Altany ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie, przepisy, porady przed budową

Altany ogrodowe to budowle spełniające wiele zadań. Można przechowywać w nich narzędzia, meble ogrodowe i inne przydatne akcesoria. Ważne jest też to, że występują w kilku odmianach. Są to altany drewniane, metalowe albo też zbudowane z cegieł lub pustaków. Opiszemy wszystkie wymienione rodzaje i podamy ich ceny. Podpowiemy również, które przepisy trzeba mieć na uwadze przed rozpoczęciem budowy.

Budowa altanki – przepisy i formalności

Altany ogrodowe to niewielkie budynki rekreacyjno-wypoczynkowe powstające z drewna, metalu, cegieł lub pustaków. W niektórych interpretacjach są traktowane jak mała architektura ogrodowa, choć nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jak już nazwa wskazuje stawie się je w ogrodach przydomowych oraz działkowych gdzie służą do celów użytkowych. Można przechowywać w nich przydatne narzędzia, meble ogrodowe, grille i inne akcesoria. Altanki oprócz materiału, z którego powstały dzielimy na kilka grup z uwagi na konstrukcję. Wyróżniamy, zatem odmiany zabudowane, półotwarte i otwarte. Te ostatnie świetnie sprawdzają się, jako miejsca spotkań całej rodziny.

By postawić altankę w ogrodzie nie potrzeba pozwolenia na budowę. Pod warunkiem, że jej powierzchnia nie będzie przekraczać 35m². Jeśli ma dach dwuspadowy, jego wysokość nie może być większa niż 5 metrów. Dachy innego typu mogą mieć maksymalnie 4 metry wysokości. Przepisy mówią też, że na każde 500m² mogą przypadać dwie takie altanki. Na terenach rodzinnych ogrodów działkowych można je stawiać bez jakichkolwiek formalności. W przydomowych ogrodach konieczne będzie zgłoszenie robót budowlanych. Przesyła się je do starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania. W dokumentacji musi znaleźć się opis zakresu prac, sposób wykonania i termin rozpoczęcia. Ważny jest też projekt altany ogrodowej nawet wykonany własnoręcznie.

Jeśli chcemy na swojej działce postawić wiaty drewniane czy oranżerie nie musimy ubiegać się o pozwolenia na budowę. Aktualne przepisy w tej kwestii są takie same jak w przypadku altanki. Pojedyncza wiata czy też oranżeria nie może przekraczać 35m² powierzchni. Na każde 500m² ogrodu mogą przypadać dwie takie budowle. Tu pojawia się pytanie czy lekkie konstrukcje jak pergole, parawany altanki bez ścian i fundamentów można stawiać bez pozwolenia na budowę? Oczywiście, że tak, nie jest nawet potrzebne zgłoszenie do starostwa. Po kwestiach formalnych zajmiemy się odpowiedzią na ważne pytanie. Jakie altany ogrodowe cieszą się największą popularnością?

Altany ogrodowe – materiały, cennik, opinie

Zbierające dobre opinie i najczęściej wybierane są altany drewniane. W wielu sklepach i marketach budowlanych można kupić gotowe altany w częściach. Warto też wiedzieć, że te niewielkie budynki mogą występować w kilku wersjach i kształtach. Mamy, więc altany drewniane zabudowane z drzwiami i oknami. Można przechowywać w nich narzędzia czy tez meble ogrodowe. Dostępne są też wersje półotwarte i otwarte, przypominające raczej wiaty drewniane. Można je obudować dokupując rolety do altany ogrodowej. Altany drewniane mają kształty klasycznie kwadratowe i prostokątne, ale do wyboru są też wersje sześcio czy ośmiościenne. Ich ceny rozpoczynają się w okolicach 1000 zł a kończą nawet powyżej 4000 zł.

Jeśli nie interesuje nas budowa altanki z drewna postawmy na wersję metalową. Może być w pełni zabudowana lub też otwarta(tu też przydadzą się rolety do altany ogrodowej). Rzadziej pojawiają się odmiany półotwarte. Konstrukcja takiej altany jest oparta o kuty stelaż i od kilku do kilkunastu wsporników. Na stelażu znajduje się dach nierzadko przybierający nietypowe kształty. Możemy też zainwestować w altany przenośne. Składają się ze stalowych prętów i wsporników, na których rozpina się tkaninę lub tworzywo sztuczne. Projekt altany ogrodowej tego typu jest bardzo prosty a ustawienie nie stanowi problemu. Opisywane wersje metalowe podobnie jak wiaty drewniane wymagają konserwacji.

Budowa altanki, którą teraz opiszemy jest najbardziej skomplikowana. Chodzi, bowiem o budynek murowany powstający z cegieł lub pustaków. Oczywiście, jeśli powierzchnią nie przekracza 35m² nie potrzeba pozwolenia na budowę. Altana murowana jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Znajdujące się w jej wnętrzu meble ogrodowe, narzędzia i inne akcesoria są bezpieczne. Chronią je grube ściany i solidne drzwi. Bezpieczeństwo można jeszcze zwiększyć montując przeciwwłamaniowe rolety do altany ogrodowej. Ogólne ceny budowli są ciężkie do oszacowania. Ogromny wpływ na koszty ma aktualny cennik materiałów budowlanych. Projekt altany ogrodowej tego typu musi uwzględniać wiele czynników.

Gotowe domki narzędziowe i altany ogrodowe z bali – opis, cennik, opinie

Poza standardowymi propozycjami warto zwrócić uwagę na altany ogrodowe z bali. Są to konstrukcje otwarte lub półotwarte. Chcąc uchronić je przed uszkodzeniami warto zamontować rolety do altany ogrodowej. Można śmiało stwierdzić, że charakteryzują się niepowtarzalnym wyglądem. Altany ogrodowe z bali mają dachy kryte gontem, strzechą lub papą. Producent może wykonać indywidualny projekt altany ogrodowej, ale istnieją też gotowe produkty do poskładania. Podobnie jak klasyczne wiaty drewniane wymagają okresowej konserwacji. Altany ogrodowe z bali są ciekawą alternatywą dla wersji opisywanych powyżej. Minusem są wysokie ceny, wynoszące zazwyczaj 4000-5000 zł.

Równie interesujące są gotowe domki narzędziowe. Występują w trzech wersjach i każda z nich ma swoje zalety. Pierwsza z nich powstaje z tworzywa sztucznego PCV. Nie wymaga konserwacji ani malowania. Mała architektura ogrodowa tego typu nie jest trudna do zbudowania, wystarczy kierować się schematem. Kolejne na liście są domki narzędziowe z metalu. Nie są może najładniejsze, lecz nadrabiają to innymi cechami. Są wodoodporne, łatwo utrzymuje się w nich czystość, montaż nie sprawia problemów. Interesujące są też drewniane domki narzędziowe. Odznaczają się przede wszystkim ładnym wyglądem i prostą konstrukcją. Potrzebują jednak regularnej konserwacji.

Opisywane domki mają różne wymiary, dzięki temu z łatwością dopasujemy je do każdej działki. W zależności od gustu możemy wybrać wersje z dachem dwuspadowym lub jednospadowym. Obie zdobywają pozytywne opinie. Warto podkreślenia jest też fakt, że niektóre domki budowane są od razu z podłogą. Dzięki temu można ustawić je na każdej równej powierzchni. Jeśli zaś chodzi o ceny to są one zróżnicowane. Najtańsze wersje kosztują około 1000 zł jednakże nie imponują rozmiarami. Większe domki wyraźnie wpływają na cennik. Za produkty średniej półki trzeba zapłacić około 2000-2500 zł. Najdroższe wersje mogą kosztować nawet 5000-6000 zł.

Altany ogrodowe - sprawdzamy ceny, przepisy i przedstawiamy porady budowlane

Altana ogrodowa jest bardzo ciekawym elementem przydomowej architektury. Zwiększa walory użytkowe całej posesji i stanowi niewątpliwą ozdobę. Altanka z reguły znajduje swoje miejsce w widocznym punkcie działki. Otoczona przez ogrodową roślinność staje się centrum rozrywki i rodzinnego wypoczynku.

Lekkie altany ogrodowe zostają wykonane z drewna. Ich wygląd dobrze komponuje się w aranżacjach nowoczesnych, rustykalnych, a nawet minimalistycznych. Altanka (podobnie jak drewniane wiaty czy domek na narzędzia) może być bardzo trwałym elementem wyposażenia. Drewno użyte do budowy wymaga regularnej konserwacji, jednak wprawnemu ogrodnikowi nie powinno sprawić to większego problemu.

Domek, altanka i drewniane wiaty powinny być stworzone na wyrównanym i osuszonym podłożu (wylewka, betonowe płyty). Nie zaleca się, by drewniane elementy pozostawały w bezpośrednim kontakcie z glebą. Wilgoć może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia konstrukcji nośnej. Dlatego trwałe altany ogrodowe, drewniane wiaty czy domek narzędziowy wymagają odpowiedniego montażu.

Warto także dodać, że altany ogrodowe sprawiają, iż architektura ogrodowa ulega trwałej metamorfozie. Altanka stanowi trwały element wyposażenia i zajmuje wolną przestrzeń użytkową. Dlatego aranżacje o szczególnie małych rozmiarach wyposaża się w pawilon ogrodowy. To lekka, przenośna konstrukcja, którą możemy swobodnie składać i rozkładać. Pawilon ogrodowy nie wymaga zgłoszenia zamiaru budowy, zatem jego montaż będzie dla nas mniej kłopotliwy. Jego cena waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Wszystkie altany ogrodowe i drewniane wiaty (w niektórych wypadkach także domek na narzędzia) mogą zostać wyposażone w meble ogrodowe. Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nowoczesne meble ogrodowe nabędziemy w każdym sklepie branżowym. Ich cena jest mocno zróżnicowana.

Jeśli interesuje Cię architektura ogrodowa, zajrzyj do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać drewniane wiaty, domek narzędziowy, a także wskażemy, jak powstaje altana ogrodowa. Dowiesz się także, ile wynosi cena urządzenia aranżacji ogrodowej. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.