Alergia na pyłki

Czym jest alergia?

Alergia jest to nadreaktywność układu odpornościowego, który naturalne lub sztuczne substancje chemiczne postrzega jako coś wrogiego. Dlatego w momencie zetknięcia się organizmu z alergenem pokarmowym lub wziewnym (np. pyłkami traw, drożdżami, pleśniami, grzybami), uruchomiony zostaje cykl reakcji fizjologicznych, który ma na celu zaatakowanie oraz zneutralizowanie szkodliwego czynnika.

Rodzaje alergii

W zależności od czynnika, który wywołuje alergię, można wyróżnić:

  1. Alergię pokarmową
  2. Alergię wziewną
  3. Alergię kontaktową

Alergią pokarmową określa się ten rodzaj alergii, w której występuje reakcja immunologiczna na żywność. Wiąże się ona z wytworzeniem specyficznych przeciwciał klasy IgE, które są wytwarzane natychmiast, lub z pewnym opóźnieniem, po wniknięciu antygenu do organizmu. Jeśli ciało reaguje z opóźnieniem, wówczas powiązanie między objawami alergii a substancją, która ją wywołała, nie jest już tak oczywiste.

Alergia wziewna jest reakcją na alergeny unoszące się w powietrzu takie jak np. pyłki kwitnących roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt. Po wniknięciu alergenu do dróg oddechowych, organizm zaczyna wydzielać mediatory stanu zapalnego np. histaminę. Wytwarza też przeciwciała klasy IgE, aby pokonać wrogą substancję.

Alergia kontaktowa to rodzaj nadwrażliwości organizmu na proteiny oraz hapteny, czyli substancje chemiczne, które mają małą masę cząsteczkową. W momencie zetknięcia się tych cząsteczek ze skórą, dochodzi najczęściej do wyprysku kontaktowego. Alergia kontaktowa dotyczy aż 40 % dorosłych oraz 20-30 %  dzieci i młodzieży.

Alergia – objawy

Objawy alergii mogą być naprawdę przeróżne. W zależności od tego, czy jest to alergia pokarmowa, czy wziewna, mogą objawić się jako pokrzywka, inne zmiany skórne, bóle mięśni lub też lejący katar, czy zapalenie spojówek.

Alergia pokarmowa - objawy

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wyraźnym sygnałem alergii pokarmowej są: wymioty, biegunka, mdłości, ból brzucha. Spożywanie w sposób ciągły pokarmów, na które jest się uczulonym, powoduje ponadto: zapalenie jelita cienkiego, przewlekłe zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego i odbytnicy, chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Objawy ze strony układu oddechowego: alergia pokarmowa może się również manifestować poprzez: katar, obrzęk krtani, kichanie, łzawienie, kaszel, płytki oddech, bezgłos, świszczący oddech, anafilaksję połączoną z niewydolnością oddechową. Może ona również zaostrzać istniejące już schorzenia układu oddechowego takie jak alergiczny nieżyt nosa, czy astma.

Objawy skórne: skórnymi objawami alergii pokarmowej są bardzo często: atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wypryski, alergiczne zapalenie jamy ustnej, nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej.

Badacze coraz częściej zgłębiają powiązania pomiędzy uczuciem zmęczenia a alergią. Najnowsze badania przeprowadzone w latach 2005-2007 i powtórzone w roku 2011 donoszą, że istnieje taka korelacja i że jest ona tym większa, im większą liczbę alergii stwierdza się u danego pacjenta. Wspomniane badania przeprowadzane były w Chinach na 42 558 osobach z atopią (atopia może być jednym z przejawów alergii pokarmowej) oraz na 170 232 osobach bez atopii. U osób z atopią częściej niż u osób zdrowych występował zespół przewlekłego zmęczenia.

Alergia wziewna - objawy

Nieżyt nosa wywołany przez czynniki alergiczne związany jest z procesem zapalnym, który toczy się w błonie śluzowej nosa. Może występować on jedynie okresowo (sezonowo) lub przybierać formę przewlekłą, całoroczną. Alergiczny katar jest zazwyczaj wodnisty, a wydzielina, która wycieka- przejrzysta. Alergik ma uczucie zatkanego nosa i doczuwa spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła. Nieżytowi nosa towarzyszy świąd i napady kichania.

Przy zaostrzeniu alergii, kiedy atakuje ona np. oskrzela, czy płuca, pojawiają się świsty, napadowe ataki duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Kaszel pojawia się najczęściej w porze nocnej lub nad ranem. Pod wpływem alergenu może też dojść do ataku astmy.

Alergia wziewna może przybrać różne formy zapalenia spojówek. Może to być np. ostre, alergiczne zapalenie spojówek; sezonowe, alergiczne zapalenie spojówek; przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek. Zapalenie tego typu objawia się przede wszystkim w postaci swędzenia, zaczerwienia oczu oraz szczypania. Może pojawić się przy tym śluzowata wydzielina. Spojówki oraz powieki są obrzęknięte, jednak ostrość wzroku nie jest pogorszona.

Sezonowe, alergiczne zapalenie spojówek występuje w reakcji na alergeny lotne. Jak sama nazwa wskazuje, występuje sezonowo. Pojawia się u większości osób, które mają katar sienny. Stanowi zapalnemu towarzyszy obrzęk spojówki, pojawia się też niewielka ilość śluzowej wydzieliny. Oczy przeważnie łzawią i swędzą. Rogówka nie jest zajęta.

Z kolei przewlekłe, alergiczne zapalenie spojówek pojawia się na skutek nieprzerwanego kontaktu z alergenem. Zwykle występuje on w najbliższym otoczeniu alergika np. w domu (u osób uczulonych na kurz domowy). Objawami są tu: świąd, łzawienie, pieczenie oczu oraz obrzęk spojówek. Te symptomy utrzymują się stale  i mogą jedynie ulec jeszcze zwiększeniu w momencie np. wzrostu poziomu wilgoci w otoczeniu.

Alergia kontaktowa - objawy

Objawami alergii kontaktowej są najczęściej wypryski, świąd skóry oraz jej szorstkość. Mogą występować zaczerwienienia  w postaci większych plam lub samych krostek. Objawy te mogą pojawić się od razu po zetknięciu z alergenem, albo wystąpić po wielu godzinach.

Leczenie alergii

Leczenie alergii może być doraźne i wtedy ma na celu zlikwidowanie ostrej reakcji organizmu na alergen np. obrzęku. Może też być leczeniem przewlekłym, zabezpieczającym przed silnymi reakcjami. Do pierwszych tego typu leków należy np. beta-2-mimetyk wziewny, który stosuje się w przypadku napadu astmy. Z kolei lekami, które mają zminimalizować uciążliwe objawy związane z alergią takie jak np. nieżyt nosa, czy zapalenie spojówek, są typowe leki przeciwalergiczne dostępne w aptekach nawet bez recepty. Przy leczeniu alergii warto też uzyskać porady, jak na co dzień radzić sobie z chorobą. Dzięki zdobytym od lekarza informacjom, osoba z alergią będzie świadoma, że w leczeniu tej choroby bardzo ważna jest też profilaktyka i samo otoczenie, w którym obraca się alergik. Mało osób monitoruje jeszcze np. kalendarze pyleń, które pozwalają oddalić się od źródła alergenu i w ten sposób zmniejszyć objawy związane z pyleniem. Niewielka ilość osób zdaje też sobie sprawę, że można ograniczyć liczbę dostających się do mieszkania pyłków roślin, dzięki zamontowaniu przy oknach nawiewników antysmogowych. A warto o takich rzeczach wiedzieć, żeby zminimalizować objawy w postaci nieżytu nosa, czy zapalenia spojówek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło:

  • Ł. Sokołowski, N. Ukleja- Sokołowska, P. Zalewski, Z. Bartuzi, Czy alergia stanowi czynnik ryzyka zespołu przewlekłego zmęczenia?, „Alergia, Astma, Immunologia” 2016, nr 21 (2), s. 99.
  • M. Wojciechowska, A. Hnatyszyn-Dzikowska, Z. Bartuzi, Uczulenie na hapteny, alergeny wziewne i pokarmowe wśród pacjentów diagnozowanych w kierunku alergii kontaktowej, „Alergia, Astma. Immunologia” 2016, nr 21 (2), s. 110-120.
  • A. Zaleska, J. Szafik, J. Izdebska, Alergiczne choroby narządu wzroku, „Przewodnik Lekarza” 2002, vol. 5, nr 5, s. 55-62.

artykuł partnera

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny