Armatura wodociągowa - czym jest i jakie ma zastosowanie
Niemal każdy budynek - mieszkalny, użyteczności publicznej lub gospodarczy - musi być zaopatrzony w bieżącą, zdatną do użytku wodę. Aby móc wykonać takie czynności jak mycie rąk czy skorzystanie z toalety, niezbędna jest budowa sieci wodociągowej. Przyłącza wodociągowe wymagają zaś użycia specjalistycznych elementów, dzięki którym instalacja będzie funkcjonować prawidłowo i bezpiecznie - mowa o armaturze wodociągowej.
Czym jest armatura wodociągowa?
Armatura wodociągowa to szereg specjalistycznych produktów wykorzystywanych w instalacjach wodociągowych. Są to części, które umożliwiają połączenie sieci wodociągowej z instalacją w budynku, a w rezultacie pobór wody.
Elementy wykorzystywane do budowy konstrukcji wodociągowych produkuje się z tworzywa sztucznego, żeliwa sferoidalnego lub stali. Muszą one być odporne na korozję i inne szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak uderzenia i wstrząsy. Zanim wejdą do sprzedaży, muszą przejść też kontrolę jakości.
Armaturę wodociągową znajdziesz na stronie https://www.armatura-befa.pl/
Elementy armatury wodociągowej
Najważniejsza część armatury wodociągowej to zasuwa wodna, która służy do otwierania i zamykania przepływu wody. Wyróżniamy zasuwy gwintowane, nożowe i kołnierzowe, które różnią się pod względem parametrów, dzięki czemu możemy idealnie dopasować model do danej instalacji.
Wśród pozostałych produktów niezbędnych do montażu sieci wodociągowych są:
- kształtki, wśród których: złącza, trójniki, czwórniki, króćce, kołnierze, nasuwki i kolana,
- kurki,
- zawory,
- nawiertki,
- przepustnice,
- nasady kołnierzowe,
- stopy uniwersalne,
- kompensatory,
- klapy burzowe,
- hydranty,
- zastawki,
- płozy,
- filtry,
- kosze ssawne,
- wodomierze.
Na co zwrócić uwagę, wybierając armaturę wodociągową
Obecnie na rynku mamy naprawdę szeroki wybór armatury wodociągowej, co z jednej strony jest dobre, z drugiej jednak może wprowadzić w zakłopotanie, gdyż trudno wybrać najlepsze części spośród tak wielu możliwości.
W tej sytuacji warto kierować się kilkoma najważniejszymi parametrami, które naprowadzą nas na idealnie dopasowane produkty, a są nimi:
- ciśnienie robocze (nie powinno być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie, ponieważ może to doprowadzić do awarii),
- średnica nominalna,
- współczynnik przepływu wody,
- współczynnik oporów miejscowych,
- zakres temperatur roboczych.
Równie istotny co powyższe wskaźniki jest wybór producenta, który ma w swojej ofercie produkty do instalacji na sieciach wodociągowych. Powinniśmy wybrać firmę, której armatura wodociągowa spełnia wszelkie obowiązujące normy jakości i bezpieczeństwa.
Zastosowanie armatury wodociągowej
Armatura wodociągowa ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczny jest pobór wody. Są to oczywiście budynki mieszkalne - domy jednorodzinne i bloki - ale także wiele innych:
- budynki zamieszkania zbiorowego, np. hotele, pensjonaty, schroniska, akademiki, zakłady karne, domy dziecka, domy seniora,
- budynki użyteczności publicznej, np. szkoły, przychodnie, szpitale, urzędy, restauracje, stadiony, szalety miejskie,
- budynki przemysłowe, np. fabryki, magazyny, hale, estakady.
Trzeba pamiętać, że budowa sieci wodociągowej to skomplikowany proces i powinien się zacząć od projektu oraz uzyskania pozwolenia na budowę; dopiero później należy zająć się kompletowaniem wszystkich niezbędnych elementów armatury wodociągowej.
Podsumowanie
Armatura wodociągowa jest niezbędna do skonstruowania przyłącza wodociągowego, dzięki któremu mamy dostęp do bieżącej i czystej wody. Instalacja składa się z wielu istotnych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, żeliwa lub stali, a są to m.in. zasuwy wodne, przepustnice, kształtki, filtry i wiele innych.
Przed zakupem należy zwrócić uwagę na specyfikę armatury, czyli: ciśnienie robocze, średnicę nominalną, współczynnik przepływu i oporów miejscowych oraz zakres temperatur roboczych, aby móc wybrać części najbardziej odpowiednie dla projektu naszej instalacji.
Zastosowanie armatury wodociągowej jest bardzo szerokie, ponieważ pojawia się wszędzie tam, gdzie konieczne jest podłączenie do wodociągu, a więc we wszystkich budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego, budynkach użyteczności publicznej, oraz budynkach przemysłowych.
artykuł sponsorowany