Architektura wnętrz - tu znajdziesz najwięcej informacji na temat projektowania wnętrz

Wykończenie wnętrz jest bardzo ważnym etapem budowy domu. Z tym zadaniem zmagamy się również podczas generalnego remontu. Chcemy by wszystkie elementy naszych pomieszczeń były dopasowane do funkcji, jakie mają spełniać. Pragniemy by wystrój był nowoczesny i stylowy a przy tym funkcjonalny. Architektura wnętrz zajmuje się właśnie tymi zagadnieniami. Gdzie można znaleźć najwięcej informacji na jej temat? Odpowiedź jest prosta, wystarczy odwiedzić naszą stronę.

Architektura wnętrz – podstawowe informacje i studia

W najprostszym ujęciu architektura wnętrz jest sztuką kształtowania pomieszczeń. Jakie działania wchodzą w jej zakres? Jest to przede wszystkim projektowanie wystroju i rozmieszczenia ruchomego wyposażenia. Dodatkowo projekt architektoniczny musi spełniać kilka ważnych wymagań. Pierwszym z nich jest dopasowanie wszystkich elementów wystroju do funkcji, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Po drugie plan musi spełniać wszystkie oczekiwania inwestora. Ponadto dobrze zaprojektowane wnętrze jest stylowe, nowoczesne, funkcjonalne i wygodne. Z takimi wymaganiami zmaga się każdy projektant wnętrz.

Aranżacja wnętrza to zadanie, które możemy wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia znacznie lepiej spisze się projektant wnętrz. Najlepiej taki, który ukończył studia, preferowany kierunek to oczywiście architektura wnętrz. Nauczanie w tym zakresie prowadzą akademie sztuk pięknych oraz politechniki. Absolwent takiej uczelni może pochwalić się zdolnościami plastycznymi, wyobraźnią przestrzenną i znajomości materiałów wykończeniowych. Warto przy tym wiedzieć, że dekorator i projektant to dwa różne zawody. Pierwszy z wymienionych skupia się na doborze dodatków i wyposażenia. Drugi natomiast działa bardziej kompleksowo.

Aranżacja wnętrz krok po korku

Wiemy już, jaki kierunek studiów kończy interesujący nas specjalista. Teraz pokrótce opiszemy jak krok po kroku wygląda projektowanie wnętrz. Pierwszym zadaniem architekta jest inwentaryzacja pomieszczeń. Ustalenie ich dokładnych wymiarów i sprawdzenie rozmieszczenia takich elementów jak przyłącza hydrauliczne czy elektryczne. Dopiero po tym tworzy projekt funkcjonalny, czyli planuje ułożenie mebli, armatury itp. Następnie aranżacja wnętrz wchodzi w etap wyboru materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Więcej informacji na temat popularnych i nowoczesnych rozwiązań znajduje się na naszej stronie.

Warto wiedzieć, że dobry architekt kontroluje budżet całego przedsięwzięcia. Dobiera materiały tak by ich zakup nie przekraczał możliwości finansowych inwestora. Często też projektant współpracuje z dostawcami i wykonawcami, co zmniejsza koszty i przyspiesza prace. Projektowanie wnętrz to również wykonanie wizualizacji projektu, nadzór nad jego prawidłowym wykonaniem, koordynacja prac. Zatem, po powyższym opisie doskonale widać, że architekt musi mieć rozległą wiedzę i umiejętności. Ten zawód to dekorator, artysta, matematyk i kierownik prac w jednym. Na naszym portalu opublikowaliśmy szereg artykułów znaczenie pogłębiających ciekawą tematykę projektowania wnętrz.