Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) - uprawa

Aksamitka wąskolistna - Tagetes tenuifolia należąca do rodziny astrowatych to roślina jednoroczna o drobnych listkach i niewielkich kwiatach. Kwitnie obficie od lipca aż do końca jesieni. Jej liście są drobne i delikatne, a pojedyncze kwiaty żółte lub pomarańczowe, osiągające średnicę do 2 cm. Wszystkie odmiany aksamitki są bardzo dekoracyjne. Jednak aksamitka wąskolistna w przeciwieństwie do aksamitki wzniesionej czy rozpierzchłej ma kulisty pokrój o silnie rozgałęzionych pędach. Dlatego jej uprawa idealnie sprawdza się w ogrodzie, a także w skrzynkach balkonowych. Podobnie jak malwa to jeden z kwiatów z najczęściej występujących w naszych ogrodach typu wiejskiego. Doskonałym tłem dla tej niepozornej, lecz niezwykle eleganckiej rośliny są trawy ozdobne. Wydzielany przez aksamitkę zapach odstrasza owady. Swoimi kwiatami ożywi skalniak i wypełni miejsca w ogrodzie po przekwitłych wcześniej kwiatach wiosennych. Jest idealna do tworzenia rabat i obwódek. Aksamitką lulu często sadzi się w pobliżu grządek warzywnych, gdyż chroni inne rośliny przed nicieniami.

Podobnie jak aksamitka wzniesiona, odmiana wąskolistna jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań. Aksamitka wzniesiona najlepiej rośnie na glebach lekkich gliniasto - piaszczystych, natomiast wąskolistna preferuje glebę żyzną i przepuszczalną o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Będzie jednak rosła również w przeciętnej glebie ogrodowej. Najlepsze stanowisko to miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Aby cieszyć się widokiem aksamitki wąskolistnej w swoim ogrodzie lub na balkonie, możemy kupić gotowe, ukorzenione sadzonki. Dostępne są w sprzedaży w maju. Jednak z powodzeniem możemy samodzielnie wyhodować te rośliny jednoroczne z nasion. Jeśli szukasz więcej inspiracji i informacji, sprawdź także ten artykuł o odmianach aksamitek.

Wysiew aksamitki wąskolistnej i sadzenie w miejsce docelowe

Wysiew aksamitki przeprowadzamy w marcu lub kwietniu do wcześniej przygotowanych doniczek, lub zimnego inspektu na głębokość około 1 cm. Zalecany jest wysiew w rozstawie co 10 cm, gdyż przy większym zagęszczeniu niezbędne będzie pikowanie. Zalecana jest temperatura 16 stopni C. Nasiona kiełkują już po około 7 dniach. Szybko rosnące siewki o wykształconych listkach właściwych rozsadzamy. Najczęściej jest to konieczne po około 3 tygodniach. Optymalna rozstawa to minimum 10 cm. Młode rośliny tej odmiany są wrażliwe na mróz, dlatego sadzenie na miejsce docelowe najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, gdy nie występują już nocne przymrozki.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Aksamitka wąskolistna i zbliżenie na jej kwitnący kwiat, a także uprawa i odmiany
Jak wygląda aksamitka wąskolistna, a także jej uprawa, odmiany i pielęgnacja

Tagetes tenuifolia dobrze znosi przesadzanie, dlatego można to robić w różnych fazach rozwoju rośliny, nawet w czasie kwitnienia. Aksamitka wąskolistna silnie się rozkrzewia, dlatego najlepsza rozstawa w ogrodzie to 20 x 30 cm. Ta odmiana osiąga niewielką wysokość 30 cm. Aksamitka wzniesiona dorasta aż do 80 cm, a jej kwiaty osiągają średnicę nawet do 15 cm. Najpopularniejsza z wąskolistnych aksamitka lulu ma niewielkie, drobne kwiatki. Pojawiają się one po około 12 tygodniach od siewu. Z kwitnących kwiatów możemy pozyskiwać nasiona na następny rok. Zrywamy zeschnięte koszyczki powstałe w miejsce przekwitłych kwiatów. Wysiew aksamitki możemy przeprowadzić w ciągu 4 lat, gdyż tak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania.

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) – pielęgnacja

Te rośliny jednoroczne o języczkowatych kwiatach tworzących koszyczki są bardzo łatwe w uprawie. Właściwa rozstawa w ogrodzie i odpowiednie miejsce to gwarancja długiego i obfitego kwitnienia. Aksamitka lulu najpiękniej kwitnie podobnie jak aksamitka wzniesiona i inne odmiany aksamitki, rosnąc na stanowisku jasnym i słonecznym. W cieniu kwitnie znacznie mniej intensywnie. Dobrze znosi chłód, lecz jest wrażliwa na mróz. Świetnie komponuje się z trawami ozdobnymi. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. W okresie przed kwitnieniem i w jego trakcie warto ją zasilać nawozem wieloskładnikowym o niskiej zawartości azotu. Zwłaszcza gdy w jej pobliżu rosną trawy ozdobne czy inne rośliny wieloletnie, konieczne może być nawożenie. Nadmiar azotu sprawi, że roślina nadmiernie wybuja, lecz kwitnienie będzie słabsze.

Tagetes tenuifolia jest odporna na suszę, więc podlewanie zalecane jest umiarkowane podlewanie. Karłowata aksamitka lulu jest odmianą najbardziej odporną na suszę. Znosi nawet ekstremalne upały i stanowisko w pełnym słońcu. Sadzenie jej w miejscach, gdzie jest nadmiar wilgoci, może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Podlewając aksamitki, nie wolno oblewać roślin. Wodę lejemy na glebę. Pomiędzy jednym podlewaniem a drugim wskazane jest, przeschniecie ziemi.

Uprawa odmiany wąskolistnej aksamitki jest bardzo prosta. Ta roślina jednoroczna jest wyjątkowe ze względu na swoją odporność na suszę i upały. Ożywi ogród, w którym królują trawy ozdobne czy rośliny zielone. Obfitość kwiatów uzależniona jest przede wszystkim od stanowiska. Należy pamiętać by wysiew aksamitki i jej rozstawa nie była zbyt gęsta. Nie wolno też zapominać o tym, że nie służy jej nadmierne podlewanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny