Instalacje alarmowe i teletechniczne w domu jednorodzinnym - co przewidzieć?

Instalacje alarmowe i teletechniczne w domu jednorodzinnym - co przewidzieć?

Nowoczesne systemy alarmowe stanowią skuteczną ochronę domów jednorodzinnych. Mowa tu nie tylko o alarmach antywłamaniowych, ale również o systemach zabezpieczeń przed pożarem czy czadem. Poniżej wskażemy najskuteczniejsze systemy zabezpieczeń oraz podpowiemy, co warto przewidzieć podczas budowy lub wykończenia budynku.

Wybieramy alarmy domowe

Dobrze dobrane i zamontowane zabezpieczenia alarmowe zwiększają bezpieczeństwo domów. Dzięki ich wysokiej skuteczności jesteśmy w stanie uchronić nasze mienie przed włamaniem i kradzieżą. Nowoczesne systemy zabezpieczeń chronią budynek zarówno w czasie obecności domowników, jak i w momencie, gdy wszyscy znajdują się poza budynkiem. Systemy antywłamaniowe mogą posiadać dowolną liczbę czujników, a także detektorów, które zwiększają poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Wybierając zabezpieczenia alarmowe mamy do dyspozycji trzy typu rozwiązań.

Systemy alarmowe z okablowaniem – czujniki oraz detektory znajdują się we wszystkich wyznaczonych pomieszczeniach. Łączą się z systemem za pomocą okablowania zamontowanego w ścianach. Tego rodzaju teletechnika zapewnia wysoką skuteczność działania. Dodatkowo uniezależnia domowników od konieczności kontroli stanu baterii w urządzeniach. Atrakcyjna okazuje się również cena alarmów. Okablowane systemy alarmowe są jednym z najtańszych, możliwych do zastosowania rozwiązań. Jedyną niedogodnością może okazać się konieczność rozprowadzenia okablowania. Dlatego alarmy domowe powinny zostać przewidziane już na etapie budowy. Kable warto rozprowadzić przed nakładaniem tynków. Dzięki temu podczas montażu nie trzeba będzie wykuwać bruzd w ścianach, ani przeprowadzać generalnego remontu pomieszczeń.

Bezprzewodowe, radiowe systemy alarmowe – to bardzo wygodne w montażu i skuteczne alarmy domowe. Radiowe systemy alarmowe nie wymagają przeprowadzania okablowania pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako zabezpieczenia alarmowe montowane w użytkowanych budynkach. Ich montaż wykonuje się w sposób bezproblemowy, a brak okablowania ogranicza konieczność przeprowadzania generalnego remontu. Teletechnika bezprzewodowa korzysta z fal radiowych. Poszczególne elementy wymagają zasilania bateriami. Inwestor musi regularnie kontrolować stan baterii we wszystkich elementach systemu. Jest to jedyna odczuwalna niedogodność użytkowa. Wybierając rozwiązania bezprzewodowe musimy pamiętać, że ceny alarmów będą nieco wyższe (w porównaniu z systemami przewodowymi). Cennik zależy od konkretnego producenta oraz możliwości systemu alarmowego.

Systemy alarmowe typu SSWIN – czyli Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu. To najbardziej zaawansowane alarmy domowe. Czujniki mogą wykrywać każdy ruch w budynku oraz poza nim. Dodatkowo istnieje możliwość rozbudowania systemu o czujniki magnetyczne, które wykrywają otwarcie drzwi oraz okien. Bardziej zaawansowane systemy alarmowe posiadają też czujniki wibracyjne, które mogą wykrywać próby zniszczenia drzwi lub wybicia okien. W przypadku wykrycia próby włamania systemy antywłamaniowe uruchamiają sygnał dźwiękowy oraz świetlny. W sposób automatyczny wysyłany jest również sygnał alarmowy do stacji monitorowania. Stacja znajduje się zazwyczaj u lokalnej firmy ochroniarskiej, która po uzyskaniu sygnału powinna natychmiast skontrolować zaistniałą sytuację. Tego rodzaju systemy zabezpieczeń uważa się za najbardziej skuteczne i gwarantujące najwyższy poziom ochrony mienia. Niestety ceny alarmów SSWIN należą do najwyższych. Cennik zależy oczywiście od charakterystyki budynku, ilości oraz rozmieszczenia czujek oraz dodatkowych elementów wyposażenia systemu.

Czujniki czadu i gazu

Współczesne czujniki czadu i gazu wykazują bardzo dużą skuteczność działania. Powoli stają się standardem wyposażenia każdego domu jednorodzinnego. Nowoczesne systemy zabezpieczeń wykrywają obecność dwutlenku węgla w powietrzu. Jest to szczególnie istotne, bowiem czad jest substancją bezwonną. Tego rodzaju zabezpieczenia alarmowe warto umieszczać w każdej kotłowni opalanej piecem na paliwo stałe. Czujniki gazu i czadu będą też potrzebne w wielu domowych kuchniach. Zabezpieczenia alarmowe warto także zastosować w garażu. Czujniki zamontowane w tym pomieszczeniu wykryją nadmierny poziom spalin wydobywających się z samochodu.

Detektory tlenku węgla i gazu mogą współpracować z alarmem. Tworzą wtedy kompletne alarmy domowe, które chronią budynek w każdej sytuacji. Zintegrowane systemy alarmowe stały się już niemal standardem. Jednak w ofertach sprzedaży dostępna jest też teletechnika autonomiczna. Czujniki czasu i detektory gazu mogą działać w sposób niezależny od systemów alarmowych. Bez problemu zamontujemy je w dowolnie wybranych pomieszczeniach. Dużym atutem tego rozwiązania okazuje się atrakcyjny cennik zakupu. Dobrej jakości detektory możemy kupić już od kwoty 100 zł. Są to produkty zasilane bateriami. Działają przez cały czas i skutecznie wykrywają gaz, dym lub dwutlenek węgla. W momencie wyczerpania baterii wydają sygnał dźwiękowy, który informuje domowników o konieczności wymiany zasilania.

Wybierając autonomiczne systemy pożarowe, detektory dwutlenku węgla czy czujniki gazu nie musimy rozprowadzać okablowania po pomieszczeniach. Dlatego tego typu systemy zabezpieczeń świetnie sprawdzą się zarówno w nowych jak i starszych budynkach mieszkalnych.

Monitoring IP

Nowoczesny monitoring IP to kolejny sposób na poprawienie poziomu bezpieczeństwa budynków mieszkalnych. Dobrze ulokowana kamera może działać odstraszająco na potencjalnych włamywaczy. Co więcej, w razie potrzeby zarejestruje niepożądane osoby, które przekroczyły teren naszej posesji.

Kamera IP to nowoczesne rozwiązanie, które wymaga stałego dostępu do Internetu. System kamer zostaje zintegrowany z komputerem i siecią WWW. Monitoring działa nieprzerwanie, a obraz z kamer jest bezpośrednio wysyłany na wskazany serwer. Kamera IP może być obsługiwana przez użytkownika znajdującego się w dowolnym miejscu świata. Możemy regularnie monitorować stan naszej posesji i reagować w razie potrzeby. Teletechnika przyłączona do Internetu daje wiele ciekawych możliwości. Możemy aktywować zabezpieczenia alarmowe, dezaktywować je, wyłączyć lub włączyć czujniki dymu. Kamery IP mogą być też przydatne we wnętrzach budynków mieszkalnych. Ich montaż jest szczególnie wskazany w przypadku domostw, po których poruszają się osoby spoza kręgu rodzinnego. Kamera IP jest w stanie regularnie rejestrować poczynania opiekunki do dziecka, sprzątaczki czy instalatora, który pracuje w godzinach naszej nieobecności. Możliwość oglądania rzeczywistego obrazu przez stronę internetową bez wątpienia posiada jeszcze wiele innych, przydatnych zastosowań.

Cennik kamer IP nie jest zbyt wysoki. Najtańsze modele kamer zewnętrznych kupimy już od kwoty 150 zł. Lepszej jakości kamera, która zapewnia dobrą jakość obrazu może być nieco droższa. Cennik urządzeń obrotowych rzadko przekracza kwotę 400 zł. Jeszcze lepszej jakości kamery zewnętrzne i wewnętrzne, które rejestrują obraz w jakości full hd mogą kosztować ok. 1 000 zł. Cennik najbardziej zaawansowanych systemów kamer jest trudny do określenia. Górny zakres cenowy zależy wyłącznie od możliwości finansowych inwestora.

O czym warto pamiętać wybierając zabezpieczenia alarmowe?

Wybierając alarmy domowe, kamery i detektory warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które mogą wpłynąć na skuteczność działania oraz żywotność. Są nimi:

Temperatura pracy – parametr jest szczególnie istotny w przypadku systemów alarmowych, które pracują na zewnątrz budynku.  Niektóre detektory, kamery i systemy zabezpieczeń pracują w standardowym zakresie temperatur, wynoszącym od 3 do 45 0C. Są to urządzenia dedykowane do użytku w pomieszczeniach ogrzewanych. Nie należy używać ich w przestrzeniach nieogrzewanych oraz narażonych na działanie podwyższonego poziomu wilgoci. Zabezpieczenia alarmowe i detektory dedykowane do pomieszczeń nieogrzewanych powinny pracować w temperaturach od -20 do 75 0C. Na zewnątrz warto zastosować urządzenia, które dobrze radzą sobie w jeszcze niższych temperaturach.

Rodzaj zasilania – systemy zabezpieczeń mogą posiadać zasilanie sieciowe bądź akumulatorowe. Urządzenia przyłączane do sieci energetycznej będą uzależnione od dostaw prądu. Dlatego wiele osób decyduje się na urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Systemy alarmowe zasila się przeważnie bateriami AA lub PP3 9V. Konieczność kontroli stanu poziomu baterii może być pewną niedogodnością użytkową. Jednak czujniki i detektory zasilane akumulatorowo działają niezależnie od dostaw prądu. Ich działanie nie zostanie przerwane w przypadku celowego uszkodzenia linii energetycznej, ani odcięcia kabli zasilających.

Klasa systemów alarmowych – alarmy domowe mogą z różną wydajnością oraz skutecznością. Dlatego podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na ich klasę.

  • Klasa A – oznacza zestaw alarmowy przeznaczony do miejsc o niskim stopniu zagrożenia potencjalnym włamaniem.  Tego typu systemy alarmowe są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, jednak nie posiadają zabezpieczeń przed sabotażem.
  • Klasa B – to obecnie zabezpieczenia alarmowe, które znajdują powszechne zastosowanie w domach jednorodzinnych. Tego rodzaju systemy są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. Dodatkowo zostają wyposażone w proste zabezpieczenia przed sabotażem.
  • Klasa C – to bardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń, które posiadają zdolność do samokontroli sprawności działania. Są zabezpieczone przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz posiadają szereg zabezpieczeń chroniących przed sabotażem. System uruchamia się samoistnie w chwili wykrycia próby neutralizacji. Teoretycznie nie można go obejść nawet przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Tego rodzaju alarmy domowe sprawdzą się w przypadku budynków o większym stopniu zagrożenia włamaniem.
  • Klasa S – to najlepsze dostępne w ofertach sprzedaży systemy antywłamaniowe. Zapewniają najwyższą sprawność, funkcję samokontroli oraz ochronę przed sabotażem. Urządzenia są dodatkowo przyłączone do centrali, która ingeruje w razie uruchomienia sygnałów alarmowych. Urządzenia klasy S zapewniają najwyższy poziom ochrony przed włamaniem. Niestety ceny alarmów okazują się dość wysokie. Ze względu na wysoki cennik zakupu oraz eksploatacji, systemy alarmowe klasy S są dedykowane do budynków o największym stopniu zagrożenia włamaniem. Z pewnością nie jest to standard wyposażenia domów jednorodzinnych.