Ażur w domu i mieszkaniu - które elementy w mieszkaniu warto tak wykonać?

Ażur to stosowana od dawna technika ozdabiania różnych materiałów. Polega na wycinaniu dekoracyjnych otworów w tkaninach, drewnie itp. Nas jednak najbardziej interesuje zastosowanie tej metody we współczesnym budownictwie. Dużą popularnością cieszy się kostka brukowa ażurowa. Oddaje do dyspozycji wiele pożytecznych właściwości. Nie jest to oczywiście jedyna propozycja. Przedstawimy ich znacznie więcej.

Ażur w domu i mieszkaniu

Panele ażurowe z roku na rok zdobywają coraz większe uznanie. W sklepach możemy odnaleźć egzemplarze wykonane z drewna, sklejki lub płyty MDF. Co ważne występują w dwóch wersjach, jednostronnej(ościennej) oraz dwustronnej. Pierwsza nadaje się do zamontowania na ścianie tymczasem druga sprawdza się, jako element wolnostojący. Mamy też spory wybór kształtów wyciętych w panelach. Mogą to być figury geometryczne, motywy roślinne czy też kształty całkowicie abstrakcyjne. Nie bez znaczenia są też liczne kolory i atrakcyjna cena. To ważne cechy, lecz największa zaletą paneli ażurowych jest ich szerokie zastosowanie w domu i mieszkaniu.

Panele ażurowe dwustronne świetnie sprawdzają się, jako parawany i przepierzenia. Są przenośne, więc z łatwością możemy je rozmieścić w dowolnych miejscach. Posłużą do wydzielenia w mieszkaniu różnych stref. Wniosą też oczywiście ciekawe akcenty dekoracyjne. Opisywane panele dwustronne mogą też pełnić rolę eleganckich ścianek działowych. Co prawda nie będą szczelnie oddzielać pomieszczeń, lecz nie o to tu chodzi. Mają tylko podkreślić podział pokoi, najważniejszym zadaniem jest ozdabianie wnętrza. Z tego rozwiązania warto korzystać w mieszkaniach o małym metrażu.

Panele ażurowe jednostronne również mają wiele zastosowań. Jednym z nich jest maskowanie elementów systemu wentylacyjnego, grzejników czy kaloryferów. Zabudowa wykonana w tej technice ładnie wygląda i ma dodatkową cechę. W żaden sposób nie zakłóca przepływu powietrza. Idąc dalej, elementy ażurowe będą pięknymi ozdobami ściennymi albo ekranami kuchennymi. Można też stworzyć z nich zagłówek łóżka lub ramę lustra. Na panelach ażurowych da się oprzeć konstrukcję drzwi albo też wykonać ich wypełnienie. To samo tyczy się drzwiczek w szafach. Wprowadzi to do wnętrza wrażenie lekkości. Co ważne cena tego rozwiązania nie jest wysoka.

Kostka brukowa ażurowa

Do tej pory skupiliśmy się na elementach znajdujących się wewnątrz budynku. Teraz wychodzimy na zewnątrz. Tu pojawia się wielofunkcyjny ażur betonowy. Przy domu najczęściej tworzy się z niego podjazdy czy miejsca postojowe. Oprócz tego płyty ażurowe sprawdzają się, jako materiał na ścieżki ogrodowe, chodniki. Wykorzystuje się je również do utwardzania skarp, nasypów i rowów. O tak wielu zastosowaniach decyduje budowa płyt. Ażur betonowy dzięki dużym otworom nie blokuje wsiąkania wody do gleby. Do tego dostępne są różne kolory, co umożliwia stworzenie ciekawej kompozycji. Warto też dodać, że układanie ażurów nie jest zbyt skomplikowane.

Płyty ażurowe z betonu to tylko jeden z tego typu materiałów wykorzystywanych na zewnątrz budynku. Coraz większą popularnością cieszy się tak zwany eko ażur. Powstaje z tworzywa sztucznego pozyskiwanego z materiałów z recyklingu. Do tego po zdemontowaniu sam podlega temu procesowi. Eko ażur jest, więc bezpieczny dla środowiska i przy tym bardzo wytrzymały. Zatem bez problemu można wykonać z niego podjazd, ścieżkę czy chodnik. Co ważne układanie ażurów ekologicznych nie jest trudne. Wystarczy połączyć ze sobą specjalne zaczepy znajdujące się na kratkach.