Altana ogrodowa

Altana to lekka budowla, która znajduje swoje miejsce w aranżacjach ogrodowych. Służy do ochrony przed deszczem i intensywnymi promieniami słonecznymi. Altana może stać się miejscem spotkań towarzyskich. Z reguły stanowi jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów aranżacji ogrodowej. Większość altan powstaje z drewna i posiada ażurowe ściany. Jednak istnieje także możliwość wykonania konstrukcji z betonu bądź metalu.

Altany do dużego i małego ogrodu

Zapoznaj się z informacjami na temat altana ogrodowa. Nasze sprawdzone porady związane z altana ogrodowa pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Bluszcz pospolity, hedera, doniczkowy - co wybrać do domu, ogrodu i na balkon?

Bluszcz pospolity, hedera, doniczkowy - co wybrać do domu, ogrodu i na balkon?

Zwiedzając zabytkowe parki, dwory i dworki, zastanawiamy się często nad naturą tych atrakcyjnych roślin. Zasadzone dawniej wprawną ręką pracowitego ogrodnika, przetrwały wojenne zawieruchy i powojenne wędrówki ludzi. Oplatając wiekowe drzewa, ściany i mury, bluszcze ogrodowe trwają na straży przyrody, na przekór trudnym dziejom, przypominając o swoich gospodarzach. I podobnie jak ludzie, którzy je sadzili i pielęgnowali, te długowieczne pnącza zimozielone są częścią naszej historii.
, 5 kwietnia 2017

Najlepsze meble ogrodowe drewniane - przegląd ofert sklepów

Najlepsze meble ogrodowe drewniane - przegląd ofert sklepów

Ogrody i tarasy to miejsca, w których chętnie spędzamy wolny czas. Warto zatem umieścić w nich wygodne meble ogrodowe drewniane, które uprzyjemnią wypoczynek na świeżym powietrzu. Jak wybrać meble do ogrodu oraz na taras? Na co zwrócić uwagę przed zakupem i które oferty sklepów są warte uwagi?
, 4 kwietnia 2017

Cennik usług ogrodniczych 2017 – sprawdź ceny popularnych prac

Cennik usług ogrodniczych 2017 – sprawdź ceny popularnych prac

Piękny ogród jest elegancką ozdobą każdej posesji. To właśnie w ogrodzie chętnie spędzamy letnie popołudnia i relaksujemy się w ciepłe wieczory. Odpowiednie zaaranżowanie takiej przestrzeni nie jest łatwe do wykonania. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonej ekipy fachowców. Poniżej podpowiemy ile kosztują usługi ogrodnicze.
, 28 stycznia 2017

Budowa altany ogrodowej - cena, poradnik krok po kroku

Budowa altany ogrodowej - cena, poradnik krok po kroku

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio wykonana altana ogrodowa może stać się unikalną ozdobą każdego ogrodu. W jej wnętrzu warto urządzić miejsce wypoczynku, w którym zrelaksujemy się po trudach codziennego dnia. Budowa altany ogrodowej może wydawać się dość skomplikowana. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu oraz odrobinie umiejętności możemy wykonać ją samodzielnie. Poniżej podpowiemy jak powinna przebiegać budowa altany krok po kroku.
, 1 lutego 2017

Przycinanie tui - kiedy i jak prawidłowo przycinać i pielęgnować iglaki?

Przycinanie tui - kiedy i jak prawidłowo przycinać i pielęgnować iglaki?

Tuje to najpopularniejsze iglaki w Polsce. W ogrodzie i przed domami często pojawia się tuja szmaragd, jednak inne odmiany cieszą się podobnie dużym uznaniem. Nic dziwnego, są ładne, eleganckie i proste w uprawie. Przycinanie tuito jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który dodatkowo pozwala nam na ukształtowanie krzewu według swojego upodobania. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać tuje krok po kroku oraz kiedy sadzić tuje i jak je pielęgnować.
, 12 października 2016

Jak zaprojektować ścieżkę ogrodową? Poznaj popularne materiały i rozwiązania

Jak zaprojektować ścieżkę ogrodową? Poznaj popularne materiały i rozwiązania

Alejki ogrodowe to doskonałe dopełnienie dopracowanego ogrodu. Nie muszą być to nudne chodniki z betonu czy standardowa kostka – możemy zdecydować się także na inne, bliższe naturze bądź bardziej nowoczesne rozwiązania. Zobacz, z czego warto zrobić ścieżkę ogrodową i jak się za to zabrać.
, 28 kwietnia 2017

Pergole ogrodowe (kratki) - co warto wybrać?

Pergole ogrodowe (kratki) - co warto wybrać?

Pergola to konstrukcja ogrodowa na rośliny pnące która doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. W zależności od miejsca jakim dysponujemy istnieje możliwość wkomponowania takiej pergoli, która będzie miała wysokie walory dekoracyjne i cieszyła zarówno oko domowników, jaki i gości podczas spotkań w ogrodzie. Istnieją różne rodzaje pergoli i  kratek, często pełniące funkcje również ogrodzenia. Które pergole ogrodowe warto wybrać? Jakie akcesoria do nich dołączyć? Na co zwrócić uwagę?
, 31 sierpnia 2016

Drewniane altany ogrodowe - przeczytaj, zanim wybierzesz!

Drewniane altany ogrodowe - przeczytaj, zanim wybierzesz!

Altany ogrodowe stanowią przepiękny element małej architektury, w szczególności jeśli są wykonane z drewna. Mogą stanowić element dekoracyjny, jak i miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Jeśli w naszym ogrodzie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca - drewniane altany ogrodowe to idealny wybór. Altanę ogrodową można kupić gotową, lub zaprojektować wedle własnego pomysłu. Sprawdźmy które rozwiązanie będzie najlepsze.
, 26 lipca 2016

Własne oczko wodne w ogrodach przydomowych – co warto wiedzieć?

Własne oczko wodne w ogrodach przydomowych – co warto wiedzieć?

Oczko wodne to element architektury ogrodowej, który znacząco poprawia wygląd całego otoczenia. Możemy je wykonać nawet w ogrodach o niewielkim metrażu. W ofertach firm specjalizujących się  w aranżacji ogrodów znajdziemy zarówno gotowe formy na małe oczka, jak i materiały do budowy większych zbiorników otoczonych ozdobnymi krzewami. Proces montażu nie jest zbyt skomplikowany, nawet jeżeli częścią oczka ma być kaskada. Wystarczy poznać najważniejsze zasady, które opiszemy w poniższym artykule.
, 28 kwietnia 2016

Budowa altany ogrodowej - wymogi prawne i koszty

Budowa altany ogrodowej - wymogi prawne i koszty

Altanki ogrodowe spełniają wiele funkcji w przydomowym ogrodzie. Chronią użytkowników przed deszczem, osłaniają przed promieniami słonecznymi i oczami wścibskich sąsiadów. Ich budowa nie jest przesadnie skomplikowana. Jednak trzeba pamiętać o wymogach prawnych. W poniższym artykule podpowiemy, jakie formalności trzeba spełnić przed budową altany, jakie są najpopularniejsze rodzaje tych konstrukcji, opcjonalne dodatkowe pergole (ozdobne płoty), a także koszty budowy.
, 28 kwietnia 2016

Budowa wędzarni ogrodowej krok po kroku - jak zbudować wędzarnię?

Budowa wędzarni ogrodowej krok po kroku - jak zbudować wędzarnię?

Utrwalanie mięsa poprzez obróbkę cieplną, wystawianie na działanie związków chemicznych zawartych w dymie, nosi nazwę wędzenia. Wędzenie ma długą tradycję, stosowane było od zarania dziejów. Niedawno, bardzo niesłusznie, ludzie zaczęli je utożsamiać z grillem ogrodowym. A jednak to w wędzarni dzięki substancjom chemicznym zawierającym dym, produkty mięsne zyskują niepowtarzalny smak, konsystencję i zapach. Zamiast kupować gotowe wyroby wędzarnicze można kupić wędzarnie przenośną lub wykonać własną wędzarnie ogrodową.
, 10 maja 2017

Domki letniskowe - wybieramy najciekawsze i sprawdzamy ceny

Domki letniskowe - wybieramy najciekawsze i sprawdzamy ceny

Mimo otwartych granic i możliwości podróżowania po całym świecie domy letniskowe nie tracą na popularności. Wiele osób wybiera bowiem wypoczynek w kraju i lubi odpoczywać w znajomym środowisku. Wybór domku letniskowego nie jest jednak prosty. Zobaczmy zatem jak się do tego zabrać.
, 19 kwietnia 2016

Jak się przygotować do sezonu grillowego?

Jak się przygotować do sezonu grillowego?

Sezon grillowy rozpoczął się na dobre, warto więc się do niego przygotować, aby wykorzystać go w pełni.  Aby grillować z sukcesem należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz akcesoria, które ułatwią grillowanie. Porządny grill ogrodowy, węgiel i podpałka to podstawa, a co jeszcze przyda się podczas grillowania? Sprawdź!
, 20 kwietnia 2016

Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

Ogród jest miejscem w którym chętnie spędzamy słoneczne dni. Jego przestrzeń powinna być możliwie jak najbardziej funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna. Idealna aranżacja ogrodu, wszystkich krzewów ozdobnych i drzewek, a także ścieżek, tarasu i podjazdu do garażu wymaga przygotowań. Podstawą jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni, przejrzenie projektów ogrodów i wybór własnego oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani do wydatków, a prace aranżacyjne będą przebiegały w zorganizowany sposób.
, 26 kwietnia 2016

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Większość prac budowlanych podlega konieczności uzyskania pozwolenia bądź zezwolenia na budowę na działce budowlanej. Niedopełnienie tej formalności jest traktowane jako samowola budowlana i może się wiązać z daleko idącymi konsekwencjami (karą grzywny bądź nawet nakazem rozbiórki). Prawo budowlane daje także możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej. Procedury nie należą do najłatwiejszych, jednak warto się im dokładnie przyjrzeć.
, 2 września 2016

Koszt zagospodarowania ogrodu

Koszt zagospodarowania ogrodu

Wbrew pozorom zagospodarowanie ogrodu może być jednym z droższych etapów budowy domu. Ogrodzenie ozdobne na froncie, siatka ogrodzeniowa z tyłu domu oraz kompleksowe zagospodarowanie ogrodu, włącznie z budową tarasu, posadzeniem roślin czy budową podjazdów musi pochłonąć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy kompleksowy kosztorys wszystkich prac związanych z zagospodarowaniem prostokątnej działki o powierzchni 700 m2.
, 25 kwietnia 2016

Koszt urządzenia i aranżacji ogrodu na działce o powierzchni 8 arów

Koszt urządzenia i aranżacji ogrodu na działce o powierzchni 8 arów

Przydomowe ogrody świadczą o naszym guście i stają się miłym miejscem wypoczynku, w którym chętnie spędzamy wolne, letnie dni. Nic zatem dziwnego, iż wielu osobom zależy, aby taka przestrzeń była elegancka, a jednocześnie funkcjonalna. Wszystkie krzewy ogrodowe, drzewka, jak i inne rośliny muszą być przemyślane, a budowle i ścieżki dobrze rozplanowane. Koszty urządzenia ogrodu przy działce o powierzchni 8 arów zależą od wielu czynników. Najważniejszym z nich będzie stylistyka aranżacyjna, czyli wybór odpowiedniego projektu ogrodu!
, 22 kwietnia 2016

Ścieżki w ogrodzie – jak je wykonać tanio i dobrze

Ścieżki w ogrodzie – jak je wykonać tanio i dobrze

Ogrody wymagają pielęgnacji i nieustannej pracy, w zamian jednak oddają nam swój niepowtarzalny urok. Ciepłym, słonecznym latem cieszy nas możliwość stąpania gołymi stopami po przystrzyżonej i zielonej trawie pomiędzy ozdobnymi krzewami, w porze deszczowej nie jest jednak już tak pięknie. Wszechogarniające błoto potrafi być naprawdę uciążliwe i skutecznie utrudnić nam życie, odbierając przy tym płynącą z ogrodu przyjemność spaceru. To jednak wizja ogródka pozbawionego ścieżek, czyli koniecznego elementu przydomowego krajobrazu. Projekty ogrodów zawsze powinny przewidzieć ścieżki.
, 22 kwietnia 2016

Mój ogród po 30 latach

Mój ogród po 30 latach

Za nic na świecie nie wymieniłabym swojego ogrodu na inny… Niepotrzebne mi są wymyślne projekty ogrodów, drogie krzewy ozdobne i wymyślne budowle. Kwitnące kwiaty, kojąca zieleń drzewek i krzewów ogrodowych oraz śpiew ptaków przywodzą mi na myśl czasy, które poświęcałam z mężem na pielęgnację skrawków przydomowej zieleni… Dzisiaj podstarzałej pani na emeryturze (mam 62 lata) przebywanie w ogrodzie sprawia ogromną radość i uwielbiam te momenty, w których mogę nacieszyć się zapachem bzów przesiadując na tarasie lub własnymi pomidorami z ogródka w pełni lata.
, 26 kwietnia 2016

Altany ogrodowe - sprawdzamy ceny, przepisy i przedstawiamy porady budowlane

Altana ogrodowa jest bardzo ciekawym elementem przydomowej architektury. Zwiększa walory użytkowe całej posesji i stanowi niewątpliwą ozdobę. Altanka z reguły znajduje swoje miejsce w widocznym punkcie działki. Otoczona przez ogrodową roślinność staje się centrum rozrywki i rodzinnego wypoczynku.

Lekkie altany ogrodowe zostają wykonane z drewna. Ich wygląd dobrze komponuje się w aranżacjach nowoczesnych, rustykalnych, a nawet minimalistycznych. Altanka (podobnie jak drewniane wiaty czy domek na narzędzia) może być bardzo trwałym elementem wyposażenia. Drewno użyte do budowy wymaga regularnej konserwacji, jednak wprawnemu ogrodnikowi nie powinno sprawić to większego problemu.

Domek, altanka i drewniane wiaty powinny być stworzone na wyrównanym i osuszonym podłożu (wylewka, betonowe płyty). Nie zaleca się, by drewniane elementy pozostawały w bezpośrednim kontakcie z glebą. Wilgoć może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia konstrukcji nośnej. Dlatego trwałe altany ogrodowe, drewniane wiaty czy domek narzędziowy wymagają odpowiedniego montażu.

Warto także dodać, że altany ogrodowe sprawiają, iż architektura ogrodowa ulega trwałej metamorfozie. Altanka stanowi trwały element wyposażenia i zajmuje wolną przestrzeń użytkową. Dlatego aranżacje o szczególnie małych rozmiarach wyposaża się w pawilon ogrodowy. To lekka, przenośna konstrukcja, którą możemy swobodnie składać i rozkładać. Pawilon ogrodowy nie wymaga zgłoszenia zamiaru budowy, zatem jego montaż będzie dla nas mniej kłopotliwy. Jego cena waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Wszystkie altany ogrodowe i drewniane wiaty (w niektórych wypadkach także domek na narzędzia) mogą zostać wyposażone w meble ogrodowe. Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nowoczesne meble ogrodowe nabędziemy w każdym sklepie branżowym. Ich cena jest mocno zróżnicowana.

Jeśli interesuje Cię architektura ogrodowa, zajrzyj do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać drewniane wiaty, domek narzędziowy, a także wskażemy, jak powstaje altana ogrodowa. Dowiesz się także, ile wynosi cena urządzenia aranżacji ogrodowej. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij