Jaką rośliną jest aster chiński

Jak wygląda aster chiński - odmiany

Kolorowe, pełne kwiaty astrów cieszą się ogromną popularnością uprawiane jako ozdobne rośliny rabatowe lub kwiaty cięte. Rodzina astrowatych jest niezwykle rozpowszechniona na świecie i obejmuje tysiące gatunków. Do rodziny tej należy kilka popularnych warzyw jadalnych jak słonecznik, karczoch, sałata i cykoria. Natomiast występuje tu bardzo wiele gatunków roślin ozdobnych, jak na przykład popularna jeżówka czy stokrotka. Do astrowatych należą także liczne gatunki astrów, jak: aster krzaczasty, aster gawędka, czy też astry wieloletnie.

Co ciekawe, aster chiński, znany również jako aster zwyczajny, nie jest astrem. Roślina ta nosi prawidłową nazwę gwiazdosz chiński. Należy co prawda do rodziny astrowatych, ale do rodzaju callistephus. Niestety nadana temu kwiatu przez botaników nowa nazwa gwiazdosz nie przyjęła się i nadal znamy go jako aster chiński. Używa się także wielu innych nazw jak: aster karłowy lub aster chryzantemowy, czy peoniowy.

Roślina ta pochodzi z Chin i Japonii, gdzie rośnie jako rabatowa bylina. W Polsce uprawiana jest jako ozdobny kwiat jednoroczny. W naturze roślina ta dorasta nawet do 1 metra wysokości, lecz jej odmiany ozdobne są znacznie niższe. Łodyga astrów jest mocno ulistniona, wzniesiona i słabo rozgałęziona. Kwiaty koszyczkowe wyrastają na szczytach łodyg. Z powodu ogromnej popularności i łatwej uprawy tej rośliny, doczekała się ona ponad 1000 odmian ozdobnych.

Wyhodowano liczne odmiany hodowlane tej rośliny, które mają kwiaty pojedyncze lub pełne w najróżniejszych kolorach, od białego, poprzez żółty, odcienie różu, fioletu i czerwieni, po niebieski. Wyróżnia się kilka rodzajów kwiatów astra chińskiego ze względu na kształt płatków: pojedyncze, rurkowe i języczkowe. Kwiaty pełne, języczkowe niektórych odmian mają takie bogactwo płatków, że przypominają ogromne pompony. Dlatego też nadano im takie nazwy jak: aster peoniowy czy chryzantemowy.

Odmiany astrów chińskich różnią się także wysokością. Występuje wśród nich aster wysoki, średni i karłowy. Odmiany różnią się także długością i okresem kwitnienia. Roślina ta zyskała tak ogromną popularność w ogrodach ze względu na długie kwitnienie od lipca do przymrozków.

Aster chiński - zastosowanie w ogrodzie i w doniczce

Aster peoniowy bogato kwitnie tworząc łany kolorowych kwiatów. Stanowi on typową roślinę rabatową. Aster karłowy sprawdza się na obrzeżach rabat bylinowych. Odmiany wysokie nadają się doskonale na kwiat cięty, gdyż długo utrzymuje się on w wazonie. Astry chińskie stoją w wazonie nawet do 2 tygodni.

Kwiaty te sprawdzą się również jako rośliny okrywowe, zadarniające. Astry nadają się również do uprawy w doniczce i można je wykorzystać do dekoracji balkonu lub tarasu.

Astry chińskie, nawet duże i wyrośnięte, dobrze znoszą przesadzanie. Dlatego też w ogrodzie wykorzystywane są do wypełniania pustych miejsc po innych przekwitłych kwiatach. Można przygotować sobie grządkę roboczą z astrami. Gdy przekwitną inne kwiaty na rabacie bylinowej przesadzamy w to miejsce astry. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat najlepszych kwiatów ogrodowych.

Uprawa astrów chińskich w ogrodzie i w doniczce - stanowisko, nawożenie, rozmnażanie, wysiew

Uprawa astrów chińskich uchodzi za łatwą. Niemniej jednak istnieją pewne trudności. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią wilgotność gleby. Podłoże powinno być stale wilgotne, ani za suche, ani za mokre. Nadmiernie wilgotne podłoże i zastoiny wody powodują groźne choroby grzybicze, zaś w suchym środowisku kwiat traci walory ozdobne. Bardzo ważne jest również słoneczne stanowisko. W półcieniu lub w cieniu astry gwiazdosze rosną słabo i lepiej z nich zrezygnować, jeśli nie mamy w ogrodzie odpowiedniej ilości światła słonecznego.

Fioletowy aster chiński w ogrodzie, a także pielęgnacja, uprawa oraz charakterystyka rośliny
Aster chiński i jego wymagania, a także pielęgnacja, uprawa i sadzenie

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • gleba żyzna, próchnicza,
  • podłoże przepuszczalne, przeciętna gleba ogrodowa,
  • odczyn obojętny lub zasadowy,
  • nawożenie raz w tygodniu.

Astry chińskie są odporne na szkodniki i choroby roślin. Ważne jest jednak, aby nie doprowadzić do nadmiaru wilgoci w glebie, gdyż może rozwinąć się groźna fuzarioza. Również ze względu na tę chorobę, warto stosować płodozmian i nie sadzić astrów na tym samym miejscu przez 4 lata.

Pielęgnacja astrów gwiazdoszy polega na okresowym podlewaniu kwiatów. Ważne jest również odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Rozmnażanie i wysiew astrów

O ile astry wieloletnie są bylinami i mogą rosnąć przez wiele lat, to aster chiński nadaje się tylko do uprawy jednorocznej. Gwiazdosz ma podobne wymagania uprawowe jak na przykład aster gawędka lub aster krzaczasty, jednak nie jest mrozoodporny i nie może przetrwać zimy w gruncie.

Wysiew gwiazdoszy wykonuje się bezpośrednio do gruntu lub do inspektów, aby wykonać rozsadę. Przygotowanie rozsady jest pracochłonne, jednak uzyskujemy w ten sposób szybsze kwitnienie. Rozsada gwiazdoszy wymaga pikowania, gdyż sadzonki nie rozwijają się w dużym zagęszczeniu. Wysiew na rozsadę wykonujemy w marcu, zaś sadzenie do gruntu w drugiej połowie kwietnia. Dopiero w maju możemy wykonać wysiew nasion astra chińskiego do gruntu. W takim przypadku oszczędzamy sobie pracy z tworzeniem rozsady, lecz kwitnienie nastąpi później.

ikona podziel się Przekaż dalej