Co to jest automatyka przemysłowa?

Zanim zajmiemy się zaletami i rodzajami urządzeń wchodzących w skład automatyki do sterowania procesami produkcji, powinniśmy dowiedzieć się, czym właściwie ona jest. Definiując to pojęcie, możemy powiedzieć, że jest to dział inżynierii odpowiedzialny za wdrażanie w przedsiębiorstwie nowoczesnych systemów sterujących, pomiarowych i maszyn, przede wszystkim precyzyjnych robotów przemysłowych, Pod pojęciem automatyki rozumiemy także systemy monitorujące, które umożliwiają podgląd parametrów pracy linii produkcyjnej, na bieżąco zbierające dane poprzez rozmieszczone na linii czujniki i przetwarzające je w celu jeszcze większego usprawnienia pracy.

Najnowsze, polecane rozwiązania w tej dziedzinie znajdziemy na stronie marpolelektro.pl, witrynie firmy od lat zajmującej się sprzedażą i wdrażaniem automatyki dla przemysłu. Można zaufać wiedzy i doświadczeniu zatrudnionych tam specjalistów, a Marpol Elektro wybiera najlepszych w branży, oferując im przejrzyste zasady rekrutacji oraz dobre warunki pracy i dalszego rozwoju zawodowego.

Jakie są zalety wykorzystania automatyki przemysłowej?

Z tego typu rozwiązań co roku decyduje się skorzystać stale rosnąca liczba renomowanych firm, znaczenia ich zastosowania nie da się zbagatelizować, można śmiało powiedzieć, że przy konkurencyjności współczesnego rynku są wręcz niezbędne. Najważniejsze zalety automatyzacji, podkreślane przez specjalistów, którzy ukończyli studia na kierunku automatyka przemysłowa, to:

  • sprostanie wszystkim wymaganiom i potrzebom odbiorców w dziedzinie modernizacji przedsiębiorstwa;
  • zwiększenie produktywności, z jednoczesnym zachowaniem wysokiej jakości;
  • zmniejszenie ilości błędów, wynikające z precyzyjnej pracy maszyn i to niezależnie od złożoności procesu produkcji;
  • zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa, dzięki temu, że najcięższą i szczególnie niebezpieczną pracę wykonują roboty;
  • mniejsza awaryjność, a stosowane maszyny wysyłają do centrum sterowania sygnał o powstałej awarii, co znacznie skraca czas jej usunięcia;
  • kontrola wszystkim parametrów pracy, co umożliwiają rozmieszczone na linii programowalne czujniki;
  • zintegrowany cyfrowy system sterowania, danego robota przemysłowego często uruchamia się jednym przyciskiem, co stanowi wygodną alternatywę dla wielu przycisków, jakimi sterowało się starszymi typami maszyn, a nad pracą wszystkich czuwa jeden wyspecjalizowany kontroler;
  • mniejsze zużycie energii elektrycznej;
  • niższe ogólne koszty produkcji, osiągalne po instalacji i wdrożeniu całego systemu.

Co wchodzi w zakres systemu automatyzacji procesów produkcji?

Dzięki swoim zaletom, systemy tego typu znajdują zastosowanie już niemal w każdej gałęzi przemysłu, sprawdzając się między innym w takich branżach jak motoryzacyjna czy elektroniczna. Używa się w nich różnych typów urządzeń, które łącznie stanowią nowoczesny system automatyki przemysłowej i sterowania i możemy tu przede wszystkim wyróżnić:

Automatyczne maszyny

Jeden z najważniejszych elementów systemu, montowane np. w fabryce samochodów czy komputerów, mające do wykonania różne zadania, w zależności od tego, w jaki sposób będą wykorzystane i rozróżniamy tu:

  • maszyny montażowe;
  • kompletnie wyposażone, zautomatyzowane całe linie montażowe;
  • maszyny transportowe;
  • maszyny używane w magazynach gotowych wyrobów.

Inne urządzenia

Równie zróżnicowane funkcje spełniają inne urządzenia używane na linii produkcyjnej, pełne skomplikowanej, wysoce zaawansowanej elektroniki, które także dzielimy na kilka zasadniczych grup:

1. Urządzenia pomiarowe

Jak ich sama nazwa wskazuje, na bieżąco monitorujące dokładność wykonania danego produktu lub jego montażu, a zastosowana profesjonalna optyka pozwala w takim stopniu przybliżać obraz produkowanej części, że uzyskujemy niezwykle dokładne wyniki pomiaru. System dokonuje też analizy sygnałów o jakichkolwiek odstępstwach od normy, dzięki czemu udaje się zawsze zachować najwyższą jakość, zgodną z zamówieniem odbiorcy.

2. Urządzenia sterujące

Odpowiedzialne za sterowanie etapami produkcji, montowane np. w szafach sterowniczych, takie jak panele sterujące HMI połączone z centralnym sterownikiem czy komputerem monitorującym cały proces, począwszy od prostych modeli, aż po rozbudowane z wyświetlaczami LCD, na których możemy zobaczyć wizualizację procesu produkcji.

Równie często są używane sterowniki PLC (Programmable Logic Controller), specjalnie stworzone dla tzw. małych i średnich systemów automatyki przemysłowej. Wiele modeli jest w pełni programowalnych, opartych zazwyczaj na oprogramowaniu typu open source, o wyjątkowo szerokim zastosowaniu, między innymi do:

  • sterowania robotami przemysłowymi;
  • sterowania maszynami produkcyjnymi;
  • sterowania klimatyzacją i wentylacją;
  • zarządzania systemami sygnalizacyjnymi informującymi o awariach;
  • sterowania nie tylko automatyką przemysłową, ale i domową.

3. Pozostałe przydatne elementy

Jeśli chcemy w swojej firmie wdrożyć nowoczesne systemy automatyzujące wiele procesów wykonywanych dotychczas ręcznie, musimy również pamiętać o zakupie:

  • czujników montowanych bezpośrednio na sprzęcie wchodzącym w skład linii produkcyjnej, na bieżąco monitorujących ich pracę;
  • styczników, przekaźników i przełączników używanych do włączania i wyłączania używanych urządzeń elektrycznych;
  • szaf sterowniczych i rozdzielczych, w których można zamontować cały niezbędny osprzęt, zabezpieczając go w ten sposób przed ewentualnymi uszkodzeniami;
  • zasilaczy przemysłowych, stanowiących skuteczne i wydajne źródło zasilania całego wymienionego wyżej sprzętu;
  • okablowania, zarówno zasilającego, jak i wysokiej klasy przewodów używanych do przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi elementami zautomatyzowanego systemu. Przepustowość danych musi być zawsze na najwyższym poziomie, a same kable powinny być zrobione z materiałów odpornych na wszystkie czynniki mogące je uszkodzić, często spotykane w warunkach przemysłowych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej