Aneks kuchenny – projekty, porady, pomysły, aranżacje, najlepsze meble

Aneks kuchenny to miejsce w domu, które z pozoru jest bardzo trudne to zaaranżowania tak, by jak najlepiej spełniało swoje funkcje. Nic bardziej mylnego, gdyż właśnie to ograniczona przestrzeń stoi na straży, by zadanie to wypełnić jak najstaranniej. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, by kuchnia z aneksem była maksymalnie funkcjonalna.

Mały aneks kuchenny to miejsce, w którym siłą rzeczy powinna panować zasada minimalizmu. Należy zatem ograniczyć się do minimum, jeśli chodzi o elementy wyposażenia. Wiadomo, że musi się w nim znaleźć kuchenka, piekarnik, zlew, lodówka, a nierzadko także zmywarka czy nawet pralka. Jednak wybór tej przedostatniej warto rozważyć, a ulokowanie pralki być może korzystniej będzie przewidzieć w łazience. Meble kuchenne i blaty kuchenne powinny przeważać nad sprzętami, gdyż przestrzeń do przechowywania okaże się bezcenna, a z kolei blat roboczy to najważniejszy element, na którym możliwe będzie przygotowywanie posiłków.

Jak urządzić mały aneks kuchenny? Jeśli w zagospodarowywanej przestrzeni można sobie pozwolić na kącik kuchenny w kształcie litery L, warto się na to zdecydować. Wówczas lodówkę, kuchenkę i zlew można rozlokować w myśl zasady trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią wymienione wyżej elementy wyposażenia. Dzięki temu niewielka kuchnia otwarta na salon staje się maksymalnie funkcjonalna. W przypadku, gdy blaty kuchenne musza stanowić ciąg, warto zadbać, by kolejność sprzętów przedstawiała się następująco: lodówka, zlew, kuchenka. Pozwoli to na zoptymalizowanie prac kuchennych i przygotowywania posiłków.

Projekty aneksów kuchennych

Gotowe projekty aneksów kuchennych można znaleźć w Internecie na stronach architektów wnętrz i posłużyć się nimi przy przygotowywaniu własnych rozwiązań. Pomocne w tym okażą się programy online do projektowania wnętrz, które w sposób intuicyjny pozwalają na przygotowania wizualizacji. Jeśli jednak zależy nam, by kącik kuchenny został przygotowany przez specjalistę, trzeba liczyć się z tym, że projekty aneksów kuchennych kosztują w granicach 300-700 zł za powierzchnię od 5 do 15 m kwadratowych. Cena może być niższa lub wyższa, wszystko zależy od doświadczenia architekta lub renomy biura architektonicznego.

Projekty aneksów kuchennych to nie tylko gotowe wizualizacje w kolorze, uzupełnione o detale, które pozwalają nam wyobrazić sobie, jak niewielka kuchnia otwarta na salon będzie wyglądała po realizacji, ale także kosztorys oraz nierzadko także informacje o dostępności materiałów wykończeniowych. Dokładność projektu również może wpłynąć na jego cenę, dlatego zawsze warto zorientować się, jak dokładnie przedstawia się oferta biura czy indywidualnego architekta.

Aranżacja aneksu kuchennego, czyli polecane meble kuchenne

Jak urządzić aneks kuchenny? Jak już wspomniano, pierwszą zasadą, która powinna przyświecać nam nie tylko w przypadku wyposażania i dekorowania, ale także przy aranżacji, jest minimalizm. Powinien się on przejawiać również w kolorystyce – ta, im jaśniejsza, tym kuchnia a aneksem będzie wyglądała na większą. Warto zatem zdecydować się na jasne fronty szafek, a nawet jasne blaty kuchenne. Jeśli jednak chcemy je połączyć z ciemnym kolorem, na przykład brązem, lepiej będzie, gdy wystąpi on na dolnych szafkach, nie górnych. Dzięki temu pomieszczenie nadal pozostanie jasne.

Aranżacja aneksu kuchennego, w którym nie ma naturalnego źródła światła w postaci okna, powinna przewidzieć dużą ilość sztucznego światła. Dobrze będzie zainstalować nie tylko lampy sufitowe czy halogeny, ale także rozjaśniające oświetlenie podszafkowe. Jego koszty nie są duże, a pozwalają na stworzenie w ciemnym pomieszczeniu przyjemnego klimatu tak, by aneks jadalny stanowił przyjemne miejsce do spożywania posiłków.

Skoro o posiłkach mowa, mały aneks jadalny na ograniczonej przestrzeni często jest niemożliwy do stworzenia, dlatego przestrzeń do spożywania posiłków można ulokować na granicy kuchni otwartej na salon. Niewielki, rozkładany stół i krzesła będą stanowiły doskonałe przejście i rozgraniczenie pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. Przy okazji trzeba wspomnieć, by zarówno aneks kuchenny, jak i salon były utrzymane w podobnym stylu aranżacyjnym. W potrzeby małych pomieszczeń świetnie wpisuje się modny styl prowansalski czy też styl skandynawski. Bazuje on na jasnych barwach, świetle i naturalnych materiałach. Jeśli marzy nam się kuchnia w stylu rustykalnym, zastosowanie skandynawskiej stylistyki w części salonowej będzie stanowiła ciekawe, niegryzące się uzupełnienie. Warto w takim przypadku zatroszczyć się o wspólne akcenty – dekoracyjne i kolorystyczne.

Aneks kuchenny - co warto wiedzieć i przewidzieć w projektach kuchni?

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Nic zatem dziwnego, że przykładamy tak baczną uwagę do jej wykończenia bądź remontu. W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie kuchniami otwartymi. Aneks kuchenny przestał być przykrym wyborem i coraz częściej pojawia się także w budynkach o większym metrażu.

Nowoczesny salon z kuchnią stanowi połączenie komfortu, estetycznego wyglądu, a także oszczędności przestrzeni. Otwarta kuchnia łączy się z pomieszczeniem, w którym najchętniej spędzamy czas po trudach każdego dnia. Salon z kuchnią jest zatem dobrym sposobem na zgromadzenie wszystkich domowników w jednym miejscu. Wnętrza salonu nabierają w tym wypadku szersze możliwości użytkowe. Otwarta kuchnia daje możliwość przygotowywania posiłków, a jednocześnie przebywania z gośćmi lub domownikami.

Każdy dom i mieszkanie mogą zostać zagospodarowane w taki sposób, by wykonać salon z kuchnią. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Kuchnia z salonem nie posiada dodatkowych drzwi ani ścianek działowych. W ten sposób tworzymy większą, niczym nieograniczoną przestrzeń, która nabiera znaczenia w małych lokalach mieszkalnych. Mała kuchnia w salonie potrafi ożywić każde mieszkanie i dom. Wnętrza salonu mogą podkreślać nowoczesną, bądź rustykalną stylistykę pomieszczeń. Nowoczesny salon z kuchnią może być też zainspirowany stylem minimalistycznym. Jest to kolejny funkcjonalny sposób na stworzenie ciekawej aranżacji.

Kuchnia z salonem jest ciekawą alternatywą dla pomieszczeń zamkniętych. Jednak nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Podczas przygotowywania posiłków wnętrze salonu wypełnia się zapachem potraw. Dodatkową niedogodnością może być zwiększony poziom wilgoci. Nowoczesny salon z kuchnią nie posiada dodatkowych ścian (tak jak pokój). Wszystkie potrawy i produkty pozostawione na blacie są mocno widoczne. Dlatego aneks kuchenny musi być stale utrzymywany w czystości.

Jeśli interesuje Cię salon z kuchnią zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci, czy mała kuchnia w salonie będzie dobrym rozwiązaniem. Dowiesz się również jak wykonać efektowną aranżację, a także jak sprawić, by wnętrza salonu lub pokój zyskały niebanalny design. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.