Akwarium w ścianie – projekt, cena i aranżacje

1. Zaplanowanie układu pomieszczenia

Wbrew pozorom, nie powinno się zaczynać od samej budowy akwarium ściennego. Najważniejsze jest zaplanowanie całego układu pomieszczenia – tak, by wstawiając akwarium pasujące do niego wielkości, nadal było praktyczne i funkcjonalne. Powinieneś pamiętać o tym, że zabudowane akwarium musi znaleźć się możliwie z dala od okna – po to, by nie szkodziły mu ani słoneczne promienie, ani chłód zimą. Sztuczne akwarium ścienne nie wymaga aż tak dużo, więc ostatecznie – gdy nie masz możliwości montażu akwarium w miejscu innym niż przy oknie – zdecyduj się na sztuczną wersję.

Akwarium w ścianie możesz zamontować niemalże wszędzie. Gdy chcesz je wyeksponować, warto będzie umieścić akwarium np. w przedpokoju czy w salonie. W dalszym ciągu jednak, nadal trzeba uciekać od ciągów komunikacyjnych i zadbać o to, by mieć gdzie podłączyć cały sprzęt zasilający akwarium.

2. Dobór akwarium do wnętrza

Wiszące akwarium mogą bardzo różnić się od siebie – zarówno kształtem, jak i zawartością czy formą. Zbiorniki wodne dzielą się z tego względu na:

  • aranżacyjne
  • hodowlane

Oprócz tego, akwaria można podzielić też na wolnostojące (które można umieścić np. na szafce czy blacie) i wkomponowane w ścianę. My oczywiście skupimy się na tej drugiej opcji. Jeśli nie masz pomysłu, wiedzy bądź czasu na zbudowanie ściennego akwarium, zostaw to architektowi lub specjaliście od montażu ściennych akwariów. Gdy jednak wolisz zrobić to sam, przejdź do kolejnego kroku.

3. Sprzęt techniczny i wnętrze zbiornika wodnego

Akwarium wbudowane w ścianę potrzebuje sprzętu technicznego, który będzie zapewniał w zbiorniku odpowiednie parametry – to istotne dla hodowanych w nim ryb i roślin. Oczywiście, warto będzie ten sprzęt ukryć tak, by nie rzucał się w oczy. Potrzebujesz zatem wykuć w ścianie spory otwór, by zmieścić zarówno zbiornik wodny, jak i cały sprzęt techniczny. Postaraj się, by akwarium zgrywało się z aranżacją wnętrza – to estetycznie wygląda.

Warto będzie skonsultować się z doświadczonym akwarystą i zapytać go, które rybki możesz hodować razem, co powinieneś im zapewnić w akwarium, jakie powinny mieć rośliny, podłoże, pokarm czy elementy dekoracyjne. Z pomocą specjalisty dobierzesz też odpowiednie oświetlenie, ale i dowiesz się o wymaganej temperaturze czy innych parametrach, które musisz zapewnić w akwarium.

4. Akwarium wbudowane w ścianę

Konstrukcja czy zamontowanie akwarium wcale nie są takie skomplikowane. Jeżeli sztuczne akwarium ścienne nie wchodzi w grę, sięgnij po wiertarkę i poziomicę – to podstawa w montażu ściennego akwarium. Teraz wykonaj kolejno następujące kroki:

  • Nawierć cztery otwory w ścianie – dwa do podstawy dolnej akwarium (tam je ustawisz) i dwa do podstawy dolnej.
  • Dokręć boczki obudowy, po zamocowaniu podstawy. One przysłonią różne przewody.
  • Ustaw akwarium na podstawie, najlepiej na piance. Zabezpiecz zbiornik od góry i załóż panel dekoracyjny od frontu.
  • Akwarium będzie można łatwo obsługiwać każdego dnia. Wystarczy w tym celu zdjąć przedni panel. Różnica od zbiornika wolnostojącego będzie jedynie taka, że ścienne akwarium wisi na ścianie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru silikonu szklarskiego.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Akwarium ścienne – ważne informacje

Dobudowanie nowej ścianki, tylko pod zbiornik wodny

Oczywiście, wywiercanie otworów w istniejących już ścianach to jeden sposób. Można też jednak dobudować specjalną ściankę, tylko pod akwarium. Dzięki temu, będziesz mógł przygotować ją wyłącznie do wymarzonego akwarium – robiąc dowolne otwory, organizując cały sprzęt i umieszczając tam zbiornik dowolnej wielkości. Nie będziesz miał wówczas dylematu, co zrobić np. z filtrem. Co należy wykonać, by taką ścianę postawić?

Kolorowe akwarium wbudowane w ścianę, a także akwarium w ścianie, jak zrobić akwarium w ścianie
Akwarium wbudowane w ścianę krok po kroku, czyli jak zrobić akwarium w ścianie
  • Podziel ją na część nośną, część akwariową i część lekką.
  • Oblicz wymiar akwarium i postaw część nośną akwarium, używając specjalnych bloczków (techniką łączenia). Wykuj otwory pod akwarium.
  • Wybuduj szalunek, na którego (masą samopoziomującą) wylejesz posadzkę pod akwarium. Wymierz wymiar zbiornika po tych czynnościach. Kup pasujące akwarium.
  • Zbuduj szkielet – do niego przykręcisz płyty kartonowo-gipsowe. Koniecznie wykonaj drzwiczki pod instalację i sprzęt techniczny! Zrób wzmocnienia.
  • Postaw akwarium na podkładzie (styropian ok. 1 cm grubości). Konstrukcja lekka (profile + płyty kartonowo-gipsowe) nie może się opierać na zbiorniku – a przymocowana zostać musi do ścian bocznych i sufitu.

Oczywiście, ważne będzie miejsce ustawienia akwarium w ścianie. Musisz o nie dbać! Codziennie karm rybki, wymieniaj im regularnie wodę (ok. 20 % co tydzień), czyść zbiornik wodny i sprawdzaj, czy wszystko jest w porządku.

Cena akwarium w ścianie – ile to kosztuje?

Koszty uzależnione będą od wielu różnych czynników. Jeżeli chcesz stworzyć je samodzielnie, prawdopodobnie zamkniesz się w ok. 1000 zł ze wszystkim – z akwarium, wyposażeniem, materiałami potrzebnymi do wybudowania ścianki itd. Jednak, wiele też zależy od:

  • ilości ryb w akwarium oraz ich pochodzenia (im rzadszy okaz, tym cenniejszy),
  • rodzaju oraz ilości roślin w akwarium,
  • dodatkowego sprzętu i jego jakości,
  • wielkości zbiornika wodnego,
  • rodzaju szyb w akwarium,
  • wykończenia całego akwarium w ścianie.

Szacuje się, że własnoręcznie zrobione akwarium w ścianie może być mimo wszystko kilka razy tańsze, niż akwarium ścienne przygotowane od podstaw przez specjalistę lub firmę, która się tym profesjonalnie zajmuje. Niestety, ale gotowe akwaria mogą kosztować nawet… kilka tysięcy złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej