Dulux - aranżacja pokoju z różnokolorowymi ścianamiSłowem-kluczem jest tu integracja. Jeśli planujemy połączenie salonu oraz kuchni, musimy zmienić sposób myślenia. Nie są to już dwie odrębne jednostki, a raczej dwie strefy jednego pomieszczenia. Konieczne jest zatem wizualne podkreślenie tej harmonijnej koegzystencji na jednej przestrzeni. Oczywiście pomogą nam w tym odpowiednio skomponowane kolory ścian.

Aranżacja salonu z kuchnią: myśl całościowo

Aranżacja salonu z kuchnią wymaga od nas całościowego podejścia. I to niezależnie od tego, czy obie strefy funkcjonują tuż obok siebie, czy są może przedzielone subtelną ścianką działową! Większego znaczenia nie ma tu nawet wielkość pomieszczenia, choć w przypadku małego metrażu musimy postępować szczególnie ostrożnie i dyplomatycznie.

Jak połączyć salon i kuchnię? Niektórzy projektanci przekonują, aby pomalować je na ten sam kolor. Wspólny odcień na ścianach podkreśli skomunikowanie obu stref. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku przestronnych, otwartych wnętrz, w których realizowanych jest jednocześnie kilka funkcji, jak i niewielkich pomieszczeń, w których oba sektory umiejscowione są w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Z drugiej strony delikatne, wizualne oddzielenie tych sektorów wcale nie wprowadzi tu dysonansu. Aby efekt był jak najbardziej subtelny i delikatny, wybierzmy tonacje tego samego koloru: zieleni (Dzikie Pnącza z palety Dulux Kolory Świata oraz Zielona Wyspa z Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka), błękitu (Niebiańska Energia oraz Turkusowy Archipelag) czy szarości (Stalowa Szarość i Mocny Grafit). Mogą być albo bardzo zbliżone, wtedy dane odcienie będą ostrożnie przechodziły w kolejne, albo całkiem kontrastujące (czyli skomponowane na zasadzie jasne-ciemne).

Oczywiście możemy zestawiać ze sobą również mniej zaprzyjaźnione, choć nadal zbliżone odcienie, np. szarości (także niemal wpadające w błękit) oraz fiolety. Ściany w kuchni pomalowane na Niezłomny Fiolet będą świetnie wyglądać np. w połączeniu z salonem utrzymanym w tonacji Szlachetnej Platyny.

Aranżacja salonu vs. aranżacja kuchni – kontrasty

Istnieje także inna, alternatywna metoda na aranżację salonu z kuchnią. Wybierzmy do nich mocne kontrasty, odwróćmy jednak proporcje. Jak mogłoby to wyglądać w praktyce? Czarna zabudowa kuchenna stworzy nietuzinkową kompozycję ze ścianami pomalowanymi na pomarańczowo (kłania się odcień Korzeń Kurkumy). Słoneczne, soczyste odcienie nie tylko perfekcyjnie podkreślą styl kuchni, ale również pobudzą apetyt i poprawią humor. Skoro w tym pomieszczeniu dominuje pomarańcz, do położonego obok salonu wybierzmy ciemne, nasycone tonacje, jak wpadająca niemal w czerń Nocna Wyprawa. Aby nie przeciążyć aranżacji, zrównoważmy ją wspomnianym kolorem pomarańczowym. Dzięki temu obie strefy będą stanowić swoje niemal lustrzane odbicie.

Pamiętajmy poza tym, że nic tak nie dodaje dynamiki wnętrzu, jak w zaskakujący sposób wprowadzony kolor. Pomyślmy o niebanalnych akcentach kolorystycznych w niecodziennej barwie, np. rześko-zielone obramowanie okna czy intrygujący, czerwony pasek na ścianie.  

Ściany w wyjątkowych kolorach

Jaka farba do kuchni, a jaka do salonu?

Jeśli obraliśmy już wnętrzarski kierunek i zdecydowaliśmy o kolorach ścian, powinniśmy wybrać jeszcze odpowiednie produkty do malowania. Jakie farby sprawdzą się w salonie połączonym z kuchnią? Mimo iż na poziomie kolorów stawiamy na integrację, w temacie rodzajów farb powinniśmy myśleć strefowo. Farby do kuchni muszą spełniać inne, bardziej wyśrubowane wymagania niż te, którymi zamierzamy malować ściany salonu. Sprawdzi się tu przede wszystkim produkt tworzący odporne na szorowanie i hydrofobowe powłoki, czyli takie, po których płynne zabrudzenia czy tłuste zacieki będą spływać, zamiast wnikać w strukturę ściany, jak np. Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Z kolei w salonie, w którym ryzyko zabrudzeń i plam jest mniejsze, choć nadal – z uwagi na sąsiedztwo kuchni – nie znikome, egzamin zda farba plamoodporna Dulux EasyCare.

Jeśli mamy do czynienia z wnętrzem zaplanowanym jako otwarte, w aranżacji salonu nie powinniśmy zapomnieć o… kuchni. To dwie, integralnie związane ze sobą jednostki, które wymagają wspólnych decyzji, także dotyczących kolorów.

Więcej pomysłów na modne aranżacje wnętrz znajdziesz na tutaj: https://www.dulux.pl/pl/kolorowe-inspiracje

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny