Aksamitka rozpierzchła - charakterystyka i odmiany

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) jest rośliną jednoroczną, która przywędrowała do nas z Meksyku. Mimo to świetnie odnalazła się naszym klimacie. Kwiat najczęściej dorasta do 60 cm wysokości. Gatunek aksamitki wyróżnia się silnym, ale dość zwartym rozkrzewieniem. Na końcach pędów w okresie od czerwca do późnej jesieni, pojawiają się pełne koszyczki kwiatowe. Cechą charakterystyczną aksamitki, jest jej dość specyficzny zapach. Dlatego często gatunki te określane są potocznie śmierdziuchami.

Do najpopularniejszych odmian aksamitki rozpierzchłej zalicza się:

  • Aksamitka rozpierzchła pełna Bolero - odmiany tej rośliny dorastają do 30 cm wysokości. Nieduże pędy są obsypane pełnymi kwiatami w pomarańczowym odcieniu, których średnica dochodzi nawet do 6 cm. Rozstawa podczas jej wysiewu powinna wynosić ok. 20x30 cm.
  • Aksamitka rozpierzchła pełna Petite Orange - odmiany tej aksamitki dorastają do 40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od połowy czerwca nawet do pierwszych przymrozków. Wtedy na pędach pojawiają się pełne kwiaty o intensywnym pomarańczowym kolorze.
  • Aksamitka rozpierzchła Pełna Boy Yellow - tagetes patula tej odmiany dorasta do 20-40 cm wysokości. W okresie kwitnienia, który zaczyna się już w czerwcu i trwa do października, pojawiają się pełne koszyczki kwiatostanowe o cytrynowożółtym zabarwieniu.
  • Aksamitka rozpierzchła pełna King Tut - odmiany tagetes patula, które wyróżniają się dwubarwnymi kwiatami. Koszyczki kwiatowe o karmazynowych obrzeżach i żółtym środku, pojawiają się od czerwca aż do października.
  • Aksamitka żółta - odmiana dorastająca do ok. 25 cm wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, aksamitka żółta przez cały okres kwitnienia pokryta jest żółtymi koszyczkami kwiatowymi. Rozstawa tagetes patula w tej odmianie wynosi ok. 20x25 cm.
  • Aksamitka Kora cytrynowożółta - aksamitka żółta dorasta do ok. 35 cm wysokości. W okresie kwitnienia obsypana jest cytrynowożółtymi koszyczkami. Rozstawa przy tej odmianie powinna wynosić ok. 20x30 cm.
  • Aksamitka rozpierzchła Bonita Bolero - odmiana jednoroczna osiągająca od 15 do 40 cm wysokości. Jest to aksamitka żółta, której płatki pośrodku przyozdobione są mahoniowymi plamkami. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Aksamitka w ogrodzie - uprawa

Już wiemy, że uprawa aksamitki rozpierzchłej nie stanowi żadnego problemu. Warto jednak zasadzić ją na słonecznym stanowisku. Warto zadbać o żyzne podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Ważne jest jednak to, by było ono przepuszczalne. Uprawa jednak jest możliwa na praktycznie każdym rodzaju gleby. Dzięki temu można ją zasadzić praktycznie w każdym ogrodzie. Podlewanie aksamitki nie powinno być zbyt obfite. Roślina całkiem dobrze znosi suszę, chociaż w tym czasie warto zadbać o regularne nawadnianie rośliny.

Uprawiana jest w ogrodzie, w rabatach kwiatowych lub tworząc dekoracyjne obwódki. Może być przeznaczona także do uprawy pojemnikowej. W ten sposób doniczki ustawiamy praktycznie w każdym wybranym przez siebie miejscu - najczęściej na balkonie, na tarasie lub przy altanie. Decydując się na jej wysiew aksamitki w gruncie, niezwykle ważna jest rozstawa między sadzonkami. Przy niższych odmianach powinna wynosić ona ok. 25x30 cm, natomiast w przypadku wyższych kwiatów, nawet 40x40 cm.

Wysiew aksamitki możemy zaplanować bezpośrednio do gruntu lub do pojemników. Wybierając uprawę pojemnikową, wysiew aksamitki może nastąpić już w kwietniu. Natomiast przenosząc młode siewki do gruntu, lepiej jest to zaplanować w drugiej połowie maja. Taki sam termin ma wysiew aksamitki bezpośrednio do gruntu. Dzięki temu ochronimy roślinę przed ewentualnymi przymrozkami, na które aksamitka niestety nie jest zbyt odporna.

Aksamitka rozpierzchła i zbliżenie na jej kwiat w czasie kwitnienia, a także jej uprawa i pielęgnacja
Aksamitka rozpierzchła w ogrodzie, czyli uprawa, sadzenie i pielęgnacja krok po kroku

Ze względu na swój specyficzny zapach, nie każdy jest w stanie zdecydować się na uprawę aksamitki w swoim ogrodzie. Jednak roślina ma bardzo wiele cennych zalet, dla których warto znaleźć dla niej miejsce. Do najważniejszych zalet zalicza się przede wszystkim doskonałą ochronę przed szkodnikami. Aksamitka odstrasza nie tylko mszyce i mrówki, ale nawet krety. Dodatkowo suszone płatki aksamitki wykazują właściwości lecznicze. Roślina jest zalecana na różnego rodzaju problemy trawienne, a także na choroby związane z bólami gardła i kaszlem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aksamitka jest również rośliną jadalną. Często wykorzystuje się ją do dekoracji potraw.

Pozostałe gatunki aksamitki

Aksamitka rozpierzchła nie jest jedynym gatunkiem tej rośliny. Do pozostałych gatunków turków zalicza się m.in.:

  • Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) - roślina jednoroczna dorastająca do ok. 30 cm wysokości. Aksamitka wąskolistna przywędrowała do nas z północnych regionów Ameryki Południowej. Tgetes tenuifolia wyróżnia się dość mocno rozkrzewionymi pędami, na końcach których pojawiają się drobne kwiaty. Aksamitka wąskolistna kwitnie od lipca do października. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać kolor żółty, pomarańczowy, mahoniowy. Czasami aksamitka wąskolistna wyróżnia się także dwubarwnym ukwieceniem.
  • Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) - aksamitka wzniesiona jest rośliną charakterystyczną dla Ameryki Środkowej, a także północnych wybrzeży Ameryki Południowej. Tagetes erecta wyróżnia się raczej wysokimi odmianami dorastającymi nawet do 75 cm wysokości. Jej ozdobą są bardzo duże kwiaty o średnicy do 7 cm, które swoją formą przypominają pompony. Aksamitka wzniesiona kwitnie przez całe lato, aż do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków.

Oczywiście aksamitka wzniesiona lub inne gatunki aksamitki, to tylko niektóre z licznych roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie. Oprócz nich niezwykle efektownie prezentuje się również prymulka albo hiacynty. Uprawa hiacyntów nie jest również skomplikowana, a pozwolą one cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną. Hiacynty możemy sadzić zarówno w doniczkach, jak i również w gruncie. Tak naprawdę hiacynty mogą poprzedzić uprawę pojemnikową przed aksamitką. Dzięki temu przez cały okres wiosenno-letni możemy cieszyć się kwitnącymi roślinami. Niektóre hiacynty w zależności od odmiany oraz warunków pogodowych mogą rozwinąć się już w lutym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny