchni?

AGD, zarówno to małe, jak i to duże, jest niezbędne w każdej kuchni. Co więcej, to także największa część inwestycji w czasie remontu tego pomieszczenia. Nawet najtańszy sprzęt oznacza dość duży wydatek, dodatkowo pojawia się wątpliwość co do jego jakości. Wyposażenie AGD musi posłużyć nam przez kilka lat, dlatego przed zakupem warto dobrze zastanowić się i przeanalizować oferty sklepów agd i TV, także sklepów internetowych, by wybrać najlepszą opcję. W tym przypadku będzie to wypadkowa jakości, ceny i designu.

Najistotniejszy i zarazem najbardziej kosztowy jest zakup kuchenki i okapu. Można szukać między wolno stojącymi kuchenkami wyposażonymi w piekarnik, a różnego rodzaju płytami. Płyty mogą być zarówno gazowe, jak i elektryczne lub indukcyjne. Kuchenka powinna być dopasowana idealnie do naszych potrzeb. Jeśli dużo gotujesz, zainwestuj także w dobrej jakości piekarnik. Znaczenie ma także oczywiście okap. Nie musi być duży i szpecić kuchni, możesz zainwestować w podszafkowy, wysuwany. Wspaniale prezentują się także okapy wyspowe, są one jednak zarezerwowane do dużych i nowoczesnych kuchni, które na środku mają miejsce na wyspę z kuchenką.

Wybrać musisz jeszcze lodówkę i kuchenkę. W sklepach internetowych i stacjonarnych ze sprzętem agd i rtv możesz znaleźć lodówki i zmywarki wolnostojące i nadające się do zabudowy. Powinny być idealnie dopasowane rozmiarem do twojej kuchni. W sprzedaży są zarówno takie wielkości standardowej szafki kuchennej, jak i znacznie szersze lub o wiele węższe. W przypadku tego sprzętu należy pamiętać, by kupić wyposażenie klasy A, to znaczy energooszczędne. Jest nieco droższe, jednak różnica szybko się zwróci na rachunkach za prąd. Na koniec zostaje ci już tylko kupno akcesoriów kuchennych, czyli drobnych sprzętów i ozdobnych bibelotów.

AGD – tanie czy droższe? Ceny

Poszczególne sklepy mogą się różnić między sobą cenami, jednak najczęściej możemy mówić o jakimś przedziale cenowym. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje sprzęt AGD, ponieważ rozpiętość cenowa jest ogromna. Za wyposażenie kuchni będziesz musiał zapłacić od kilku do nawet 15 tysięcy złotych.

Obojętnie, czy tanie czy droższe wyposażenie, każdy sprzęt jest objęty gwarancją producenta tylko przez dwa lata. Później możesz liczyć na rękojmię sklepu, jednak nie zawsze. Dlatego właśnie warto kupować bardziej znane marki – w razie awarii masz szansę dokupić do nich części zamienne, by móc naprawić w serwisie. Agdom to firma zajmująca się sprzedażą części wymiennych do sprzętu AGD, którego nie naprawia się na gwarancję. Agdom prowadzi także serwis tego rodzaju sprzętu.

Na tę cenę składa się przede wszystkim kuchenka. Standardowa, gazowa z piekarnikiem może kosztować od 700 do 1200 zł, jednak już płyty indukcyjne lub elektryczne to koszt około 1500-2500 zł. Na dodatek do płyt trzeba dokupić osoby piekarnik, który kosztuje od 400 do 2,5 tysiąca zł. Tak duża rozbieżność dotyczy także okapów kuchennych. Małe, podszafkowe lub kominowe to cena od 400 do 1500 zł. Podobne rozbieżności cenowe dotyczą lodówki i zmywarki. Cena w tym przypadku jest zależna także od wielkości, a także klasy energooszczędności. Sprzęt pod zabudowę to najczęściej mniej więcej 200-300 zł więcej. Za lodówkę i zmywarkę zapłacimy od około 1000 do 2500 zł za każdą. To sprawia, że kuchnia jest najdroższym do wykończenia pomieszczeniem w domu.