Aranżacja pokoju gościnnego – na co zwrócić uwagę?

Wystrój pokoju gościnnego to sprawa drugoplanowa, gdyż najważniejsze przy aranżacji pokoju dziennego jest jego właściwe rozplanowanie. Warto poszukać zatem zdjęć wnętrz i innych inspiracji na projekt pokoju, by stworzyć własny, niepowtarzalny i odpowiadający naszym potrzebom. Co warto wziąć pod uwagę, by urządzenie pokoju dziennego przebiegło pomyślnie i było czystą przyjemnością?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest rozplanowanie pomieszczenia w zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Pod uwagę należy wziąć także miejsce, gdzie znajdzie się sprzęt RTV i wygodna kanapa do oglądania filmów w gronie rodziny. Najczęściej taki pokój dzienny jest jednocześnie pokojem gościnnym, więc co oczywiste nie może w nim zabraknąć takiej strefy. Jeśli pozwala na to metraż, warto zaplanować zakup rozkładanego stołu, który pozwoli na przyjęcie więcej liczby biesiadników. Dobrze, by w takim pokoju wypoczynkowym znalazł się także niski stolik kawowy.

Projekt pokoju dziennego powinien brać pod uwagę jeden, bardzo ważny czynnik. Chodzi mianowicie o usytuowanie okna i ewentualnych drzwi na taras czy balkon. Nasze aranżacje nie mogą zakłócać swobodnego korzystania z nich, a także dostępu do otwierania okien. W przypadku małego pokoju wypoczynkowego może to być nieco utrudnione.

Pokój dzienny – aranżacje według danego stylu

Liczne zdjęcia i inspiracje na aranżację pokoju gościnnego znaleźć można w przede wszystkim w internecie. Warto szukać ich na stronach dekoratorów, gdzie nierzadko znaleźć można oryginalniejsze pomysły niż w tradycyjnych katalogach. Urządzenie wnętrza według danego stylu po takiej dawce inspiracji nie będzie stanowiło żadnego problemu. Sprawdź także, jak urządzić salon.

Do głównych nurtów, jeśli chodzi o aranżacje i wystrój pokoju gościnnego, należą przeciwstawne sobie style, czyli styl klasyczny i nowoczesny. Pierwszy z nich charakteryzuje się specyficzną kolorystyką, bazującą na odcieniach bieli, beżu czy brązu. Główny element dekoracyjny stanowi drewno i kamień, a jeśli chodzi o wybór dodatków, to im bliższe natury, tym lepiej. Wszelkie motywy roślinne, sznurki i elementy szklane są tutaj jak najbardziej mile widziane.

Pokój dzienny w stylu nowoczesnym to kwintesencja minimalizmu. Postawić należy głównie na użytkowość pomieszczenia, która powinna się objawiać jego surowym charakterem. Czerń i biel, metal i szkło to motywy, które powinny towarzyszyć nam przy obmyślaniu wystroju pokoju gościnnego. Styl nowoczesny przywodzi na myśl epokę industrializmu. Surowe wnętrze nie musi jednak oznaczać, że goście w nim będą czuli się nieswojo. Wystarczy dodać jeden, mocny akcent kolorystyczny i pokój dzienny nabierze ciekawego charakteru.

Wśród popularnych stylów urządzania pokoju wypoczynkowego wskazać należy także styl skandynawski. Pierwsze skojarzenie, jakie przywodzi na myśl, to jasność barw i światło. To ostatnie odgrywa ważną rolę, a najlepiej, by było naturalne. Świetnie zatem sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie są duże okna. Biel i jasne kolory nadadzą pokojowi wyjątkowego charakteru, a obfitość dodatków w postaci poduszek i długich zasłon zbuduje intymną atmosferę raz dla relaksu domowników, a raz dla gości.