Podstawowe wyposażenie każdego domu - RTV i AGD
Pralka, kuchenka, lodówka… to tylko początek długiej listy zakupów, które musisz zrobić w sklepie RTV/AGD, jeśli decydujesz się na remont kuchni lub wykańczasz mieszkanie od podstaw. To naprawdę duży wydatek, warto więc dobrze przemyśleć zakupy. Podpowiadamy, jaki sprzęt AGD trzeba kupić do każdego domu.
Podstawowe wyposażenie AGD
Jest kilka sprzętów AGD, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni. To oczywiście kuchenka elektryczna, lodówka, zmywarka i pralka. To także zdecydowanie najdroższe elementy wyposażenia AGD. Jednocześnie są to sprzęty, na których nie warto oszczędzać. Warto dokładnie przemyśleć tę inwestycję, by mogła nam służyć na lata.
Na dużym AGD nie należy czynić oszczędności. Przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju sprzęt powinien być najwyższej jakości. Jest bardziej trwały. Znane marki, które z reguły są nieco droższe, mają także lepiej rozwinięty system serwisów i gwarantują łatwiejszy dostęp do części wymiennych. Ponadto lodówka, zmywarka, kuchenka elektryczna czy piekarnik elektryczny o wyższej cenie są także najczęściej wyższej klasy energooszczędności. Oznacza to, że będziesz mieć o wiele niższe rachunki za prąd, więc koniec końców – po kilku latach taka inwestycja się zwróci.
Duże AGD powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetycznie się prezentować. Względy dekoracyjne są bardzo ważne – w końcu to najważniejsze elementy wyposażenia. Rzecz jasna możesz także zdecydować się na sprzęty do zabudowy. W zasadzie tylko piekarnik elektryczny nie może być zabudowany, pozostałe akcesoria mogą wyglądać po prostu jak element kuchennej zabudowy.
Małe AGD – ekspres do kawy, czajniki i dodatki
Nieco mniejszy wydatek pociąga za sobą tak zwane małe AGD. Co więcej, nie są to sprzęty, bez których nie możemy wytrzymać przez kilka miesięcy, więc nie musisz ich kupować od razu w czasie remontu. Do małego AGD należą przede wszystkim odkurzacze. One także są różnych klas i rodzajów. O ich wyborze decyduje przede wszystkim funkcjonalność. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na ich ciężar i dostępność worków wymiennych. Odkurzacze sprawdzonych marek raczej nie mają problemu z możliwością dokupienia worków.
Ponadto należy zwrócić uwagę na drobiazgi, które uprzyjemniają nam życie. Takie elementy jak ekspres do kawy, czajnik, robot kuchenny i tym podobne także wybiera się zwracając uwagę na ich aspekt estetyczny. Powinny ładnie się prezentować i pasować do ogólnego wystroju i stylu kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. W przypadku ekspresu do kawy lub robota kuchennego zasada jest taka: im więcej opcji, tym droższy sprzęt. Rozstrzał cenowy może być naprawdę bardzo duży. Tego rodzaju sprzęty mogą kosztować od kilkudziesięciu nawet do kilku tysięcy złotych.
Inteligentne domy – jaki sprzęt do inteligentnej technologii
Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie zaawansowanej technologii do swojego domu. Inteligentne domy to budynki zapewniające maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Na dodatek tego rodzaju systemy pozwalają na wprowadzenie bardzo dużych oszczędności w domowym budżecie. Są energooszczędne, wydajne i nowoczesne. Sterowanie tego rodzaju urządzeniami może być zależne od wielu czynników – na przykład od momentu doby, obecności domowników w budynku i tym podobne.
Dom inteligentny jest wyposażony w system zintegrowanych instalacji, które automatycznie sterują różnorodnymi układami domowych sprzętów. W układ sieci inteligentnych rozwiązań włączyć można niemal wszystkie urządzenia AGD i RTV, lecz nie tylko. Przede wszystkim automatycznie można sterować ogrzewaniem domu, klimatyzacją. Oczywiście podlega temu także sieć solarów i pompa ciepła. Dzięki temu możesz ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu lub zdecydować, że w ciągu nocy poziom ciepła będzie spadać, by nad ranem znów się zwiększać. System może sterować także siecią elektryczną i oświetleniem. Do całości dołączyć można kino domowe, instalację alarmową, system zraszaczy w ogrodzie i żaluzje, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne. Tego rodzaju rozwiązania znacznie zwiększają komfort użytkowania budynku.