Szpachlowy akryl do ścian i nie tylko

Akryl szpachlowy i jego charakterystyka

Przede wszystkim akryl szpachlowy odznacza się doskonałą przyczepnością do porowatych materiałów. Świetnie współpracuje z tynkami gipsowymi, płytami g-k, sztukaterią a także betonem. Można, więc stwierdzić, że ma równie wiele zastosowań, co akryle sanitarne czy silikony budowlane. Warto też dodać, że nakładanie akrylu szpachlowego nie sprawia problemu. Szczególnie, gdy służą nam do tego wyciskacze kartuszy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o akrylach budowlanych?

Opisywany preparat jest też znany pod nazwą akrylu malarskiego. Wykazuje się sporą odpornością na skurcze podczas wiązania. Jest też trwale plastyczno-elastyczny. To oczywiście nie koniec jego zalet. Akryl malarski utwardza się w ciągu 20 minut od nałożenia. Po wyschnięciu jest gotowy do obróbki, czyli szlifowania papierem ściernym lub siatką malarską. Zatem znacznie przyspiesza prace.

Akryl malarski, a szczególnie najpopularniejsza odmiana, czyli akryl lekki, może być nakładany cienką warstwą. Nie ma tu żadnego ryzyka skurczu czy też spękania.  W przeciwieństwie do silikonów budowlanych nadaje się do malowania. Warto też wspomnieć, że podobnie jak akryl sanitarny, opisywana wersja nie zawiera rozpuszczalników. Jest, zatem bezpieczna dla środowiska i rozmaitych materiałów dekoracyjnych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Zastosowanie akryli malarskich

Podstawowe zadanie akrylu lekkiego szpachlowego to wypełnianie i wyrównywanie pęknięć w ścianach i sufitach. Opisywany preparat jest też w stanie zamaskować ubytki i rysy. Te czynności można wykonywać bezpośrednio przed malowaniem. Po wyschnięciu akryl lekki pokryjemy farbą i nie będzie widać, w którym miejscu znajdowały się ubytki.

Nakładanie akrylu jest bardzo proste, dzięki czemu nadaje się on do maskowania łączników stosowanych w suchej zabudowie. Akryle do ścian są wykorzystywane we wnętrzach budynków. Przede wszystkim, dlatego, że nie są odporne na wilgoć. Jednakże istnieją wersje przeznaczone do wypełniania ubytków w fasadach budynków. Zbierają dobre opinie wśród użytkowników.

Akryl szpachlowy podczas wyrabiania, czyli akryl lekki lub akryl malarski i inne akryle budowlane oraz opinie i ceny
Akryl szpachlowy - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Szpachlowe akryle budowlane mają wiele zastosowań. Jest jeszcze jedno, o którym do tej pory nie wspomnieliśmy. Otóż podobnie jak silikony budowlane, akryl do ścian nadaje się do spoinowania. Za jego pomocą łączy się płyty kartonowo-gipsowe. Podobnie jak silikon uniwersalny czy kleje uszczelniające nadaje się do prac wykończeniowych. Wypełnimy nim spoiny wokół ram okiennych drewnianych i metalowych, parapetów itp. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu akrylu sanitarnego.

Akryle szpachlowe – popularni producenci, ceny, opinie

Szpachlowe akryle lekkie i ich producenci

Popularni producenci akrylu szpachlowego

Soudal – lekki akryl szpachlowy

Tytan – akryl szpachlowy szybki

Den Braven – akryl lekki szpachlowy

Lakma – akryl szpachlowy lekki

Opakowanie i pojemność

Kartusz o pojemności 280 ml

Kartusz o pojemności 310 ml

Kartusz o pojemności 300 ml

Kartusz o pojemności 310 ml

Kolor samy szpachlowej

Biały

Biały

Biały

Biały, brązowy, bezbarwny

Sposób aplikacji

Wyciskacz kartuszy

Wyciskacz kartuszy

Wyciskacz kartuszy

Wyciskacz kartuszy

Cena za sztukę

Około 11 zł/szt.

Około 11 zł/szt.

Około 12 zł/szt.

Około 10 zł/szt.

Jest jeszcze jeden rodzaj akrylu do ścian, o którym warto wspomnieć. Podobnie jak klej uszczelniający czy silikon uniwersalny, sprzedaje się go w kartuszach. Opakowanie akrylu do tynków, bo o nim mowa, ma pojemność od 280 do 310 ml. Jest dość tani i nieustannie cieszy się pozytywnymi opiniami.

Interesujący nas preparat służy przede wszystkim do wypełniania szczelin i pęknięć w betonie, gazobetonie, murze i tynku. Nakładanie akryli tego typu nie sprawia najmniejszych problemów. Po zostawieniu go do wyschnięcia stworzy jednolitą i mocną strukturę. Cena akrylu do tynków to niecałe 11 zł za opakowanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach akrylowych.

ikona podziel się Przekaż dalej