Aksamitka - opis, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Roślina egzotyczna trafiająca do naszego kraju często jest uprawiana w doniczce w domu. Dlatego, że polskie warunki klimatyczne jej nie sprzyjają. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak się dzieje. Istnieją, bowiem gatunki, które świetnie nadają się do posadzenia w ogrodzie. Do takich kwiatów należy aksamitka. Choć pochodzi z innego kontynentu jej hodowla w naszych warunkach nie jest trudna. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja.

Popularne kwiaty turki

Aksamitki cieszą się sporym uznaniem w naszym kraju. Zyskały nawet różne, często zaskakujące nazwy. Są na przykład powszechnie znane, jako śmierdziuchy. Dlatego, że niektóre gatunki wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach. Kolejne, dość popularne określenie to kwiaty turki. Poza tym aksamitki są zwane żaczkami, byczkami czy nieco rzadziej kopciuszkami. Bez względu na używaną nazwę, te rośliny mają sporo zalet. Podstawową jest to, że długo kwitną. Jeśli ogrodnik zechce łączyć na rabacie kilka gatunków, będą utrzymywać ten stan od czerwca do października. Po wstępie czas a dokładniejszą charakterystykę.

Aksamitka jest ozdobną rośliną jednoroczną. W naturze występującą w Ameryce Północnej i Południowej. Rośnie na terenach znajdujących się w strefach klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego. Największe zróżnicowanie gatunkowe zaobserwowano w Meksyku. Botanicy odkryli i opisali ponad 40 gatunków śmierdziuszków. Te kwiaty są zaliczane do rodziny astrowatych. Co ciekawe jest to jedna z najliczniejszych rodzin roślin naczyniowych. W naszym kraju opisywane kwiaty uprawia się w ogrodach i doniczkach. Zazwyczaj są to trzy gatunki. Mamy na myśli aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną.

Śmierdziuszki rozpierzchłe i wąskolistne są chętnie uprawiane na balkonach. Można je sadzić w standardowej doniczce lub skrzynce. Ważne by wybrane pojemniki miały otwory do odprowadzania nadmiaru wody. Zanim byczki do nich trafią, dobrze jest usypać na dnie warstwę drenażu. Z drobnego żwiru lub kremazytu. Jeśli zaś chodzi o podłoże to wystarczy zwykła ziemia do kwiatów. Ewentualnie można do niej dodać trochę piasku. Najlepszym stanowiskiem dla aksamitek domowych są nasłonecznione balkony skierowane na południe. Więcej informacji o uprawie odmian doniczkowych znajduje się na naszej stronie.

Aksamitka – kwiatek o kilku obliczach

Jak już wiadomo w ogrodzie w Polsce spotykane są przeważnie trzy gatunki aksamitek. Pierwszy to śmierdziuszki rozpierzchłe. Mocno się rozgałęziają i to one wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach. Nie są bardzo wysokie, dorastają do 30-60 cm. Kwitną długo, bo od lipca do października. Pojawiające się kwiaty, wersja pełna lub pojedyncza, mają średnicę 6 cm. Oferują spore walory dekoracyjne. Przeważnie są dwubarwne, żółto-czerwone, żółto-pomarańczowe albo żółto-bordowe. Warto je łączyć z innymi roślinami rabatowymi. W ten sposób da się uzyskać niepowtarzalne, zachwycające aranżacje.

Kolejny popularny kwiatek to aksamitka wąskolistna. Warto wiedzieć, że:

  • Ma cienkie pędy, rozwija się w zwartych kępach o wyraźnym, półkolistym kształcie,
  • Występuje w odmianie niskiej do 20 cm wysokości i wysokiej do około 70 cm,
  • Jej zapach nie jest tak intensywny jak ten wydzielany przez aksamitkę rozpierzchłą,
  • Śmierdziuszek wąskolistny kwitnie od czerwca do pierwszych, jesiennych przymrozków,
  • Jest to dość drobna roślina, zatem jej kwiaty są niewielkie. Na ogół żółte i pomarańczowe.

Aksamitka wąskolistna wykazuje odporność na suszę i niskie temperatury, co jest sporą zaletą.

Na koniec pozostał trzeci z popularnych gatunków, czyli żaczek wyniosły. Trzeba wiedzieć, że:

  • Ta roślina ma długie i wzniesione pędy, które gęsto pokrywają niewielkie, zielone liście,
  • Występują odmiany karłowate osiągające 20-30 cm oraz wysokie dorastające do 80 cm,
  • Aksamitka wyniosła rozwija się w sporych kępach i lubi się mocno rozgałęziać,
  • Okres kwitnienia tej pięknej rośliny jednorocznej trwa od lipca do października,
  • Wykształca żółte, pomarańczowe lub dwubarwne kwiaty o średnicy sięgającej 15 cm.

Dokładniejszy opis wymienionych gatunków i zdjęcia można znaleźć na naszym portalu.

Jak pielęgnować śmierdziuchy?

Przedstawione powyżej gatunki aksamitek mają praktycznie takie same wymagania. Nie ma też większego znaczenia czy jest to odmiana drobna czy wysoka. Bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Uprawa powiedzie się, gdy będzie nasłonecznione. Dopuszczalne jest lekkie zacienienie. Kwiaty najlepiej rosną na ziemiach żyznych, przepuszczalnych i próchnicznych. Do tego umiarkowanie suchych. Rośliny można sadzić na innych glebach oprócz miejsc gliniastych i mokrych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na takich podłożach kwitnienie będzie mniej okazałe. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o wymagania aksamitek.

Na czym polega pielęgnacja interesujących nas roślin? W grę wchodzą trzy istotne elementy. Pierwszym jest podlewanie. Byczki sadzone na rabatach nie wykazują dużego zapotrzebowania na wodę. Dostarcza się ją tylko w czasie suszy. Okazy rozwijające się w doniczkach podlewa się dwa razy w tygodniu. Drugą z ważnych czynności jest nawożenie. Przeprowadza się je 2-3 razy w okresie kwitnienia. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne nawozy mineralne. Ostatni z zabiegów to regularne usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych. Dzięki temu w ich miejscu wyrosną nowe, piękne kwiaty. Powyższy opis pokazuje, że żaczki nie sprawiają problemów w uprawie.

Na koniec pozostała kwestia sadzenia. Aksamitki najczęściej uprawia się z rozsad. Pozyskuje się je z nasion kupionych w sklepie lub samodzielnie pobranych z rośliny. Nasiona umieszcza się w pojemnikach w kwietniu i czeka aż wykiełkują. Gdy pojawią się rozetki liściowe przyszły kwiat umieszcza się na docelowym stanowisku. Najlepszy na to termin to przełom kwietnia i maja. W zależności od odmiany kwitnienie rozpoczyna się już w czerwcu lub lipcu. Rzecz jasna nasiona można umieścić od razu w gruncie. Trzeba mieć tylko pewność, że mrozy ustały już na dobre. Pełna charakterystyka uprawy byczków i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.