Autocasco: jak wybrać najlepszą polisę dla swojego samochodu? Przewodnik dla kierowców
Coraz więcej kierowców ma świadomość tego, że ubezpieczenia komunikacyjne nie kończą się na OC, a polisa AC to konkretna pomoc w wielu sytuacjach. Aby jednak Autocasco zapewniało poczucie bezpieczeństwa, nie wystarczy tylko zawrzeć umowę – w pierwszej kolejności trzeba dobrać parametry tego produktu ubezpieczeniowego. Dowiedz się, jak wybrać Autocasco o optymalnym zakresie ochrony.
Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?
Standardowa polisa Autocasco obejmuje szkody, których efektem jest uszkodzenie, zniszczenie lub utrata ubezpieczonego auta, trwale zamontowanych części auta, wyposażenia auta i bagażu podróżnego. Ponieważ nie każdy kierowca potrzebuje tak szerokiej ochrony ubezpieczeniowej, w ofertach firm ubezpieczeniowych można znaleźć AC w wariancie określanym jako „mini”. Termin ten odnosi się do zakresu ochrony, który jest mocno okrojony – taka polisa może obejmować np. jedynie uszkodzenie i zniszczenie auta, do którego doprowadziły żywioły oraz kradzież ubezpieczonego samochodu.
Przykład: Mieszkasz w okolicy, w której w ostatnim czasie dochodzi do aktów wandalizmu. W tej sytuacji AC mini nie jest dobrym rozwiązaniem – taka polisa nie zapewni odszkodowania, gdy chuligani wybiją w Twoim samochodzie szybę lub wyrwą lusterko.
Jakie czynniki warto rozważyć przy wyborze polisy AC?
Jeżeli szukasz dobrego ubezpieczenia AC, musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Podstawową kwestią jest suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel wypłaci za wszystkie szkody, do których doszło w okresie ubezpieczenia. Najczęściej suma ubezpieczenia odpowiada wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Inaczej mówiąc, warto sprawdzić, na ile firma ubezpieczeniowa wyceniła Twój pojazd. Ale to nie wszystko – równie istotne są następujące czynniki:
- Zakres terytorialny ubezpieczenia Autocasco
Czy wiesz, że firma ubezpieczeniowa może wypłacić odszkodowanie, gdy do uszkodzenia lub zniszczenia auta dojdzie poza granicami Polski? Jest jednak pewien kłopot – wielu ubezpieczycieli zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności np. za szkody kradzieżowe, do których doszło na terenie Białorusi czy Ukrainy. Jeżeli często podróżujesz autem za granicę lub planujesz taką podróż, upewnij się, że będziesz korzystać z ochrony AC.
- Warunki naprawy pojazdu
Jeszcze przed podpisaniem umowy AC musisz określić, jak ubezpieczyciel rozliczy się z Tobą, gdyby doszło do uszkodzenia auta. Przykładowo ubezpieczenia AC InterRisk są dostępne w wersjach: Wariant Partnerski (do naprawy auta używane są części bez logo producenta), Wariant Autoryzowany (naprawa w ASO) i Kosztorys. W ostatnim przypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie – środki zostają przekazane na wskazany przez klienta rachunek bankowy.
- Udział własny
To kwota, którą właściciel auta musi pokryć z własnej kieszeni, gdy dojdzie do szkody. Z reguły udział własny można znieść za dodatkową opłatą (składka ubezpieczeniowa jest wówczas wyższa). Dodatkowy udział własny może pojawić się, jeżeli właściciel ubezpieczonego samochodu użycza go kierowcy, który nie ukończył 25 lat. Udziały własne są przy tym charakterystyczne dla standardowego AC – nie występują w wersji mini tej polisy.
- Możliwość wykupienia Assistance
Czy wiesz, ile kosztuje holowanie auta na odległość np. 100 km? Takich kosztów możesz uniknąć – wystarczy wybrać ubezpieczenie Assistance. To dodatkowa polisa, w ramach której firma ubezpieczeniowa zapewnia m.in. usprawnienie auta na miejscu zdarzenia (np. naładowanie akumulatora, zmianę koła) i odholowanie go do wskazanego miejsca lub do najbliższego warsztatu – w zależności od zapisów w umowie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia Autocasco?
Chociaż w podstawowej wersji Autocasco zapewnia np. naprawę szyb, to nie zawsze opłaca się zgłosić szkodę z tej polisy – każda wypłata odszkodowania skutkuje tzw. zwyżką, czyli wyższą składką ubezpieczenia na kolejny okres (następne 12 miesięcy). Jak tego uniknąć? Rozwiązaniem jest zakup dodatkowych ubezpieczeń – przykładami mogą być produkty sprzedawane pod nazwami „autoszyby” czy „ubezpieczenie opon”. W pakiecie z Autocasco nie kosztują one dużo – cena może wzrosnąć o zaledwie kilkanaście złotych.
Równie istotne są wyłączenia odpowiedzialności. To wszystkie sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa – mimo że doszło do zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży auta – nie wypłaci odszkodowania. Przykładami wyłączeń są:
- Kradzież auta, gdy kierowca zostawił kluczyki w pojeździe.
- Szkody eksploatacyjne.
- Szkody polegające na korozji czy zawilgoceniu.
Gdzie kupić dopasowane do potrzeb ubezpieczenie Autocasco?
Ubezpieczenie Autocasco dostępne jest w ofercie każdego ubezpieczyciela, który sprzedaje OC. Jednym z nich jest firma InterRisk. W ofercie InterRisk znajdziesz szeroką gamę ubezpieczeń Autocasco – możesz m.in. określić, jakie części zostaną użyte do naprawy Twojego pojazdu, gdyby doszło do szkody oraz wskazać wysokość udziału własnego – w ten sposób składka ubezpieczeniowa będzie niższa.
Nie potrzebujesz standardowego Autocasco, które zapewnia wszechstronną ochronę ubezpieczeniową? W ofercie firmy InterRisk znajdziesz też AC w wersji mini – dzięki niemu zapewnisz sobie ochronę na wypadek zniszczeń spowodowanych przez żywioły i zwierzęta. Odszkodowanie otrzymasz również po kradzieży auta. Inaczej mówiąc, możesz dobrać polisę do własnych preferencji i budżetu zarezerwowanego na zakup ubezpieczeń.