Akwarystyka - Rośliny akwariowe a CO2
Każdy akwarysta zakładając akwarium ma wyobrażenie, że jego akwarium z roślinami będzie wyglądało jak np. akwaria japońskie. Nie jest to jednak takie proste. Już przy zakładaniu akwarium należy zastanowić się jakie rośliny, czyli jak bardzo wymagające, znajdą się w akwarium.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na wstępie należy zaznaczyć, że rośliny akwariowedzielą się na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich dzieli rośliny według trudności w uprawie na niewymagające, średnio wymagające i wymagające. Kolejna grupa opiera się na umieszczeniu w akwarium i tutaj są to rośliny na tło, środek lub pierwszy plan. I ostatnia grupa to podział ze względu na zastosowanie i są to albo rośliny, które sadzimy w podłożu, przeznaczone do przyklejenia do dekoracji albo rośliny pływające. Z pewnością moglibyśmy podzielić rośliny jeszcze bardziej, ale dla podstawowych informacji to wystarczy. Dobrej jakości różnorodne rośliny akwariowe możesz zakupić w sklepie akwarystycznym Invital pod adresem https://www.invital.pl/rosliny-akwariowe-1284
Jak sugeruje tytuł artykułu, zajmiemy się bardziej wymagającymi roślinami, gdyż te będą wymagały dostarczenia do akwarium CO2 (dwutlenku węgla). Dostarczanie dwutlenku węgla stymuluje wzrost roślin, jednak różne rośliny mają różne wymagania co do jego dawkowania.
Rośliny akwariowe pełnią funkcję estetyczną, ale ich zadaniem jest również wytwarzanie tlenu dla zwierząt w akwarium poprzez fotosyntezę. Aby rośliny mogły uwalniać węgiel do naszej wody, muszą być odpowiednio oświetlone i zaopatrzone w dwutlenek węgla. Dostarczając CO2 do akwarium, rośliny będą się dobrze rozwijać, nie będą się rozkładać (gnić), a dwutlenek węgla pomoże zapobiec powstawaniu glonów.
Jak dostarczyć do akwarium dwutlenek węgla?
Mamy tutaj dwie alternatywy, w postaci ciekłej albo gazowej. Zdecydowanie powinniśmy wybierać formę gazową. Tak więc dwutlenek węgla możemy dostarczyć do akwarium za pomocą zestawu CO2, który składa się z butli (zbiornik dwutlenku węgla), zaworu redukcyjnego (zmniejsza ciśnienie wylotowe z butli), zaworu iglicowego (niezbędnego do zastosowania w akwarium), zaworu zwrotnego (zapobiega cofaniu się wody) oraz rurki poliuretanowej (doprowadzenie gazu). Inne pomocne elementy to licznik bąbelków (do sprawdzania ilości zaaplikowanego CO2), dropchecker (mierzy ilość CO2 według koloru) oraz dyfuzor (rozpuszcza CO2 w wodzie).
Napełnianie butli CO2
Tutaj sprawa jest nieco bardziej problematyczna, gdyż aby napełnić butlę CO2 musimy udać się do rozlewni, jednak sprzedawcy tych zestawów myślą już o naszej wygodzie i możemy napełnić butlę w domu dzięki zakupowi generatora CO2. Należy o tym pomyśleć już przy zakupie zestawu CO2 i zaopatrzyć się bezpośrednio we wspomniany już generator CO2. Dzięki łatwo wymienialnemu wkładowi eliminujemy problemy związane z uzupełnianiem gazu w tradycyjnych rozlewniach. Generator CO2 sam wytwarza CO2 przy użyciu proszku i wody, a sama wymiana wkładu trwa około 1 minuty. Oszczędzamy więc wiele czasu, który w przypadku klasycznego zestawu CO2 poświęcilibyśmy na drogę i czekanie w rozlewni.
Jeśli więc chcesz uprawiać bardziej wymagające rośliny i odpowiednio dbać o swoje akwarium, z pewnością warto zaopatrzyć się w zestaw CO2 do prowadzenia akwarium.