Na czym polega badanie MR?

MR, czyli magnetic resonance, to szczegółowe badanie diagnostyczne, które pozwala zajrzeć do najgłębszych struktur naszego organizmu. Rezonans wykorzystuje magnetyczne właściwości wody w naszym ciele. Przy pomocy fal radiowych wysyłanych z rezonansu. Nasze protony zmieniają swój stan i oddają energię na tej samej częstotliwości fal. To rzecz jasna techniczne wyjaśnienie przebiegu badania. Pacjent w żaden sposób nie odczuwa procesu, który odbywa się wewnątrz jego ciała podczas badania. Cały przebieg rezonansu nie jest wymagający dla pacjenta. Musi on bowiem tylko nieruchomo leżeć. Dla wielu osób wizja przebywania w ciemnym tunelu jest przerażająca.  Niestety rzez lata ta metoda obrazowania owiana została złą sławą. W Internecie do tej pory można znaleźć opinie, które jednoznacznie wskazują na negatywny wpływ rezonansu na zdrowie człowieka. Otóż specjaliści są zgodni, że badanie MR nie naraża pacjenta na niebezpieczeństwo pod warunkiem nieposiadania wewnątrz i na zewnątrz ciała żadnych metalowych elementów. Pod wpływem pola magnetycznego mogłyby one ulegać przemieszczaniu. Lęk przed samym badaniem jest zupełnie niepotrzebny. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znaleźć można w Toruniu, zapewniają pacjentowi komfort i bezpieczeństwo. Mroczne, głośne tunele okazują się całkiem jasne i wyciszone. Czas, jaki musimy spędzić na badaniu, jest zależny od diagnozowanej części ciała. W przypadku rezonansu głowy jest to mniej więcej od 30 do 60 minut. 

MR a tętniak głowy

Niewyjaśnione, nawracające bóle głowy. Nieostre widzenie, opadająca powieka, to objawy, które mogą sygnalizować tętniaka mózgu. Mogą, ale nie muszą. By móc jednoznacznie określić przyczynę tak złego samopoczucia, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego, na przykład w Citomed. Co ważne, na takie badanie potrzebne jest skierowanie od specjalisty (neurolog, neurochirurg). Jeżeli w tętnicach naszego mózgu doszło do patologicznej zmiany, lekarz wykonujący badanie natychmiast ją zauważy. Pamiętajmy, że tętniaki są bardzo niebezpieczne. Wraz z ich wzrostem, może dojść do pęknięcia, które zagraża naszemu życiu. Jednak wykryte w porę, są możliwe do uśnięcia. Dlatego też nie należy bagatelizować sygnałów, jakie daje nam nasz organizm. Zdarza się, że bóle głowy na jakiś czas ustępują. Mimo to warto skonsultować z lekarzem ich przyczynę. Jeżeli zaleca się zrobienie rezonansu głowy, trzeba jak najszybciej ustalić termin badania. Rezonans magnetyczny wykonamy w ramach NFZ, jednak trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. W przypadku pilnych skierowań należy rozważyć zrobienie badania w prywatnej placówce. Korzystajmy z dobrodziejstw nauki i technologii. 

Artykuł sponsorowany, jego treść nie jest poradą zdrowotną. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości czy wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

ikona podziel się Przekaż dalej