Aranżacja łazienki krok po kroku - jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

Prace remontowe są czasochłonne i kosztowne, a remont łazienki należy do jednego z droższych. Dlatego też musimy rozsądnie i precyzyjnie opracować projekt. Planowanie aranżacji jest działaniem strategicznym. Przebiega najsprawniej, gdy dzielimy je na etapy. Skrupulatność w trakcie trwania fazy projektowej zagwarantuje nam płynny przebieg fazy realizacji. Przygotowaliśmy przystępny poradnik, który przeprowadzi Cię przez jej poszczególne stadia. Dla przykładu posłużymy się scenariuszem zakładającym remont niewielkiej łazienki w mieszkaniu.

Budżet

To dość „ruchoma” i nieprzewidywalna część wszystkich remontów. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, w których projekt końcowy znacznie przekraczał pierwotnie założony kosztorys. Niemniej nie należy startować z pracami bez określenia granicy maksymalnych nakładów finansowych, jakie możemy wygospodarować. Z góry ustalony budżet jest naszą remontową „przyzwoitką”. Koniec końców, to do niego dostosujemy nasz projekt. Od niego zależeć będzie jakość materiałów oraz przedział cenowy zakupionych elementów wyposażenia.

Jak zaplanować budżet? Proponujemy zacząć od przygotowania szkicowego projektu wymarzonej łazienki. Nie przyjmuj wtedy żadnych limitów. Bierz jedynie pod uwagę wielkość łazienki, swoje potrzeby i upodobania. Następnie, korzystając z dostępnych narzędzi, jak chociażby Kalkulatory Budowlane czy internetowa porównywarka cenowa, przygotuj kosztorys. Dobrym rozwiązaniem jest też modne w ostatnim czasie korzystanie z zestawów z podpiętych produktów (kliknij na grafikę poniżej aby zobaczyć przykładowy zestaw). Teraz możesz zacząć ewentualne cięcia w budżecie.

Metraż oraz układ

Metraż łazienki jest ważny nie tylko z finansowego punktu widzenia (cena materiałów). Ma wpływ również na funkcjonalność pomieszczenia. Dokonaj dokładnego pomiaru oraz przyjrzyj się rozmieszczeniu ścian i podpięć. Na tej podstawie będziesz mógł zaprojektować ergonomiczny układ oraz zdecydować o wielkości i rodzaju armatury, a także o innych udogodnieniach (np. pralka). Warunki panujące w łazience powinny też uwzględniać specjalne potrzeby pozostałych domowników (np. szerokość przejścia, wysokość armatury i szafek). W szczególności dot. to dzieci oraz osób starszych i niepełnosprawnych.

Funkcja pomieszczenia

Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z łazienki. Czy będzie służyć jedynie czynnościom toaletowym (kąpiel itp.), czy przeznaczysz ją częściowo na zaplecze gospodarcze? Dzięki temu wstępnie określisz rodzaj i ilość wyposażenia łazienki (armatura, meble, akcesoria).

Miejsce kąpielowe i toaleta

Wychodząc od metrażu, przystępujemy do zadecydowania o bardzo ważnej kwestii: nasze pomieszczenie ma być osobną łazienką, czy łazienką połączoną z toaletą. O ile pierwsza opcja eliminuje konieczność uwzględnienia w projekcie sedesu, o tyle druga wymusza na nas wygospodarowanie przestrzeni na kącik toaletowy, co niewątpliwie zawęża nasze możliwości aranżacyjne.

Prysznic czy wanna?

Kolejne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, to: jak będzie wyglądała strefa kąpielowa? W przypadku małych łazienek mamy dwie opcje: wanna lub kabina prysznicowa. Tu kluczową wskazówką jest przede wszystkim metraż. Wiele osób musi pogodzić się z koniecznością porzucenia marzeń o kąpielach. Kabiny prysznicowe bowiem mają tę zaletę, że zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż wanna. Oczywiście dużo zależy też od samego układu pomieszczenia. Zwykle montaż wanny odbywa się kosztem pogorszenia ustawności małej łazienki.

Projekt łazienki

Rodzaj kabiny

Załóżmy, że zdecydowałeś się na rozwiązanie z kabiną prysznicową. W tym wypadku czeka Cię kolejna decyzja: z brodzikiem czy bez? Oba warianty mają swoje wady i zalety, które przekładają się na sposób użytkowania łazienki. Obecnie najmodniejszą opcją są nowoczesne kabiny bezbrodzikowe. Niemniej nie dla wszystkich może być to wystarczające rozwiązanie, w szczególności, gdy nasza łazienka pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego. Brodzik to bardzo praktyczna opcja przydatna podczas wykonywania różnych prac domowych. Należy wziąć pod uwagę jedno ważne ograniczenie, a mianowicie ofertę dostępnych na rynku modeli. To znacznie zawęża nasze możliwości podczas urządzania łazienki. Zanim przystąpisz do rozrysowywania planu, zorientuj się, które z opcji będą najkorzystniejsze dla Twojej łazienki. Wchodząc na strony sklepów internetowych lub porównywarek, zapoznasz się z dostępnymi produktami i obowiązującymi cenami, co przy okazji pozwoli Ci zaktualizować swój kosztorys.

Natrysk

Nie zapominaj jednak o wyposażeniu kabiny. Rodzaj natrysku decyduje o naszym komforcie. Nie bez znaczenia jest też aspekt wizualny, wpływający na wartość wystroju łazienki. Nie należy jednak pominąć kwestii praktycznych i technicznych. Modne w ostatnim czasie hydromasaż i deszczownica to świetne, ekskluzywne dodatki. Maja jednak pewną wadę i nie tyczy się ona jedynie wysokiej ceny. Deszczownica umożliwia skierowanie strumienia tylko na jeden punkt – w przeciwieństwie do tradycyjnej słuchawki. Hydromasaż tymczasem nie sprawdzi się w budynkach, w których istnieje problem z utrzymaniem wysokiego ciśnienia wody.

Oświetlenie

Oświetlenie należy planować w kontekście całej aranżacji (o ile nie narzuca go schemat instalacji elektrycznej). Punkty świetlne muszą spełniać wszystkie podstawowe zadania, polegające na zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia. Warto uwzględnić w projekcie dodatkowe lampy w okolicach lustra, które ułatwią wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Światło to doskonały sposób na urozmaicenie aranżacji. Tworzy klimat miejsca. Odpowiednie granie punktami świetlnymi pozwala nam zbudować przyjemną, relaksującą atmosferę. Możesz wygospodarować dodatkowy budżet na rozbudowę instalacji? Rozważ możliwość zamontowania oświetlenia punktowego. Tańszy wariant: zafunduj sobie odprężający wieczór przy zapalonych świecach.

Styl

Na etapie doboru materiałów, kolorów, mebli i akcesoriów należy wziąć pod uwagę styl mieszkania. Łazienka jest autonomicznym, ale nie całkowicie oderwanym od domu pomieszczeniem. Między kolejnymi pokojami powinno zachodzić płynne przejście. Nie oznacza to oczywiście, że mają być one wiernymi kopiami. Możesz wprowadzać pewne zmiany, które będą budować ich niepowtarzalny klimat. Dom, w którym sypialnia gospodarzy jest urządzona w stylu kłócącym się z aranżacją przedpokoju (np. styl cottage i prosty styl współczesny), może wywoływać w mieszkańcach i odwiedzających ich gościach poczucie dezorientacji i zagubienia. Podobnie jest z łazienką. Być może tego typu zabiegi sprawdzają się w dużych domach, jednak w mniejszych mieszkaniach będą tworzyć atmosferę chaosu, a – jak niektórzy nawet twierdzą – kiczu.

Aranżacja łazienki - projekty, zdjęcia, galeria, przykładowe aranżacje, porady ekspertów

Łazienka coraz częściej służy nie tylko do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych. Ciekawie wykonane aranżacje wnętrz sprawiają, że tego typu pomieszczenia stają się także przyjemnym miejscem wypoczynku. Projekt wnętrza w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym jest w stenie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

Aranżacja łazienki to nie tylko niezbędne akcesoria czy ceramika. Projekt wnętrza pomieszczeń uwzględnia także zakup takich produktów jak meble, WC, kabina prysznicowa, wanna, oświetlenie, a nawet dodatki dekoracyjne. Wszystkie te elementy mogą stać się ważnym elementem wyposażenia mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Współczesne aranżacje wnętrz coraz częściej wychodzą naprzeciw niecodziennym wymaganiom. Aranżacja łazienki może być wykonana na poddaszu lub parterze. Projekt wnętrza można wykonać samodzielnie, lub skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta. Fachowiec udzieli porady, wskaże optymalne meble, podpowie jaka ceramika będzie praktycznym rozwiązaniem.

Wybór sposobu wykończenia wnętrza łazienki nie jest oczywisty. Nasze aranżacje wnętrz muszą uwzględniać indywidualne wymagania użytkowników. Inaczej zagospodarujemy łazienkę dla dzieci, a inaczej wybierzemy meble do wnętrza na poddaszu. Dlatego przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto zasięgnąć garści praktycznych wskazówek i obejrzeć efektowne inspiracje. W tym dziale uzyskasz praktyczne porady, które sprawią, że aranżacja łazienki nie będzie już miała dla Ciebie żadnych tajemnic. Więcej tematów dotyczących aranżacji łazienki znajdziesz na dole strony.

Jeżeli szukasz informacji na temat sprzątania łazienki - sprawdź ten link.