Amarylis w doniczce o wyjątkowym uroku

Amarylis (Amarylis belladonna) czy zwartnica?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że amarylis to często stosowana błędna nazwa rośliny z rodzaju zwartnica – hippeastrum. Faktycznie oba gatunki są do siebie bardzo podobne, jednak biologicznie nie mają ze sobą nic wspólnego.

Obie rośliny to przedstawiciele roślin cebulowych. Wytwarzają długą łodygę, na szczycie której pojawiają się niezwykle charakterystyczne kwiaty. Różnią się między sobą szczegółami, jak wielkość cebul, liczba kwiatów na pędzie czy dokładny kształt liści. Prawdziwe amarylisy (Amarylis belladonna) mają mniejsze kwiaty, są mniej urodziwe i kwitną latem. Nadają się do uprawy w ogrodzie i jako kwiaty doniczkowe. Najczęściej w doniczkach uprawia się hippeastrum, czyli zwartnicę. Jest to roślina bardzo odporna, niezwykle urocza i dość łatwa w pielęgnacji.

Jesienią, kiedy na sklepowych półkach pojawiają się cebule kwiatów, hippeastrum jest po prostu mnóstwo. Często jednak występują pod błędną nazwą amarylis. Jednak nazwa ta tak przylgnęła do tej rośliny, że większość osób kojarzy tylko ją. I chcąc się dowiedzieć, jak dbać o amarylis, tak naprawdę potrzebuje informacji o hippeastrum. Dlatego w tym artykule będziemy stosować się do ogólnych trendów i używać właśnie nazwy amarylis.

Amarylis w doniczce – opis rośliny

Roślina ma niezwykły pokrój. Wytwarza długą, grubą i sztywną łodygę, najczęściej jedną, na szczycie której pojawiają się kwiaty. Ale nie byle jakie kwiaty! Amarylis kwitnie zachwycająco – wytwarza kilka dużych kwiatów o gwiaździstym pokroju, złożonych z długich, ostro zakończonych płatków, które rozchodzą się w różne strony. Najczęściej jest ich 5 lub 7.

Odmiany amarylisów z pewnością zasługują na uwagę. Biały, czerwony lub różowy amarylis to podstawa, ale są także odmiany łososiowe i bordowe, a nawet dwubarwne lub ozdobione wyraźnymi plamkami i pasemkami na brzegach liści. Hippeastrum kwitnie zimą, najczęściej w grudniu i w styczniu. Ma mieczowate, dość długie liście, które wyrastają bezpośrednio z cebuli i otaczają ukwiecony pęd.

Jak pielęgnować te rośliny doniczkowe? Po kwitnieniu rośliny potrzebują okresu spoczynku. Nie są odporne na chłód, wręcz przeciwnie, w ogrodzie mogą bardzo zmarznąć. Uprawia się je wyłącznie w domu w doniczkach. Hodowla jest możliwa co roku z nowych cebul, ale warto znaleźć dla nich miejsce na zimowanie, ponieważ amarylis nie zmniejsza obfitości kwitnienia po zimie.

Hodowla amarylisa w domu - jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Uprawa amarylisa – stanowisko

Bulwy amarylisa, czyli w zasadzie cebule, sadzi się późną jesienią do doniczek wypełnionych luźnym, żyznym i przepuszczalnym podłożem. Dobrze sprawdza się standardowa ziemia do kwiatów doniczkowych lub zasilona nawozem do roślin kwitnących. Sadząc bulwy należy uważać, by co najmniej 1/3 cebulki znajdowała się nad ziemią. Tylko wtedy roślina będzie mogła wypuścić kwiaty.

Doniczki z amarylisem należy ustawić w mocno nasłonecznionym miejscu. To przyspieszy wzrost i kwitnienie rośliny. Ale i tak trzeba mieć cierpliwość. Od momentu skiełkowania do pełnego kwitnienia mija aż 8 tygodni! Czasami jako pierwszy pojawia się pęd kwiatostanowy, dopiero potem wyrastają liście. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Amarylis – cebule warte zakupu

Cebule są dość duże. Mogą mieć nawet do 22-24 cm średnicy! Potrzebują dość ciasnej doniczki, jedynie odrobinę większej niż one. Cebule są także stosunkowo drogie, zwłaszcza w porównaniu z narcyzami czy hiacyntami. Standardowa cena jednej to 20-25 zł. Ale nie ma tego złego. Tak naprawdę do ozdoby parapetu wystarczy jedna czy dwie rośliny. Ich kwiaty są wielkie, a co za dużo, to niezdrowo.

Cebule amarylisów można kupić w wielu miejscach. Są dostępne oczywiście w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i online. Jesienią i wiosną jednak często pojawiają się także w marketach budowlanych, typu dom i ogród a nawet supermarketach z niewielkim działem ogrodniczym. Wczesną wiosną lub jeszcze zimą możesz kupić podpędzone cebule w doniczkach z zawiązanym już kwiatem, które powinny zakwitnąć w ciągu kolejnych 3-4 tygodni. Podpędzone kwiaty doniczkowe są nieco droższe, z reguły koszt wynosi około 30 zł.

Pielęgnacja amarylisów na parapecie

Pielęgnacja amarylisa: podlewanie i nawożenie

Amarylisy potrzebują dość dużo wody, jednakże należy podlewać je z umiarem. Podawanie zbyt dużej ilości wody może źle się skończyć – gniciem cebul w pojemnikach. Dlatego należy ostrożnie nawadniać niewielką ilością wody, ale częściej. Po kilkunastu dniach zacznie pojawiać się białawy pąk i liście. W okresie zawiązywania kwiatów należy nieco zwiększyć częstotliwość podlewania. Im większa cebula, tym więcej pędów, a im więcej pędów, tym więcej wody należy dostarczyć roślinie.

Biało-czerwone amarylisy w doniczkach, a także uprawa, pielęgnacja, sadzenie oraz podlewanie kwiatów amarylisów
Amarylis, czyli wspaniałe, kolorowe kwiaty w doniczce, a także pielęgnacja i uprawa, sadzenie, podlewanie, wymagania i rozmnażanie

W okresie kwitnienia, od momentu wypuszczenia pędu kwiatostanowego, amarylis powinien być nawożony. Podaje się delikatne stężenie nawozu rozpuszczonego w wodzie podczas podlewania. Wystarczy zwykły nawóz do roślin kwitnących doniczkowych, jednakże możesz zastosować także nawozy dedykowane do amarylisów i hippeastrum. Najczęściej rośliny nawozi się od pojawienia się kwiatów aż do przekwitnięcia co dwa tygodnie.

Pielęgnacja amarylisów po kwitnieniu

Po kwitnieniu nadchodzi okres spoczynku dla amarylisów. Najczęściej jest to już późna wiosna. Przekwitające kwiaty należy odciąć, aby cebula nie marnowała sił na wytwarzanie nasion. Następnie przez jakiś czas ciągle wzrastają liście rośliny. Je także należy podlewać i nawozić, ale już bardziej oszczędnie. Dzięki nawożeniu cebule będą wyposażone w składniki odżywcze na kolejny sezon. Pielęgnacja roślin kończy się w sierpniu lub wrześniu. Wtedy należy ściąć liście (zazwyczaj są już dość mocno przesuszone).

Cebulę można przesadzić do piasku wymieszanego z ziemią. W czasie przesadzania sprawdź, w jakim jest stanie. Powinna być cała, bez nadgniłych elementów, uszkodzeń czy pęknięć. Można jednak zostawić ją w doniczce, w której była wcześniej. Należy przestawić je do chłodnego pomieszczenia, gdzie jest rozproszone światło. Optymalna temperatura to 10-12 stopni, więc dobrze sprawdzą się nieogrzewane piwnice, w których jest okno.

Cebule wyciąga się znów do uprawy mniej więcej pod koniec listopada lub w grudniu. Stopniowo należy zacząć ją podlewać, a kiedy pojawi się pęd – nawozić. Cebule są długowieczne i można ich używać przez wiele lat.

Rozmnażanie amarylisów w ogrodzie

W czasie zimowania można rozmnożyć cebule. Ale uwaga: nadają się do tego wyłącznie rośliny co najmniej 3-4-letnie. Dopiero te wytwarzają cebule przybyszowe. W czasie przesadzania cebul do piasku na okres zimowania, można je rozdzielić (pod warunkiem, że mają chociaż odrobinę własnych korzeni). Należy je posadzić pojedynczo w małych doniczkach.

Cebuli przybyszowych nie zimujemy. Sadzi się je pojedynczo w doniczkach i ustawia na parapecie. Konieczne jest widne i ciepłe miejsce. Rośliny nawozi się i podlewa przez cały sezon. Przez pierwsze 3 lata nowe cebule mogą nie zakwitnąć – to czas na rozwijanie podziemnej bulwy. Po 3 sezonie wprowadza się je w stan spoczynku, a zimą powinny wypuścić pierwsze, oszałamiające kwiaty.

ikona podziel się Przekaż dalej