Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to procedura wykonywana w celu pozyskania wiedzy o zapotrzebowaniu energetycznym budynku. W czasie owej procedury określa się stopień utraty energii grzewczej i ocenia opłacalność wprowadzenia nowych, termoizolacyjnych rozwiązań. Po zakończeniu audytu energetycznego inwestor otrzymuje wiedzę o przybliżonych kosztach eksploatacji budynku. Dane pozyskane podczas audytu energetycznego stają się też podstawą do oszacowania opłacalności wykonania modernizacji analizowanego obiektu.
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety
Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety
Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki
Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki
Zmiany w prawie budowlanym 2017 – przegląd i prognozowany wpływ na rynek budowlany w Polsce
Zmiany w prawie budowlanym 2017 – przegląd i prognozowany wpływ na rynek budowlany w Polsce

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej – podstawy, o których warto wiedzieć

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej - jak i po co je uzyskać?

Audyt energetyczny jest przeprowadzany w celu oceny zapotrzebowania energetycznego budynku. Jego zadaniem pozostaje też ocena opłacalności i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, które wpływają na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Podczas audytu budynków zyskujemy cenną wiedzę, mogącą posłużyć podczas wykończenia budynku, ewentualnego remontu bądź termomodernizacji.

Świadectwa energetyczne są procedurą podobną. Jednak pomiędzy nimi a pojęciem audytu budynków występują pewne różnice. Otóż świadectwo charakterystyki energetycznej określa klasę energetyczną budynku i wskazuje, jaka jest jego efektywność energetyczna. Świadectwa energetyczne nie posiadają propozycji możliwości modernizacji obiektu. Tymczasem podczas audytu budynków przeprowadza się analizę wydajności i sprawności funkcjonowania urządzeń grzewczych oraz pozostałych źródeł ciepła. Efektywność energetyczna budynku jest dokładnie przeanalizowana. W oparciu o dokumentacje audytu budynków opracowuje się metody wprowadzania przedsięwzięcia termo-modernizacyjnego. Owe przedsięwzięcie ma sprawić, że efektywność energetyczna budynku ulegnie zwiększeniu, a koszty ogrzewania spadną.

Warto także dodać, że świadectwo charakterystyki energetycznej powtarza się raz na dziesięć lat. Tymczasem audyt budynku wykonuje się jednorazowo. Zarówno świadectwa energetyczne jak i dokumentacja audytu budynków zostają stworzone przez innych specjalistów.

Audyt budynków może sugerować inwestorowi wprowadzenie opłacalnego przedsięwzięcia termo-modernizacyjnego. Nie chodzi wyłącznie o uszczelnienie wnęk okiennych. Podczas audytu budynków może się okazać, że dodatkowy panel słoneczny, pompa ciepła czy panel fotowoltaiczny będą opłacalną inwestycją.

Jeśli interesuje Cię audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu przydatne informacje dotyczące sposobów wprowadzania termomodernizacji w budynkach. Na dole strony odnajdziesz też listę powiązanych tematycznie artykułów. Zapraszamy.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij