Agregat prądotwórczy – awaryjne zasilanie domu
Agregat prądotwórczy to doskonałe rozwiązanie do każdego domu. Urządzenie to zapewnia bowiem dostęp do prądu również w trakcie awarii sieci i przerw w dostawie energii elektrycznej. Jakie są największe zalety agregatów prądotwórczych do domu? Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie o nieskomplikowanym sposobie działania, które składa się jednak z wielu elementów. To m.in.:
- silnik spalinowy,
- rozdzielnica,
- system kontroli pracy agregatu,
- generator – prądnica,
- regulator prędkości obrotowej i napięcia,
- układ sterowania i rozruchu,
- aparatura łączeniowa.
Agregat prądotwórczy do domu może być zasilany benzyną, olejem napędowym lub gazem. Zwykle ma również wbudowane gniazdka elektryczne, do których można podłączyć niewielkie urządzenia. Sprzęt ten powinien zostać zamontowany poza budynkiem, ze względu na generowane spaliny.
Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy w domu?
W domach korzysta się z wielu urządzeń, które powinny mieć stały dostęp do prądu. Mowa tu przede wszystkim o lodówkach i zamrażarkach, a także niektórych systemach ogrzewania i wentylacji. Dostęp do alternatywnego źródła zasilania jest niezwykle ważny również w sytuacji, gdy w danym budynku mieszka osoba przewlekle chora, potrzebująca dostępu do aparatury medycznej. W razie awarii sieci energetycznej lub wewnętrznej instalacji domowej agregat zapewnia ciągłość zasilania, minimalizując zagrożenie dla życia takiego pacjenta.
Agregaty prądotwórcze są stosowane również w celu zwiększenia wygody korzystania z budynku. Takie urządzenie zapewnia zasilanie w trakcie awarii, co pozwala na swobodne korzystanie z komputera, oświetlenia czy klimatyzacji do momentu, gdy usterka zostanie usunięta. Agregaty domowe zapewniają co najmniej kilka godzin płynnego działania, co zwykle jest wystarczającym czasem, by naprawić awarię. Dzięki takiemu sprzętowi domownicy nie zauważają negatywnych skutków usterki i mogą kontynuować zadania w normalny sposób.
Agregat prądotwórczy jest swego rodzaju zabezpieczeniem i udogodnieniem. Na taki sprzęt warto zdecydować się przede wszystkim w sytuacji, gdy dom znajduje się na terenie szczególnie narażonym na awarie sieci energetycznej.
Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?
Na rynku znaleźć można wiele modeli agregatów prądotwórczych. Najważniejsze różnice dotyczą przede wszystkim ilości prądu, jaką są w stanie dostarczyć w razie awarii. Wartość tą można łatwo wyliczyć – wystarczy określić zapotrzebowanie wszystkich urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Mowa tu zarówno o sprzęcie AGD i RTV, jak i systemach klimatyzacji i wentylacji czy oświetleniu. Ważna jest zarówno moc tych urządzeń, jak i pobór prądu w konkretnym czasie.
W sklepie AKMEL znaleźć można różne modele agregatów do domów – zasilane benzyną, dieslem czy gazem. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od potrzeb klienta, a także jego budżetu. Najtańsze są urządzenia na benzynę. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj paliwa jest dość kosztowny, a sam sprzęt – mniej wytrzymały niż inne warianty. Znacznie lepszym wyborem są modele zasilane olejem napędowym. Ich eksploatacja okazuje się znacznie tańsza, jednak trzeba pamiętać, że urządzenia tego typu cechują się większą masą i hałasem w trakcie pracy.
Najdroższe są agregaty prądotwórcze domowe na gaz. Takie paliwo jest jednak zdecydowanie najtańsze, a urządzenie pracuje ciszej niż model na olej napędowy. Jest to więc duża, początkowa inwestycja, która szybko się zwraca, zwłaszcza jeśli w danym miejscu często dochodzi do awarii sieci energetycznej.
Agregaty do zastosowań doraźnych i stacjonarne
Podział agregatów ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa to nie wszystko. Niezwykle istotny jest też ogólny typ urządzenia. Na rynku znaleźć można produkty do zastosowań doraźnych i stacjonarne, do zasilania całego budynku w razie awarii. Pierwsze z nich są mniejsze i mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mają ograniczoną moc i służą do zasilania pojedynczych urządzeń. Agregaty prądotwórcze stacjonarne zwykle są montowane na stałe. Pozwalają na zasilanie całego sprzętu używanego w domu w razie awarii.
Agregaty stacjonarne są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zapewniają bowiem dostęp do alternatywnego źródła zasilania przez całą dobę. Agregaty można wyposażyć w System Załączania Rezerwy, który spowoduje, że urządzenie włączy się automatycznie po wykryciu braku zasilania z sieci. Trwa to maksymalnie kilkadziesiąt sekund, co pozwala na zachowanie ciągłości pracy nawet w przypadku aparatury medycznej, która musi działać przez cały czas. Agregaty stacjonarne są również trwale połączone z instalacjami domowymi, dlatego nie wymagają gospodarowania miejsca na dodatkowe kable, które powodują bałagan.
Bez względu na wybrany rodzaj agregatu, warto postawić na urządzenia znanych producentów. Powinien być to sprzęt jakościowy, który nie zawiedzie w razie awarii prądu.