Azalia ogrodowa – jak sadzić kwiat? Przydatne wskazówki

Jak wygląda azalia ogrodowa? Dowiedz się więcej!

Azalia ogrodowa przez ogrodników określana jest również jako różanecznik i rododendron. W rzeczywistości, ogrodowe azalie różnią się nieco od różaneczników – ich liście są bowiem delikatniejsze i rozwijają się wówczas, gdy kwiaty azalii ogrodowej opadną. Istnieje kilka różnych odmian azalii, dzielących się w zależności od rodzaju ich liści i kwiatów. Roślina zaliczana jest do rośliny wrzosowatej.

Wśród najbardziej popularnych azalii, wyróżniają się zwłaszcza japońskie (znane głównie w Azji) i wielkokwiatowe. Azalie japońskie występują w krajach azjatyckich w środowisku naturalnym. W polskich ogrodach, częściej stawia się jednak na azalie wielkokwiatowe. Azalia w ogrodzie stanowi niesamowity element dekoracji każdego z nich – głównie ze względu na fakt, że jest bardzo kolorowa i pięknie rozkwita. Barwy azalii zaczynają się na bieli, przechodząc przez żółć i róż, a kończąc na czerwieni, pomarańczy bądź fiolecie.

Wymagania azalii w ogrodzie

Azalie w ogrodzie mogą robić również za rośliny doniczkowe – wszystko zależy od tego, na jaką ich ilość się zdecydujesz i w którym miejscu chcesz azalię posadzić. Niezależnie od tego, czy azalie ogrodowe będą rosły w ziemi czy uczynisz z nich rośliny doniczkowe, wymagania mają wciąż dokładnie takie same. Ziemia dla azalii powinna mieć kwaśny odczyn – czyli ok. 4,5-5 pH. Powinieneś także wzbogacić podłoże o np. kompost, igliwie lub torf po to, by ziemia była próchniczna i przepuszczalna. Właśnie taką glebę azalie ogrodowe lubią bowiem najbardziej. Trzeba też uważać na wodę i nie przesadzać z jej ilością, by kwiat nie zwiędł.

Przed posadzeniem azalii, wykop w ziemi dołek na ok. 70 cm średnicy i 40 cm głębokości. Spulchnij ścianki w dole i wysyp podłoże torfem. Następnie, umieść w dołku azalię i ugnieć ziemię delikatnie tak, by nie uszkodzić korzeni. Azalię ogrodową powinno się sadzić od wiosny do jesieni. Nim jednak azalia ogrodowa „wyląduje” w dole, powinieneś umieścić ją w doniczce z deszczówką – dzięki takiemu zabiegowi, bryła korzeniowa zahartuje się i przesiąknie wodą. Po posadzeniu, bryła ziemi powinna od góry zrównać się powierzchnią gleby. Gdy już uda się zasadzić azalię, przykryj podłoże rozdrobnioną korą. Ważne jest też, by azalia w ogrodzie nie rosła jedna przy drugiej. Każda powinna mieć swoją przestrzeń, więc musisz sadzić azalię w ok. 1,5 metrowych odstępach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie azalii japońskiej w ogrodzie?

Pielęgnacja azalii ogrodowej, krok po kroku

Uprawa azalii w ogrodzie. Co warto wiedzieć?

Aby podlewać azalię, staraj się korzystać wyłącznie z wody:

  • deszczówkowej
  • ze studni
  • ze stawu
Krzew azalia ogrodowa, czyli różanecznik w czasie kwitnienia, jego uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma azalia ogrodowa, czyli rododendron lub różanecznik w ogrodzie

Nie dopuszczaj do przesuszania ziemi, zwłaszcza gdy gleba jest lekka – wówczas roślina zacznie więdnąć, a jej liście opadać. To będzie z kolei przyczyniało się do słabego kwitnięcia azalii w kolejnym sezonie. Azalia ogrodowa lubi ciepłe stanowisko, więc jak najbardziej może rosnąć w pełnym słońcu. Pamiętaj, że dzięki słońcu azalia będzie rosła o wiele bardziej obficie niż wtedy, gdy będzie posadzona w cieniu. Staraj się też sadzić azalię w miejscu osłoniętym od wiatru i o możliwie dużej wilgotności powietrza. Idealnie, gdy posiadasz działkę lub dom w pobliżu jakiegoś zbiornika wodnego. Wówczas azalia ogrodowa będzie rosnąć, jak szalona!

Przycinanie azalii ogrodowej

Jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem, ta informacja na pewno będzie sprzyjająca. Azalia ogrodowa nie wymaga, by ją regularnie przycinać. Jeśli jednak chcesz, by pięknie kwitła i stała się gęstsza, możesz pokusić się o delikatne formowanie jej wczesną wiosną. Zaleca się to jednak robić osobom, które są już doświadczone w przycinaniu krzewów. Na przełomie marca i kwietnia możesz usunąć ok. 20 % pędów zeszłorocznych, a pozostałą część skrócić o ok. 1/5 długości. Mocnego cięcia wymagają jedynie starsze azalie – te z ogołoconymi pędami. Takie okazy trzeba skracać na pędach, na wysokości ok. 40 cm nad ziemią.

Kiedy azalia ogrodowa zakwitnie, warto będzie wyłamywać przekwitłe jej kwiatostany za pomocą palców. Zrób to jednak, zanim azalie zawiążą nasiona! Zauważyłeś zasychające kwiatostany? Usuń je możliwie szybko, maksymalnie do miesiąca po kwitnieniu. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi sprawisz, że azalia będzie zawiązywać więcej pąków kwiatowych i będzie lepiej się krzewić.

Czy azalia ogrodowa choruje? Co jej zagraża?

Jak większość kwiatów ogrodowych, azalia również narażona jest na różne choroby. Oczywiście, jeżeli będziesz ją pielęgnował, nie powinno pojawić się wiele kłopotów. Ważna jest kwaśna gleba, regularne podlewanie i odpowiednie stanowisko dla rośliny. Czasem niestety wystarczy popełnić minimalny błąd, by azalia stała się podatna na różne choroby.

Azalia ogrodowa może być zaatakowana np. przez mączniaka prawdziwego, czyli słynną chorobę grzybową w postaci mączystego nalotu na kwiatach, pąkach i liściach. Często jest to oznaka zbyt gęstego nasadzenia krzewów lub za wysokiej wilgotności gleby. Przy mało kwaśnym podłożu, pojawić może się z kolei chloroza liści – które zaczynają wtedy wolniej rosnąć, żółknąć i opadać. Uważaj też na najgroźniejszego szkodnika azalii ogrodowej, mianowicie opuchlaka truskawkowca. To chrząszcz żerujący na pąkach i liściach azalii. Atakuje on w formie zarówno dorosłej, jak i larw, żerujących z kolei w korzeniach rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej